Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Mateusz Malina Mistrzem Świata

Urodzony w Ustroniu Mateusz Malina został pierwszym Polakiem w historii freedivingu (nurkowaniu swobodnym) Mistrzem Świata!

Tytuł mistrza świata Polak zdobył 25 czerwca, podczas Individual AIDA Pool World Championships 2015, w Belgradzie. Wygrał w  konkurencji DNF (dynamika bez płetw) z wynikiem 214 m. To już drugie tak ważne trofeum zdobyte w ciągu ostatniego roku – 9 listopada 2014 roku podczas zawodów w Brnie ustanowił nowy rekord świata płynąc 226 m bez płetw. 

Historia Mateusza Maliny pokazuje, że do osiągnięcia mistrzowskiego poziomu sam talent i determinacja nie wystarczają. Konieczne jest wsparcie. Choć już w 2011 roku zdobył tytuł wicemistrza świata, jego dalsza kariera stanęła pod znakiem zapytania – udział w zawodach w 2013 roku, gdzie miałby szansę powalczyć o najwyższe trofeum, nie był możliwy z powodu braku funduszy. W najtrudniejszym momencie pomocną dłoń wyciągnęła do sportowca medyczna firma GRENA, która w ramach projektu „Grena Talents Forge”, umożliwiła mu rozwój międzynarodowej kariery. Dzięki temu Malina mógł skupić się wyłączenie na doskonaleniu i podnoszeniu swoich umiejętności. Przez ostatnie dwa lata Polak konsekwentnie trenował pływanie dynamiczne bez płetw (Dynamic Apnea Without Fins – DNF) osiągając sobie dwa główne cele, które sobie wyznaczył.

- Każdy mój dzień był podporządkowany treningom. Wiedziałem, że tylko systematyczna praca jest kluczem do sukcesu. Jestem bardzo wdzięczny mojej dziewczynie, przyjaciołom oraz firmie Grena LTD. za wiarę we mnie i ogromne wsparcie. Dzięki nim miałem siłę do pokonywania trudniejszych momentów. Teraz nadszedł czas na zasłużony odpoczynek i świętowanie sukcesu – mówi Mateusz Malina i dodaje, że doskonale pamięta jak zaczynał trenować.- Nurkowanie to drogi sport, a ja bardzo chciałem spróbować w nim swoich sił. Pierwsze fundusze zebrałem pracując za granicą na linii produkcyjnej w fabryce samochodów. Początkowo trenowałem na krakowskim Zakrzówku, zalanym kamieniołomie, w którym nurkuje sporo osób z całej Polski. Po pierwszym sukcesie uwierzyłem w swoje siły i wciąż podwyższałem sobie poprzeczkę. Dzisiaj mogę powiedzieć, że obrałem słuszną drogę i osiągnąłem sukces.

Kiedy Mateusz Malina stawiał pierwsze kroki w nurkowaniu swobodnym, niewielu słyszało o tej dyscyplinie, nie mówiąc już o działaniu profesjonalnych trenerów czy zgrupowaniach mających na celu podniesienie kondycji sportowców. Jego historia jest wręcz niewiarygodna - Malina, pochodzi z Ustronia, małej miejscowości, gdzie nie było wówczas nawet basenu (!), a podstaw freedivingu uczył się z internetu oglądając filmiki instruktażowe. Dziś ma 29 lat, tytuł mistrza świata, rekord świata w pływaniu bez płetw na jednym wdechu oraz 27 rekordów Polski na koncie.

(red/mat.pras.)

Pisaliśmy: Kolejny rekord Mateusza Maliny

źródło: ox.pl/mat.pras.
dodał: CR

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-30 08:09:27
Przepierón: Niesamowite, gdyż dyscyplina stara i znana, a ilu zawodników startowało ? Trzech ?<br />Kiedyś mieliśmy mistrza świata ze Skoczowa w skibobach, dyscyplina już nieisnieje.
2015-06-30 10:15:47
Herr Flick: 200 metrów pod wodą? Szacunek. Ja mam problem z przepłynięciem jednej długości basenu pod wodą....
2015-06-30 17:46:07
moonia: Niektórzy mają problem z przebiegnięciem 200m :D
2015-06-30 21:17:58
Herr Flick: Tak źle ze mną jeszcze nie jest. Ale biegaczem jestem raczej miernym...
2015-07-01 13:13:41
rambo11: Szacun mega , filmik jego umiejesnosci mozna na YT ogladnac : <br /><br />www.youtube.com/watch?v=H7p3aU0VkHk
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: