Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Miniwieża Piastowska w narodowych barwach w Hażlachu

Wszyscy znają Wieżę Piastowską, usytuowaną na górze zamkowej w Cieszynie. Nie wszyscy mieszkańcy regionu wiedzą, że wieża ta ma swój mniejszy odpowiednik w Hażlachu. Ta miniwieżyczka przeszła ostatnio gruntowną odnowę.

Wieżyczka z Hażlacha jest znana przez mieszkańców tej gminy. Przy ulicy Długiej znajduje się od 1934 roku. Została wybudowana przez członków miejscowej organizacji młodzieżowej „Strzelec”. Inicjatorem był kierownik szkoły Rudolfa Bibro, a pomysłodawcą konstrukcji hażlaski społecznik i mistrz budowlany Walenty Kuchejda. Do wzniesienia wieżyczki posłużyły cegły z rozbiórki obory na folwarku.

Niestety, przez lata stan wieżyczki się pogarszał. Mieszkańcy wskazywali, że to przysłowiowy ostatni dzwonek na remont, zanim budowla ulegnie całkowitemu zniszczeniu. Władze Gminy Hażlach podzielały ten pogląd i rozpoczęły się starania, zmierzające do odnowienia lokalnej ciekawostki, dzięki którym wieżyczka prezentuje się obecnie wspaniale. Wkrótce ma zostać również podświetlona.

- Naszym celem było zachowanie hażlaskiego dziedzictwa oraz pamięci o inicjatywie naszych przodków. Ogólnie rzecz biorąc, stan techniczny wieżyczki był fatalny, dlatego bardzo się cieszę, że dzięki połączeniu funduszu sołeckiego (dziękuję p. Mariuszowi Króliczek i całej Radzie Sołeckiej Sołectwa Hażlach), środków pochodzących z nagrody, jaką otrzymaliśmy w kategorii najpiękniejsza wieś województwa śląskiego oraz zaangażowaniu mieszkańców i pracowników UG. Cieszymy się, że wszystko się udało — podsumowuje Grzegorz Sikorski Wójt Gminy Hażlach.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-25 13:40:13
Gigi13: Całe szczęście w naszych biało czerwonych barwach :) ... Rozwalają mnie ludzie z flagami Ukrainy w swoich profilach na fb... Tylko mi nie wmawiajcie że to jakieś światłe cele itp. Tak jak kiedyś dawaliście francuskie tak teraz ukrainskie..... No idioci.
2022-04-25 19:35:17
Oko: O, biel i czerwień. Odważnie i prowokacyjnie.
2022-04-26 20:01:52
sierżant_Niemyty_Wycior: te kolorystykę jak i wiele innych do niedawna powszechnie szanowanych symboli i instytucji PiS skutecznie swą partyjniacką propagandą zdezawuował i obrzydził Polakom, bez wątpienia brać kibolska także swoje dołożyła do przekształcenia barw narodowych w znak rozpoznawczy nacjonalistycznej hołoty, obskurantyzmu, ciemnogrodu, chuligaństwa
2022-04-27 00:38:29
czerwony.slepowron: Owo obrzydzanie zaczęło się od wtykania symboli państwowych w psie ekskrementy...
2022-04-27 09:09:47
św. Patryk.: czerwonemu.donkowi chodzi o ten znaczek co pisie odchody przypinają sobie w klapy marynarek? literówki się zdarzają, nie ma problema
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: