Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Listy ratujące życie - rusza kolejna akcja Amnesty International

Już w poniedziałek mieszkańcy Cieszyna będą mogli pomóc więźniom sumienia i innym osobom narażonym na łamanie praw człowieka na całym świecie. Wystarczy przyjść na Maraton Pisania Listów Amnesty International, przygotowywany przez studentów Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji oraz harcerzy ZHP Hufca Ziemi Cieszyńskiej.
Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc podczas zbliżającego się Maratonu Pisania Listów Amnesty International.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Studenci i harcerze z Cieszyna, postanowili przeprowadzić akcję nieco wcześniej, bo w dniach 5-8 grudnia.
 
Razem mamy siłę, możemy zmienić świat. Maraton Pisania Listów jest tego dowodem. Te listy są naprawdę skuteczne. Szacujemy, że nasze listy pomagają w ponad 30% przypadków, chociaż tak naprawdę nie liczby są tutaj najważniejsze, warto pisać dla uratowania nawet jednej osoby - mówią Barbara Kompała i Karolina Czyrwik, koordynatorki Maratonu Pisania Listów w Cieszynie. Na cieszyńskiej uczelni taki maraton prawdopodobnie inicjujemy po raz pierwszy - dodaje Kompała.
 
 
Wpływamy tymi listami na los osób, które zostały poszkodowane przez niesprawiedliwe decyzje rządów czy władz. Nawet jeśli więźniowie nie korzystają z amnestii - to takie listy, które otrzymują dodają im wiele otuchy i wiary. Sprawiają, że mają siłę by walczyć o swoje prawa - dodaje Barbara Kompała.
 
Maraton Pisania Listów odbędzie się jednocześnie w ponad 200 miejscach w całej Polsce. W Cieszynie będzie można je pisać w holu głównym Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego (ul. Bielska 62) oraz w siedzibie ZHP Hufca Ziemi Cieszyńskiej (ul. Żwirki i Wigury 2). Rozpoczęcie Maratonu odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia o godzinie 10.00 w holu głównym uczelni.
 
W ubiegłym roku, w ponad 200 miejscach w całej Polsce napisano 145 000 listów. Jest to największe
w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka.

Szczegółowy opis sylwetek osób, w sprawie których w tym roku będzie można pisać podczas Maratonu Pisania Listów znajduje się na stronie www.amnesty.org.pl. Wersja papierowa będzie również dostępna dla wszystkich w miejscach, w których odbędzie się Maraton Pisania Listów.

W promocję tej idei włączyli się także polscy aktorzy. Katarzyna Figura

Posłuchaj


- czy Adam Ferency

posłuchaj


 

Jan Bacza

źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: