Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Międzynarodowy Strumień

Władze Strumienia współpracują z francuską miejscowością Saint Martin la Plaine oraz niemieckim Igensdorfem. Na czwartkowym (18.07) posiedzeniu komisji Rady Miejskiej burmistrzyni Anna Grygierek mówiła o potencjalnym zacieśnieniu relacji, które mogłoby w przyszłości skutkować podpisaniem porozumień o partnerstwie z zagranicznymi gminami.

Strumień planuje złożyć wniosek z programu "Europa dla Obywateli". - Jest możliwość pozyskania środków bezpośrednio z Komisji Europejskiej na całkowite finansowanie. Najpierw trzeba wyłożyć środki, a potem otrzymuje się refundację - mówiła burmistrzyni. 

Jak dodała, ciekawa jest forma ubiegania się o dofinansowanie. - Wniosek składa się w języku angielskim bezpośrednio do Brukseli i tam jest on analizowany i oceniany. Gdy robimy projekty transgraniczne, to na refundację środków często czekamy czasem 2 lata. W przypadku "Europy dla obywateli" to pieniądze przychodzą nawet do dwóch miesięcy.

Jakie są jednak założenia przedsięwzięcia? - Byłaby możliwość, aby przyjechała delegacja ze strony francuskiej oraz niemieckiej, a wszystkie koszty pobytu byłyby pokrywane z funduszy projektu. Ma on na celu wypracowanie wspólnych ram dotyczących podpisania w przyszłości porozumienia między naszą gminą a naszymi zaprzyjaźnionymi gminami we Francji i w Niemczech - wyjaśniała Grygierek.

O historii kontaktów między Strumieniem a francuską gminą informuje nas Referat Rozwoju i Promocji Urzędu Miejskiego. - Współpraca pomiędzy naszą gminą a miastem Saint Martin la Plaine trwa już dłuższy czas. Rozpoczęła się w 2017 roku, kiedy to delegacja Saint Martin la Plaine przybyła do Strumienia z przedstawicielami teatru L'imprimerie Rive de Gier, z którymi wcześniej współpracował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Strumieniu

Z Igensdorfem Strumień utrzymuje kontakt od ubiegłego roku. - Podczas uroczystości dożynkowych mieliśmy okazję gościć w naszej gminie przedstawicieli władz Saint Martin la Plaine, na czele z burmistrzem Christianem Fayolle'm, a także burmistrza miasta Igensdorf z Niemiec - Wolfganga Rasta. W tym roku, w marcu, Chór Nadzieja działający przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Drogomyślu wraz z delegacją ze Strumienia odbył wizytę studyjną w Igensdorfie. Podczas tej wizyty delegacja wzięła udział w święcie dziękczynienia w Niemczech - zaznacza strumieński magistrat. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: