Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Marszałek Senatu RP o Polonii

Wczoraj (22.08) Uniwersytet Śląski w Cieszynie odwiedził Stanisław Karczewski, gdzie mówił do studentów Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Padło kilka interesujących wypowiedzi.

Marszałek mówił o tym, że jednym z głównych zadań Senatu RP jest sprawowanie opieki nad Polakami mieszkającymi za granicą. - Spotykamy się, prowadzimy dialog, który jest partnerski, bardzo intensywny. Widzimy wielkie zainteresowanie Polską, co bardzo nas cieszy. Polska rozwija się bardzo dynamicznie i z tego wszyscy możemy być dumni. Dlatego też staje się takim magnesem, krajem, do którego wszyscy chcą przyjeżdżać - ci, którzy wyjechali wcześniej, a także ci, których przodkowie wyjechali, lub zostali wywiezieni - przekonywał Stanisław Karczewski.

Polityk Prawa i Sprawiedliwości opowiadał również o wizycie na cieszyńskim rynku. - Mieliśmy podwójne szczęście: spotkaliśmy panią burmistrz, a także spotkaliśmy młode małżeństwo, z dwójką dzieci, a trzecim w drodze, którzy chcieli sobie z nami zrobić zdjęcie. Przedstawili się jako rodzina mieszkająca w Niemczech na stałe i mówili: wracamy do Polski! Chcemy mieszkać tu, bo Polska jest piękna, świetnie rozwija i dlatego tu przyjedziemy.

Karczewski mówił też o swoich spotkaniach z Polonią. - Mam wielką satysfakcję z tych spotkań, bo rośnie zainteresowanie językiem polskim i Polską, ale nie tylko wśród osób, które mają polskie pochodzenie. Naszego języka chcą się uczyć także obcokrajowcy, co nas cieszy.

Co, zdaniem polityka, jest głównym czynnikiem utrzymującym związek między Polską a Polonią? - Na pewno język, na pewno wiara i na pewno tęsknota do Polski. Nawet, jeśli mamy do czynienia z którymś pokoleniem. Szczególnie jest to widoczne wśród Polonii w Ameryce Południowej - już nie mówią po polsku, ale starają się uczyć języka i myślą bardzo poważnie o powrocie, o przyjeździe do naszego kraju - mówił marszałek.

Stanisław Karczewski podzielił się swoimi wrażeniami z podróżny na Śląsk Cieszyński na Twitterze (pisaliśmy o tym tutaj - LINK). Udało się nam także z nim krótko porozmawiać - LINK.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

27
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-23 17:49:51
jasper: Propaganda godna radia Tirana ... Czy pan K. zamieni luksusowa wille w Warszawie na spiwor ... w Cieszynie ?
2019-08-23 17:56:57
donekT: Symbolem Polonii, zwłaszcza w USA, stała się niedawno sprawa Pomnika Katyńskiego w Jersey City. A w kwestii czego ostatnio Polonia W USA protestowała w Nowym Jorku, Chicago, Bostonie, Los Angeles i Filadelfii? Cóż to takiego Trump ponoć podpisał??? Najwidoczniej leży mu na sercu zwłaszcza los i stan majątkowy przedsiębiorczych Eskimosów... Stąd myśl o zakupie Grenlandii.
2019-08-23 17:59:18
donekT: jasper-Q A cóż to takiego głosił Kazimierz Mijal na falach Radia Tirana??? Hasło pasuje do treści przekazywanych przez poszczególne skrajnie lewicowe (lewackie) jaczejki.
2019-08-23 19:28:00
jasper: emil- donek vel bronek, nie napinaj sie, za sierpien plebiaki juz nie placa :)
2019-08-23 19:52:36
krokusik: @donekT, a może Emilia S. Jaki teraz kurs za wpis?
2019-08-23 19:53:46
krokusik: - Hallo, czy to telefon zaufania CBA? - Tak, panie donku.
2019-08-23 21:02:47
donekT: jasper-Q i krokusik-U - Przyjmuję tylko złoto→ Nie stać Was. Romuald. E. Saletra się kłania...
2019-08-23 21:34:42
krzysztof.mm: marszałek Karczewski przeżył w Cieszynie coś wspaniałego, miał "p o d w ó j n e szczęście" - spotkał się na rynku z panią burmistrz i rodziną z dwójką dzieci!... on i d i o t a czy P o l a k ó w ma za idiotów?
2019-08-23 21:47:30
donekT: krzysztof-Q, A kogo Ty byś chciał spotkać? Razi Cię krzysztof-Q RODZINA z dziećmi??? Jakoś nikt nie wspomina o PRZYMUSIE EKONOMICZNYM, który zmusza owe rodziny lub poszczególnych członków owych rodzin do wyjazdu. Przypomnijmy // https://www.youtube.com/watch?v=kf-Syd-M-WA //. Ile milionów Polaków wyjechało za chlebem???? No śmiało krzysztof-Q...
2019-08-23 21:56:31
donekT: A tymczasem co to za instytucja JP Morgan Chase & Co? Jak się okazało, jeden ze sponsorów parady LGBT, jaka przeszła przez polską stolicę. krzysztof-Q jak pogodzisz wiążące się z przedstawioną instytucją interesy CAŁEJ KLASY POLITYCZNEJ, bez względu na głoszone slogany.
2019-08-23 22:10:47
krzysztof.mm: drugi taki, co ewidentnie uważa Polaków za idiotów to Ziobro - awansował najgorsze męty do swego ministerstwa i dziś, kiedy te nowe elity PiS-owskie, przed którymi opozycja już dawno ostrzegała, cały świat poznał od ich najgorszej strony, jakby nigdy nic opowiada, że potwierdziła się diagnoza PiS o "dużym problemie etycznym w środowisku" - no nie, panie Ziobro, jeżeli się już coś potwierdziło to tyle, że PiS swą pozycję buduje na najgorszych instynktach i emocjach, a do współpracy dobiera jednostki z moralnego dna
2019-08-23 23:00:56
donekT: krzysztof-Q, A z jakiej strony Ty krzysztof-Q dałeś się poznać, chociażby ze swej kilkuletniej działalności na tym portalu? Można odnieść wrażenie, iż Ty krzysztof-Q próbujesz równać do pewnego poziomu (raczej poniżej), a granicę przyzwoitości przekroczyłeś już dawno, o ile jeszcze pamiętasz, jak wygląda.
2019-08-23 23:07:58
donekT: PS Zdaje się, iż CAŁA KLASA POLITYCZNA, ma problemy etyczne i nie tylko. Niestety poniektórzy sprawę przedstawiają WYBIÓRCZO, z pominięciem reszty. Każdy rozsądny wie, iż pół- PRAWDA, TO NIE prawda, NAJWYŻEJ POST-PRAWDA. Elity bez pomysłu i kwalifikacji usiłują prowadzić politykę na EMOCJACH, SZCZUCIU, STYGMATYZACJI i programie negatywnym. Amos Oz na ten temat i do czego istniejąca w Polsce sytuacja prowadzi, już się wypowiedział. Szykuje się kolejne "wrogie przejęcie" w pakiecie.
2019-08-23 23:16:17
krokusik: @donekT, a może Emilia S. Jaki teraz kurs za wpis?
2019-08-23 23:44:20
donekT: @krokusik, I tak Was nie stać. Romuald E. Saletra pozdrawia.
2019-08-24 06:13:24
krzysztof.mm: i teraz pytanie - jakie cechy wyróżniają tych, co po ujawnieniu tych wszystkich afer, przekrętów i s k a n d a l i deklarują dalej swoje poparcie dla m e n d y? - no, menda mendę kryje, tak to było? - bez dwóch zdań, co zresztą nawet na takim lokalnym portaliku widać, słychać, czuć - z daleka
2019-08-24 06:21:18
krzysztof.mm: czy trzeba dodawać, że towarzysz Ziobro to jeden z największych ulubieńców - i sponsorów, rzecz jasna z naszych podatków -Rydzyka?.. takie o b r z y d l i w e typy proszę państwa rządzą dziś Polską
2019-08-24 06:27:11
donekT: Próbuje szczuć i oddziaływać na emocje od samego rana. Tymczasem Polsce potrzebny jest program pozytywny, a nie negatywny, propagowany przez całą klasę polityczną. Jak się okazuje, do ataków ze strony pewnych radykalnie nastawionych grup dochodzi również w Bielsku-Białej. Pytanie, na czyją rękę jest konsekwentne i stopniowe podgrzewanie sytuacji politycznej w kraju?
2019-08-24 06:43:17
jasper: Pytanie, w czyim interesie jest oszukiwanie, okradanie, oglupianie obywateli , tworzenie kast, klik, farm trolli knujacych przeciw praworzadnosci i postepowi w kraju. Na czyjej smyczy jest partia rzadzaca. Ziobro tworzy kolejny kodeks etyki, a wystarczylo byc tylko przyzwoitym. To tak jakby w KK powstaly do istniejacych dodatkowe przykazania.
2019-08-24 06:49:58
jasper: Najwieksza sila PiS jest brak zahamowan a ich wada to, ze sa, w wiekszosci przypadkow bardzo ograniczeni i jednoczesnie przekonani o swojej wielkosci. Taka mieszanka jest bardzo niebezpieczna, bo z nieprzewidywalnym idiota nie mozna polemizowac.
2019-08-24 06:50:26
donekT: Dlatego CAŁĄ OBECNĄ KLASĘ POLITYCZNĄ, nie tylko jej połowę, należy wymienić i zakończyć żywot Janusowej Republiki Okrągłego Mebla, która ukształtowana została nie w wyniku transformacji ustrojowej, tylko tranzystii. Inna kwestia, jak należy rozumieć ów proponowany przez określone środowiska "postęp" - Może jako TWÓRCZĄ DESTRUKCJĘ? Zgodnie z założeniami Habermasa. Jakieś inne propozycje?
2019-08-24 06:59:18
donekT: Niestety największą siłą PiS pozostaje bezsilna i całkowicie skompromitowana rzekoma opozycja, która nie potrafi wykreować programu pozytywnego i poprzestaje na emocjach. Do tego szkolona jest przez "specjalistów" z zewnątrz. Milczy na temat kryzysu, który lada moment może się pojawić, jak w roku 2008. Tym razem Polska nie będzie już zieloną wyspą, a niektórzy sytuację kryzysową (globalną) mogą próbować wykorzystać do przejęcia władzy. Czy taki potencjalny scenariusz można uznać za próbę demokratycznego przejęcia władzy, czy raczej wymuszonego sytuacją ekonomiczną?
2019-08-24 07:04:07
jasper: Panie prokuratorze i ministrze Sprawiedliwosci Ziobro, zanim powstanie nowy kodeks etyki mozna tez podejsc do tej sprawy prostsza droga : egzekwowac przepisy, ktore juz sa - „ np. Zbiór zasad etyki zawodowej sędziów i asesorów sądowych – całkiem świeży, bo z kwietnia 2017 r. Już tam zapisano, że sędzia powinien zawsze kierować się zasadami uczciwości, godności, honoru, poczuciem obowiązku oraz przestrzegać dobrych obyczajów, unikać kontaktów osobistych i związków ekonomicznych z wątpliwymi osobami i generalnie unikać działań, które mogą rodzić podejrzenie konfliktu interesów lub przynieść ujmę godności urzędu. Wypowiadać się powściągliwie, a od innych sędziów wymagać tego samego i reagować na zło.”
2019-08-24 07:29:40
donekT: Powinni również dystansować się od wszelkiego rodzaju upartyjnienia (nieoficjalnego, oficjalnie każdy sędzia jest apolityczny) i utrzymywania jakichkolwiek kontaktów z osobami zajmującymi się polityką, zwłaszcza na szczeblu krajowym, to jednak wymaga pewnej dozy przyzwoitości. Tymczasem jak się okazuje, wystarczy zwrócić uwagę na obsadzanie Trybunału Konstytucyjnego, który wedle przepisów prawa jest organem apolitycznym, realia wyglądają inaczej i każdy kandydat na członka TK zmuszony jest uzyskać stosowne poparcie w parlamencie. Co ciekawe, praktyka jest stosowana przez cały okres funkcjonowania III RP, zauważona została dopiero niedawno. Co ciekawe, Trybunał Konstytucyjny w Polsce został powołany za czasów Wojciecha Jaruzelskiego, który jako pierwszy przed opinią publiczną ukuł termin III RP.
2019-08-24 10:33:58
krzysztof.mm: no proszę - uderz w stół, a mendy się odezwą
2019-08-24 12:07:36
donekT: Spotkanie z Gabrielą Lazarek w Rybniku // https://www.youtube.com/watch?v=rcsnExdPo0g //.
2019-08-25 22:38:56
skuter66: Mendy to ciągle tutaj piszą o tym samym, niezależnie od tematu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: