Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzież gwary się nie wstydzi

Trzeba dobrze znać fakty dotyczące regionu, gwarę i historię. W Koniakowie w najbliższy piątek uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą walczyć o tytuł znawcy regionu. Rusza 8. Konkurs Wiedzy o Regionie.


Gminny Ośrodek Kultury w Istebnej po raz 8. organizuje Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Regionie. – W tym roku – w związku z obchodami 300 lat Koniakowa – chcemy skupić się głównie na tematyce związanej z tą wsią – mówi Aneta Legierska, szefowa promocji Gminy Istebna.

Zakres tegorocznego konkursu będzie więc dotyczyć: topografii Koniakowa (góry, doliny, rzeczki, potoki, przysiółki, szlaki turystyczne), najważniejszych wydarzeń w historii Koniakowa miejsc i obiektów udostępnionych do zwiedzania, znaczących dla Koniakowa postaci, a także współczesnej sytuacji wsi Koniaków - m.in. obiekty turystyczne, lokalne władze, folklor, twórcy ludowi, lokalne święta, uroczystości itp.  – Aby dobrze wypaść trzeba znać dobrze gwarę – dodaje Aneta Legierska i jak mówi młodzież z Gminy Istebnej nie wstydzi jej się używać. – Młodzież i dzieci gwary się nie wstydzą, ale z wiedzą bywa niestety różnie, co wychodzi w czasie konkursów. Zdarza się, że dzieci mają problem z wyjaśnieniem słów gwarowych na język polski chciało by się aby w szkołach była lekcja regionalizmu, ale póki co dzieci uczą gwary w domach, zespołach folklorystycznych. Na pewno gwara nie zaginie – dodaje Aneta Legierska.

Wzorem poprzednich lat 8. Konkurs Wiedzy o Regionie zostanie podzielony na dwie części. - indywidualną (test pisemny) trwającą 45 minut i  grupową ( 4 osoby), w której przedstawiciele danej szkoły będą w formie scenicznej prezentować legendy, podania, opowiadania związane z Koniakowem. Scenka powinna być wykonana w gwarze, maksymalny czas prezentacji 5 minut.

Konkurs odbędzie się 30 marca 2012r. (najbliższy piątek) o godz. 10.00 w Szkole Podstawowej nr 1 w Koniakowie.
KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: