Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Cieszyn: Pierwsze czytanie budżetu na rok 2020

Na wczorajszej (28.11) sesji Rady Miejskiej Cieszyna Skarbnik Miasta Alicja Dąbrowska, przedstawiła radnym najważniejsze założenia uchwały budżetowej na rok 2020. Dało się zauważyć wyraźny wzrost wydatków o około 15%. Dwie najważniejsze kwoty to ponad 206 mln 611 tys. zł po stronie planowanych dochodów, a w przypadku wydatków jest to ponad 221 mln 781 tys. zł.

Jednym z ważniejszych punktów porządku obrad czwartkowej (28.11) sesji Rady Miejskiej Cieszyna było pierwsze czytanie projektu budżetu Miasta Cieszyna na rok 2020. Prezentacje graficzną przedstawiła radnym Skarbnik Miasta Cieszyna Alicja Dąbrowska. Będzie to budżet dość trudny dlatego, że dochody mamy ograniczone, a wydatki bardzo zaangażowane – przyznała na wstępie Dąbrowska.

W aktualnym projekcie budżetu na rok 2020 po stronie planowanych dochodów widnieje kwota ponad 206 mln 611 tys. zł, zaś po stronie wydatków ponad 221 mln 781 tys. zł. Deficyt wyniesie ponad 15 mln zł.

Skarbnik wyjaśniła radnym przyczyny sytuacji finansowej jst. Wskazała m.in. na podwyżki wynagrodzeń nauczycieli, decyzje o zwolnieniu z podatku dochodowego od osób do 26. roku życia,  zwiększenie wynagrodzeń, a także zwiększenie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla każdego pracownika.

Przedstawiła także wybrane grupy dochodów i wydatków, które w poszczególnych latach pomimo starań nie są zbilansowane i stale rosną. Wskazała m.in. na dochody z opłat za odpady komunalne. Rok 2018 przyniósł większe wydatki niż dochody. W związku z tym w 2019 roku uchwałą Rady Miejskiej podnieśliśmy wysokość opłat za odpady komunalne. Weszły w życie od lipca tego roku dlatego też w tym roku wydatki są wyższe niż dochody bieżące. Niestety stale rosną. W roku 2020 mamy nadzieję, że dochody i wydatki będą zbilansowane – mówiła Skarbnik.

Największy dochód własny, jaki Miasto otrzymuje z zewnątrz to udział w podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak w roku 2020 kwota ta ma być mniejsza.  Minister finansów poinformował nas, że w roku 2020 Cieszyn otrzyma z tytułu udziału w PIT o ponad 900 tys. zł mniej niż w 2019 roku. Nasze wydatki muszą wzrosnąć tymczasem ten dochód który był dotychczas bardzo istotny w budżecie maleje – zwróciła uwagę Dąbrowska.

Skarbnik wspomniała także o subwencji ogólnej skierowanej na wydatki oświatowe, która wzrasta, ale ciągle w sposób niedostateczny. Mówiła o wzroście cen energii, a także ograniczeniu wydatków statutowych. Sporo uwagi poświęciła również wydatkom na wynagrodzenia, związanym z podwyżką minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2020 roku kwota najniższego wynagrodzenia to 2 600 zł, dotychczas było to 2 250 zł.  W wyniku tych postanowień w naszych jednostkach organizacyjnych podwyżki obejmą około 50% pracowników. Będą to podwyżki od 15 do 38%. Skala koniecznego podwyższenia wynagrodzeń jest największa w placówkach oświatowych - przedszkolach, szkołach i szkolnym schronisku młodzieżowym – mówiła Skarbnik.

Na koniec swojego wystąpienia Skarbnik wymieniła najważniejsze zadania inwestycyjne zaplanowane na rok 2020, takie jak: zabezpieczenie kompleksu osuwiskowego przy ul. Błogockiej, rozpoczęcie realizacji projektu Szlakiem Cieszyńskiego Tramwaju, budowa sali gimnastycznej przy SP nr 7, modernizacja stadionu przy al. Łyska, zakup autobusu dla ZGK, rozbudowa drogi gminnej ul. Brodzińskiego wraz z mostem , likwidacja niskiej emisji zanieczyszczeń etap III, modernizacja Muzeum Drukarstwa kolejny etap, modernizacja oświetlenia ulicznego etap II, modernizacja budynku bramy głównej Cmentarza Komunalnego wraz z wymianą nawierzchni na dziedzińcu (zadanie to zaplanowano na 3 lata). 

 

Cieszyn: sesja Rady Miejskiej (online) - zapis całej sesji tutaj.

 

MSZ

 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

23
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-29 18:56:08
tom lem: BRAWO! niezła zagrywka, budżet gminy proponuje skarbnik nie burmistrz, czyżby za jego realizację też skarbnik miał odpowiadać?-)
2019-11-29 19:17:22
tom lem: Niezrozumiały jest upór przed audytem zewnętrznym cieszyńskiego urzędu, czyżby obawa przed gminnym "banasiem", który przekazując nieruchomości zapomniał o wpływach do budżetu za ich udostępnienie;-)
2019-11-29 20:20:37
: ten gość najwyraźniej wciąż jeszcze przeżywa spektakularną porażkę R. Macury w wyborach - wyluzuj rajtuza, Macura i jego poplecznicy właśnie odchodzą totalnie skompromitowani w niebyt, jego porażka to był zwiastun upadku PiS i pora się z tym pogodzić
2019-11-29 20:27:52
daniel3ttt: Macura jaki był taki był ale mamy przynajmniej nowy dworzec. Po obecnej Pani Burmistrz zostanie nikomu niepotrzebny podświetlony tor tramwajowy i przystanki tramwajowe widmo
2019-11-29 21:13:38
tom lem: ... czyżby niektórzy tak tęsknili, że wspominają oszczędności minionego budżetu a wydumane inwestycje i przejedzone wpływy w spółkach miejskich brakują do zrównoważenia planowanego rozliczenia finansów.
2019-11-29 21:14:20
donekT: Co po sobie pozostawi Pańcia, jeszcze zobaczymy. Niewątpliwie widok oderwanego od michy PUPILKA będzie bezcenny. Miejmy tylko nadzieję, że gosposia szczepi...
2019-11-29 23:29:04
rainman: Lewica zdazyla sie juz wystarczajaco po wyborach zblaznic, ze zaczela tracic w sondazach. Władek jak cos powie to mozna od razu lapac sie za glowe. Wasze niedoczekanie. xD
2019-11-30 03:41:31
: do łosia: za ten piękny dworzec PKP/PKS to akurat możesz burmistrzowi Szczurkowi dziękować, jeśli w ogóle ma sens dziękować władzy że robi za co jej płacą - nota bene nie kto inny jak pisowski glon bezrozumnie szczekał tu i wył kiedy właściciel starego placu PKS go sprzedał pod galerię, dziś się widać przytula do nowego i próbuje wmawiać, ze to jego zasługa?... dobre
2019-11-30 07:47:59
tom lem: ... jeszcze lepsze jest dziurawe sito komisji rewizyjnej RM, które usilnie jest łatane kontrolą wewnętrzną urzędu. Cóż, ale jak się ma zaufanie do koleżanki z pracy, to tylko oczekiwać aż budżet się sam zamknie, no może przy pomocy rządu;-)
2019-11-30 08:30:53
jasper: - [ ] O tym, ze wyborcza piatka szarego posla zwanego prezesem uderzy w samorzady bylo wiadomo od dawna. Teraz widac efekty. Rzad daje podwyzki, obniza albo likwiduje podatki oraz obcina inne dofinansowania. Konsekwencje spadaja na gminy, ktore musza sie zmierzyc z wiekszymi wydatkami. - [ ] wydaje mi sie, ze to jest celowa, przemyslana polityka. Samorzady to ostatni obszar jeszcze nie zagarniety w wiekszosci przez PiS. Obcinajac i blokujac im kase, powoduja zatrzymanie i redukcje inwestycji a tym samym wscieklosc mieszkancow, liczac na pozniejsze glosy dobre dla PiS.
2019-11-30 09:11:52
tom lem: To jest dobre - "...budżet dość trudny dlatego, że dochody mamy ograniczone, a wydatki bardzo zaangażowane " - jakby kiedykolwiek lub gdziekolwiek było odwrotnie, chyba że w samorządowym Cieszynie, w latach gdy nie liczono się z publicznym groszem i dzielono go między towarzyszy;-)
2019-11-30 10:19:58
SzpiegZNadOlzy: Szczurkowi mamy dziękować? Chyba się przesłyszałem. To za jego kadencji nie doszło do zakupu budynku dworca PKS. Ta decyzja sprawiła, że trzeba było stawiać nowy i gimnastykować się nad znalezieniem na to niemałego grosza. Teraz niech się zajmie upadającymi oddziałami szpitala.
2019-11-30 10:28:03
donekT: Przypomnijmy sobie, jak w trakcie kampanii ktoś kłamał, iż w danej sprawie nie mógł nic zrobić, jak się okazało, RM dała komuś wolną rękę... Ktoś Cieszyn na kilka długich lat pozostawił bez dworca, STARY DWORZEC i tak był OPTYMALNY, od 2012 pogorszyła się jakość transportu zbiorowego na terenie powiatu, co więcej, kwestia z przeprowadzką dworca była niepotrzebna.
2019-11-30 20:49:47
daniel3ttt: krzysztof.nn co ty bredzisz? Szczurkowi to możesz podziękować za wpompowaną kasę w Camping nad Olzą i beznadziejny placyk zabaw w Lasku Miejskim. Jak to zobaczyłem to miałem wrażenie że cofnęliśmy się 10 lat do tyłu. Zamiast zrobić coś nowoczesnego i tak żeby było na lata to poszli po najmniejszej linii oporu. Co do obecnej Pani Burmistrz to poszukaj sobie jaka była odpowiedź operatora sieci Play w sprawi budowy masztu sieci 5G. Pozwolenia wydane, kasa za wycinkę drzew wzięta a potem lament razem z pseudoaktywistami.
2019-12-01 09:39:02
: ☝ Ćwok znad Olzy - kupowanie za ciężkie pieniądze r u i n y do rozbiórki w sytuacji, gdy tuż obok miasto dysponuje własnymi terenami, takie pomysły kwalifikują ich twórców do leczenia, na początek proponuję się stuknąć w czółko
2019-12-01 09:44:47
: łosiu, c o f n ą ć się do p r z o d u się nie da - to po pierwsze, po drugie Cieszyn ma najlepszy w promieniu dziesiątek kilometrów węzeł komunikacyjny, jego koncepcja i decyzja o budowie powstały za kadencji MSZ w mieście - po trzecie, tereny nad Olzą, włączając w to camping, placyk w którym nie lubisz się bawić, kładkę nad rzeką, ścieżki spacerowe i rowerowe po obu stronach Olzy - to dziś najbardziej a t r a k c y j n e i z tego powodu doceniane i t ł u m n i e odwiedzane miejsca w Cieszynie, i tyle na ten temat łosiu
2019-12-01 11:08:25
tom lem: .. nie wiedziałem, że literat uważa się jeszcze za rzeczoznawcę budowlanego i majątkowego, ale dużo uchodzi "humaniście". Po pierwsze - dworzec PKS, konstrukcyjnie był w stanie dobrym, szacowany na około 3 mln, przy wymaganym remoncie za ok około 5 mln, to 1/3 kosztów nowego "Węzła". Po drugie - tereny obecnego " Węzła Przesiadkowego" były od "zawsze" własnością PKP - nie miasta, powyższe więc należy traktować jako urojenia literata gdzie "stukanie w czółko" nie pomaga. Po trzecie - uporządkowanie infrastruktury nad Olzą jest niezwiązane z niewypałem biznesowym władz miasta dotyczącym Campingu nad Olzą, ale chyba taki był cel, aby utopić zdolności biznesowe byłego burmistrza w większej inwestycji;-)
2019-12-01 14:23:58
daniel3ttt: krzysztof.nn chyba zostałeś w czasach PRL. Jeśli ty twierdzisz że to co stworzono nad Olzą to krok w przyszłość to takim postępowcom dziękujemy. Cyt:"to dziś najbardziej a t r a k c y j n e i z tego powodu doceniane i t ł u m n i e odwiedzane miejsca w Cieszynie". Chyba naprawdę nigdzie nie byłeś. Ludzie tam przychodzą bo nie ma innych miejsc i tyle. Przejedź się np do Karwiny do Bohumina albo do Rybnika. Zobacz jak tam wykorzystano podobne miejsca. Wiele razy spotykałem tam mieszkańców Cieszyna, którzy twierdzili że wolą zrobić kilka km i spędzić czas w atrakcyjniejszym miejscu. Ta ścieżka rowerowa nad Olzą to zupełny niewypał. Co to jest 2 km na takie miasto? W dni targowe musisz przeganiać na niej Czechów którzy łażą jak święte krowy a w weekendy pełno spacerowiczów. Pani Burmistrz obiecywała ścieżkę rowerową nad Olzą do Marklowic i gdzie one jest? Kiedy wzorem innych państw UE będziemy mieli w Cieszynie ścieżki rowerowe z prawdziwego zdarzenia?
2019-12-01 16:06:56
: miasto nie zapłaciło a n i złotówki za tereny dzisiejszego dworca, na dodatek dostało 10,4 mln zł dotacji u n i j n e j na budowę nowego "centrum przesiadkowego" - kto uważa, że stary barak PKS miał jakąkolwiek wartość w koncepcji budowy nowego dworca, ten jest o s i o ł i dyletant - kwestię tłumaczy wystarczająco osoba autora, który ewidentnie nie potrafi po dziś dzień pogodzić się z b l a m a ż e m kadencji R. Macury w ratuszu i jego spektakularną p o r a ż k ą w ostatnich wyborach, tyle w temacie
2019-12-01 16:12:35
: łosiu, c o f n i j się do t y ł u jeszcze ze trzy razy, potem p o d n i e ś ręce w g ó r ę, i znów c o f a n i e do t y ł u, i tak k o n t y n u u j _ d a l e j, jakoś ci zleci m i e s i ą c _ g r u d z i e ń
2019-12-01 16:24:21
daniel3ttt: krzysztof.nn ty jak nie masz racji ani argumentów to potrafisz tylko obrażać albo pisać nie na temat. Kilka razy zadałem ci pytania w różnych kwestiach to nie odpowiedziałeś. Nie napisałeś do tej pory która partia wg ciebie powinna rządzić. Nie odpowiedziałeś na pytanie dlaczego lewacy chcą łamać KONSTYTUCJĘ żądając legalizacji związków homoseksualnych. Przemilczałeś afery i wpadki prominentnych polityków KO. Na inne pytania też nie znalazłeś odpowiedzi wiec w tył zwrot i pogódź się z "waszą" porażką.
2019-12-01 18:08:45
: jak robią łosie?
2019-12-01 19:17:30
tom lem: 1.0.33
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: