Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Młodzi literaci – do piór! 40. edycja konkursu "Lipa” tuż tuż!

W Przeglądzie Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej LIPA 2022 mogą uczestniczyć uczniowie szkół podstawowych i średnich, a także osoby dorosłe – dotychczasowi laureaci „Lipy”. Termin nadsyłania prac upływa 5 czerwca 2022 r. Jak co roku Jury wybierze 100 najlepszych prac, które zostaną wydrukowane w pokonkursowej antologii.

Każdy uczestnik może przesłać na konkurs 6 utworów literackich. Mogą to być wiersze, utwory prozatorskie i dramaty. Tematyka jest dowolna. W przypadku prozy i dramatów objętość prac ograniczona jest do 5 stron znormalizowanego maszynopisu. Teksty nie mogą być wcześniej publikowane. Prace można przesyłać listownie lub mailem. Jury wybiera 100 najlepszych utworów spośród 1 200 – 1 500 prac. Nagrodą główną jest antologia nagrodzonych tekstów oraz książki z indywidualnymi dedykacjami autorstwa jurorów. Wszystkie nagrody w przeglądzie są równorzędne.

- Jako jednemu z pomysłodawców i jurorów, który tkwi od początku pod drzewem Jana z Czarnolasu, zależy mi na tym, żeby tegoroczny przegląd - mimo koszmarnej wojny, inflacji i pandemii - był bardzo okazały. Lipa jest najstarszym konkursem literackim w Polsce, trwającym nieprzerwanie od 1983 r. Dorobiliśmy się w tym czasie wielu znakomitych laureatów - pisarzy, naukowców, dziennikarzy i wrażliwych czytelników! W tym roku w konkursie mogą wziąć udział także laureaci Lipy z lat minionych, a więc w większości ludzie już dorośli, często obarczeni znakomitym bagażem literackim czy innym dorobkiem życiowym. Tych zapraszamy w sposób szczególny! - mówi Jan Picheta.

Finał planowany jest na 21 października. Laureaci będą mieli okazję uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez jurorów „Lipy” – Tomasza Jastruna (poetę, eseistę), Jana Pichetę (polonistę, poetę, dziennikarza) i Juliusza Wątrobę (poetę, satyryka), wysłuchać koncertu w wykonaniu Czesława Mozila oraz porozmawiać z rówieśnikami w panelu dyskusyjnym. - Takie są nasze plany. Mamy nadzieję, że pandemia nam nie przeszkodzi w ich realizacji i spotkamy się – jak co roku – ze znakomitymi laureatami LIPY w SCK „Best” – zapowiada Irena Edelman, dyrektorka SCK „Best”, czyli Spółdzielczego Centrum Kultury „Best” w Bielsku-Białej, organizatora konkursu.

Więcej informacji znajdziemy w regulaminie i na stromnie konkursu

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: