Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mikołaje przemierzą Trójwieś

Mieszkańcy i turyści w Trójwsi w najbliższy wtorek 6 grudnia, ponownie będą mogli podziwiać zwyczaj ''Chodzynio Mikołojów''. Ok. 30 postaci odwiedzi domy w Trójwsi, na wzór tradycji wołoskiej. O to aby ten zwyczaj nie zaginął dba Zespół Regionalny ''Istebna''.

Około 30 osób co roku w okolicy 6 grudnia tworzy grupę „Mikołojów”. – Grupa dzieli się na „biołych” i „czornych”, na jej czele stoi wojok.  „Bioli” to pozytywne postacie m. in. anioły, młoda para czy św. Mikołaj – biskup z Miry, „czorni” natomiast uosabiają zło –diabeł, Cygan, czy Żyd – mówi Tadeusz Papierzyński , kierownik zespołu „Istebna”, który kultywuje ten zwyczaj w Trójwsi.


Zwyczaj chodzenia "Mikołojów" wywodzi się z tradycji wołoskiej. W okolicy dnia – wspomnienia św. Mikołaja, albo w samo święto górale przebierali się za „biołe” i „czorne” postacie i wędrowali po wsi, odwiedzając kolejno domy. – Na początku całej grupy idzie wojok, pyta  gospodarzy, czy życzą sobie odwiedzin Mikołajów, muszą się liczyć z tym, że grupa „czornych” zrobi w ich domu wielki hałas i zamieszanie, następnie przyjdą „bioli”, którzy na nowo wprowadzą ład i porządek – opowiada Tadeusz Papierzyński. Po tych odwiedzinach dobra i zła przychodzą jeszcze Cygan i Cyganka, którzy usiłują sprzedać skradzione rzeczy, na koniec zaś przychodzi śmierć.


W każdym z domów, który odwiedzą "Mikołaje", odgrywana jest kilkunastominutowa scenka. Jak mówi Tadeusz Papierzyński, wszystko dzieje się po to, aby chronić tradycję.  – Kiedyś chodzenie  w ramach tego obrzędu opierało się na zarobku „Mikołojów”, my nie robimy tego dla zarobku, chcemy ocalić od zapomnienia tradycję – dodaje Tadeusz Papierzyński.


Mikołoje odwiedzą domy w Trójwsi  w najbliższy wtorek 6 grudnia 2011r., od godz. 15.30.

KOD

ZOBACZ TEŻ: WIEMY JUŻ KIEDY MIKOŁAJ ODWIEDZI TWOJĄ MIEJSCOWOŚĆ
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: