Mistrz i Małgosia: haft krzyżykowy

W poniedziałek (05.11.2018) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się kolejne wydarzenie, związane z realizacją projektu „Mistrz i Małgosia”. Tym razem dzieci miały szansę spotkać się z Łucją Dusek-Francuz i poznać podstawy haftu krzyżykowego.

- Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka zaprasza do udziału w międzypokoleniowym projekcie „Mistrz i Małgosia”, podczas którego będzie można poznać twórców ludowych, a także nauczyć się podstaw ich rzemiosła (…) Projekt „Mistrz i Małgosia” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura — Interwencje 2018. EtnoPolska – wyjaśniają organizatorzy.

Udział w zajęciach jest bezpłatny imogły wziąć w nim osoby każdym wieku. Zwykle każde warsztaty odbywały się dwukrotnie – pierwszy raz były skierowane do dzieci, drugi raz zaś do seniorów. Poniedziałkowe spotkanie to przygoda z haftem krzyżykowym. W jego trakcie można było się nauczyć, jak tworzyć motywy, które stanowiły ozdobę stroju górali śląskich.

Warsztaty poprowadziła Łucja Dusek-Francuz – etnolog, folklorystka, projektantka i krawcowo. Właścicielka firmy „Łucja Beskid Folk”, która zajmuje się wyrobem strojów z motywami regionalnymi. Pochodzi z Jaworzynki, w 2016 roku uzyskała tytuł Kobiety Oryginalnej Śląska Cieszyńskiego, może również poszczycić się tytułem „Ślązaczki nad Ślązakami”. Podczas zajęć cierpliwie tłumaczyła, w jaki sposób prawidłowo wykonywać odpowiednie motywy. Dzieci (pod czują opieką dorosłych i samej prowadzącej) najpierw tworzyły pojedyncze krzyżyki, aby następnie przejść do nieco bardziej skomplikowanych wzorów.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją