Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. o historii Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Tematem kwietniowego wykładu Międzygeneracyjnego Uniwersytetu Regionalnego działającego przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej była historia Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Bogato ilustrowany archiwalnymi fotografiami referat wygłosiła dyrektor placówki Irena French.

Pretekstem do wyboru tematu była 220 rocznica założenia Muzeum. Prelegentka omówiła więc postaci kolejnych jego dyrektorów: założyciela ks. Leopolda Szersznika, Jana Wytrzensa z Orłowej, który dyrektorem był 52 lata, Wiktora Kargera, który prowadził muzeum od 1919 roku i jako Niemiec w czasie II wojny światowej pozostał na stanowisku i zdołał ocalić wiele eksponatów i polskich książek. French ilustrując ciekawą opowieść archiwalnymi fotografiami opowiedziała także nie tylko dzieje obecnej siedziby placówki w dawnym pałacu rodu Larischów-Mönnichów przy dzisiejszej ul. Rogera, ale także wcześniejsze jej przeprowadzki.

Na koniec French zaprosiła na planowaną na 10 czerwca jubileuszową wystawę. Ta czasowa ekspozycja, na której zobaczyć będzie można eksponaty, które pozostały z pierwszej kolekcji z 1802 roku, jak i kolejnych trzydziestu lat, czynna będzie do końca wakacji.

Prelekcję zorganizowano 13 kwietnia w prowadzonym przez Stowarzyszenie Młodzieży Polskiej klubie „Dziupla” w Czeskim Cieszynie.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-25 23:43:27
donekT: Nolens volens Wiktor Karger był obywatelem Polski niemieckiego, a ściślej austriackiego pochodzenia.
2022-04-26 20:12:47
☞☞☞: długo czekał Cieszyn na zmiany w tym Muzeum, za długo - pani Irena to strzał w dziesiątkę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: