Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

„Męskie sprawy” w Rudniku

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Rudnik w Rudniku nie od dziś działa na rzecz lokalnej społeczności. W pewnym jednak momencie dostrzeżono, że aktywne są głównie panie, a mężczyźni z Rudnika również zapragnęli zrobić coś pozytywnego w swej małej ojczyźnie. I tak powstał projekt „Męskie sprawy”.

Rudnik, maleńka wieś naszego powiatu nie posiada żadnej infrastruktury kulturalnej (świetlicy, kawiarenki, restauracji itp.). Malutkie sołectwo (ok.450 mieszkańców) cieszy się natomiast aktywnymi społecznie zasobami ludzkimi. - Wystarczy tylko odpowiednio zainspirować ludzi, a oni w rewelacyjny sposób potrafią współpracować. Np: po zakończeniu ostatniego projektu z Działaj Lokalnie pt. Piaskownica nasza młoda liderka w raz z koleżką, mamą siedmiorga dzieci, uczestniczą w szkoleniach i wyjazdach studyjnych związanych z założeniem i prowadzeniem spółdzielni socjalnej w Rudniku. Jako stowarzyszenie mocno wspieramy ten projekt i mamy nadzieję, że w powstanie tutaj pracownia regionalnych ciasteczek cieszyńskich wraz z sezonową kawiarenką – mówi Sylwia Grzebień, prezes Stowarzyszenia. - Na jednym z zebrań Stowarzyszenia nasi mężczyźni zauważyli, że w ostatnim czasie większość działań podejmują kobiety, a oni również są chętni do działania i mogą poprowadzić projekt. Jak więc nie skorzystać z takiego dobra? Jest tyle spraw, w których mężczyźni mają więcej umiejętności i są obszary, gdzie możemy ich kompetencje wzmocnić. W wyniku burzy mózgów zdiagnozowaliśmy potrzeby i określiliśmy konkretne działania. Będziemy rozwijać kompetencje związane z przywództwem w grupie, prowadzeniem projektu, opieką i relacjami mężczyzn ze swoimi dziećmi lub wnukami, a jednocześnie z wspieraniem i ochroną ginących gatunków ptaków. W projekcie przewidziano takie działania by odpowiedzieć jednocześnie na potrzeby społeczne i potrzeby otaczającej nas przyrody, tak by działając lokalnie wzmocnić zasoby ludzkie i pozostawić trwały, dobry wzór do naśladowania – wyjaśnia Grzebień jak powstał najnowszy projekt kierowanego przez nią Stowarzyszenia. Na jego realizację udało się pozyskać fundusze z programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce,  który na terenie naszego powiatu od 11 lat koordynuje Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. O samym projekcie i uroczystym rozdaniu grantów pisaliśmy: Działaj Lokalnie – małe projekty które znaczą wiele.

Co więc w ramach projektu będą robić panowie z Rudnika? Zaczną od warsztatów ze stolarzem czyli zajęć z majsterkowania w których udział wezmą zarówno dorośli, jak i dzieci pod wiatą na terenie OSP Rudnik. Będą budować ze starych palet budki lęgowe dla ptaków. Przewidziano też montaż piaskownicy do nowego, ogólnodostępnego placu zabaw (plac powstanie z Funduszu Sołeckiego na terenie boiska Powszechnej Szkoły Podstawowej w Rudniku). A po tych pracach przyjdzie czas na letnie warsztaty dla tatusiów i dzieci. W ich ramach zaplanowano m.in. wycieczkę do Muzeum Ognia w Żorach oraz wycieczkę z tatą w góry - w Beskidy. Będą też warsztaty z doskonalenia umiejętności jazdy na rowerze oraz wycieczka rowerowa po okolicy, biwak pod namiotem z tatą, ognisko i bieg terenowy (Rudnik posiada piękne boisko LKS wraz zapleczem socjalnym, usytuowane na skraju łąk i lasów. Teren jest ogrodzony, tak więc jest to idealne miejsce do rozbicia weekendowego obozowiska na łonie natury), a także olimpiada sportowa.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-07-19 17:27:20
bronek91: Popularne są ruchy miejskie, jak widać pewne wzorce przechodzą nie wieś, no i dobrze. Natomiast treści: "nie posiada żadnej infrastruktury kulturalnej"- cytat Co??? Przeca je gospoda i nawet kaplica obok której funkcjonuje minimalnych rozmiarów obiekt, który można byłoby odnowić lub zaadaptować pod działalność społeczną... A tak nawiasem, w końcu działa społeczna? szkoła, gdzie spokojnie można realizować tego typu projekty...Myślę iż stowarzyszenie zarządzające obiektem nie będzie mieć nic przeciw organizacji przedsięwzięć- zatem zaplecze jest. "większość działań podejmują kobiety"- cytat najwyższa pora w instytucjach społecznych wprowadzić parytety i od tego uzależnić możliwość otrzymania grantów....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: