Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Stanisław Karczewski dla Ox.pl

Marszałek Senatu RP odwiedził dziś (22.08) studentów Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej, która organizowana jest przez Uniwersytet Śląski w Cieszynie. Przy tej okazji udało nam się krótko porozmawiać z politykiem Prawa i Sprawiedliwości.

W lutym tego roku część mieszkańców naszego województwa domagała się zmiany jego nazwy na śląsko-małopolskie. Jaka jest opinia pana marszałka na ten temat?

Nie mam zdania w tej sprawie. Debata i dyskusja na temat możliwych zmian w administracji jest przed nami, jednak z pewnością nie w trakcie zbliżającej się kadencji. Myślę, że to jest kwestia wielu lat, abyśmy rozmawiali o ewentualnych zmianach podziału administracyjnego. Jeśli już mielibyśmy podjąć temat, to raczej kompleksowo, a nie w ujęciu jednego projektu czy pomysłu. Obecny podział się sprawdza.

Czyli, jak rozumiem, krążące pogłoski o utworzeniu województwa częstochowskiego, jeśli pana partia wygra wybory, należy odłożyć między bajki?

Są prowadzone rozmowy, ale nie było takiego planu i w programie tego nie mamy. Mamy jednak przed sobą pewną debatę na te tematy i będziemy w przyszłości ją podejmować.

To pana pierwsza wizyta na Śląsku Cieszyńskim?

Tak, pierwsza. Piękne tereny, macie wspaniały rynek tutaj w Cieszynie.

Utrzymuje Pan kontakty z Polakami w Czechach?

Byłem na Zaolziu kilka lat temu. Jest tam świetnie zorganizowana grupa Polaków, prężnie działają i są wspierani przez władzę lokalną. Stanowią taki wzór do naśladowania.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-22 19:10:56
Ebenezer: Rozmowny szanowny Marszałek. Szkoda, że ta wizyta nie była podana do wiadomości publicznej. Sam z chęcią zapytałbym się Marszałka jak to jest "pracować dla ideii" i brać za to nawet 300 tys złotych.
2019-08-22 19:17:31
koszor: Tak. A jeszcze lepiej zadać pytanie: ilu z nas, zwykłych obywateli, na miejscu polityków robiłoby tak samo, a ilu byłoby uczciwych?
2019-08-22 19:26:25
krzysztof.mm: kocham te tłumaczenia pisiackiego glonu sugerujące, że d o j n a zmiana zasługuje na tę nazwę
2019-08-22 19:46:41
krzysztof.mm: Łukasz Piebiak, Jakub Iwaniec, Tomasz Szmydt, Maciej Nawacki, Jarosław Dudzicz, Konrad Wytrykowski - to tylko kilka nazwisk PiS-owskiej nowej elity udojowej, sędziów powołanych przez Partię do przerobienia RP na Kaczystan i hojnie za to wynagradzanych - Karczewski robi to samo, tylko póki w białych rękawiczkach - ale i jemu powieka nie drgnie, kiedy łże w żywe oczy
2019-08-22 19:51:02
jasper: Znamienne slowa pana Karczewskiego na ktoryms ze spotkan - „niezwykle cieszy fakt, ze mlodziez uczy sie dzis prawdziwej historii.” Prawdziwa, najprawdziwsza historia to historia wedlug PiS. Niedobrze sie robi, jak slucha sie takich sprzedajnych ludzi.
2019-08-22 20:04:59
krzysztof.mm: ✍Sędzia Konrad Wytrykowski jeszcze w 2016 r. był sędzią sądu rejonowego. Później trafił do Sądu Okręgowego w Legnicy, a wkrótce potem został prezesem Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Na to właśnie stanowisko powołał go w grudniu 2017 r. minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – faksem, odwołując poprzednią prezes w trakcie kadencji. Sędzia Wytrykowski od lat dobrze zna się z Łukaszem Piebiakiem, do niedawna prawą ręką Ziobry w ministerstwie sprawiedliwości – obaj działali dawniej w sędziowskim Stowarzyszeniu Iustitia. We wrześniu 2018 r. Wytrykowski awansował do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która oceniać ma standardy zawodowe i etyczne sędziów z całej Polski. Jako członek tej izby Konrad Wytrykowski ma władzę pozwalającą nawet na usunięcie sędziego z zawodu lub pozbawienie sędziego prawa do stanu spoczynku, czyli do sędziowskiej emerytury. W obecnym modelu sądownictwa dyscyplinarnego to władza praktycznie nieograniczona, pozwalająca decydować o losie każdego z 10 tys. sędziów z całego kraju. Do tego sędziowie z Izby Dyscyplinarnej mają pensje o 40 proc. wyższe niż sędziowie z innych izb Sądu Najwyższego.✍
2019-08-22 20:06:23
krzysztof.mm: ✍ 20 lipca 2018 r. Onet opisał, jak sędziowie i prawnicy z całej Polski wysyłali do I Prezes Sądu Najwyższego pocztówki z wyrazami wsparcia. Na ulicach całej Polski trwały wówczas masowe marsze i protesty przeciw prowadzonym przez PiS próbom przeniesienia części sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku poprzez nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Rząd chciał zmusić sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia, w tym prof. Małgorzatę Gersdorf, do odejścia i zwolnienie stanowisk, które obóz rządzący chciał obsadzić nowymi sędziami. Jak wynika z wpisów w zamkniętej grupie o nazwie "Kasta" na WhatsApp – grupie skupiającej kilku sędziów popierających tzw. dobrą zmianę w wymiarze sprawiedliwości – do tekstu Onetu odniósł się wówczas sędzia Konrad Wytrykowski, w tamtym czasie zajmujący stanowisko prezesa Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. Pod linkiem do naszego artykułu napisał (pisownia oryginalna): ✍Proponuję akcję wysyłania pocztówek z hasłem Wprdalaj✍ Inni członkowie tej zamkniętej grupy do pomysłu odnieśli się z aprobatą, zaś obecny na niej "MS II" (czasem występujący jako "MS I", "MS II" to według naszych informatorów wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, który właśnie pożegnał się z pracą w ministerstwie) napisał: wczoraj wykonaliśmy kolejny krok we właściwym kierunku ale jeszcze długa droga przed nami. Robimy swoje (tu emotikon z zaciśniętą pięścią).✍
2019-08-22 20:07:20
krzysztof.mm: ...no i n i e z a l e ż n e media w p r d o l i ł y sprzedajnych ciuli
2019-08-22 20:07:25
donekT: A tymczasem coraz bardziej zbliża się KRYZYS, który może znacząco zaważyć na stabilności wyłonionego niebawem nowego rządu. Prawdopodobnie, jeżeli sytuacja wymknie się spod kontroli, być może ów nowy rząd zostanie obalony lub kolejna kadencja zakończy się wcześniej. Tym razem nie będzie już zielonej wyspy, w związku z odpowiednio większym uzależnieniem gospodarstw domowych od wahań na rynku finansowym. Zatem zwycięzca najbliższych wyborów otrzyma z dużą dozą prawdopodobieństwa w pakiecie całkiem niezły orzeszek do zgryzienia/ kukułcze jajo, czy tykającą bombę, jak kto woli. Równolegle wzrastają tendencję NACJONALISTYCZNE W NIEMCZECH, na ZACHODZIE NASILA SIĘ ANTYSEMITYZM, poszczególne państwa zakupują złoto (również Polska), Niemcy (i nie tylko) prowadzą ćwiczenia i sprawdzają procedury na wypadek określonej sytuacji, sprawdzana jest obrona cywilna. ChRL tymczasem zwiększa poziom życia, co oznacza, iż ich praca nie będzie już za przysłowiową miskę ryżu. Europa ewidentnie przygotowuje się na ewentualną destabilizację, kryzys czuć w powietrzu a nasza rzekoma opozycja na ten temat MILCZY… Jakoś nikt nie przejmuje się losem kolejnej młodszej generacji, która po szkolnych przejściach raczej będzie mieć mieszane uczucia wobec tego państwa. Dodatkowo żadna z politycznych stron sporu (nawet żadna z pomniejszych partii) nie przedstawia programu pozytywnego tylko negatywny, obliczony na mniejsze zło, emocje, koniunkturalizm i populizm. Tym zajmuje się POLITYKA, PRZEGLĄD, FAKTY i MITY, etc. jedynie w TOK FM coś nieco przebąkują o recesji, ale wciąż nieśmiało.
2019-08-22 20:09:50
donekT: krzysztof-Q, do dziś nie przedstawiłeś, jakie wartości Ty reprezentujesz. Tak się zastanawiam, jak nazwać Twoją krzysztof-Q działalność, której się podejmujesz, chociażby na tym portalu od lat. Z tego, co można zauważyć, Twoja krzysztof-Q postawa niewiele różni się od tej reprezentowanej przez określonych sędziów.
2019-08-22 20:12:56
donekT: „Nie dokładać cegiełek do oblężonej twierdzy. Nie pogardzać wyborcami PiS. Nie wyrywać z kontekstu wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, tylko słuchać go i wchodzić w merytoryczną polemikę. Nie wygramy, promując rubaszne memy, telewizyjnych pitbuli i fejkowe portale. Jeżeli wierzymy, że po naszej stronie są fakty i racja, to musimy tworzyć takie ramy debaty publicznej, w których prawda ma znaczenie. Jeśli skupimy się na tym, kto kogo bardziej obrazi i kto będzie bardziej oblężoną twierdzą, sami sobie wytrącimy oręż z rąk. To ich dyscyplina. Sprowadzą nas do swojego poziomu i pokonają doświadczeniem. No, chyba że już wcale nie wierzymy, że mamy rację. Wtedy to może lepiej, żebyśmy nie wygrywali.” → krzysztof-Q, jasper-Q skąd to są wytyczne??? Jakoś się nie stosujecie. ;D:D:D
2019-08-22 20:24:55
krzysztof.mm: tak to działa - nie miejmy złudzeń, także i dzisiaj, i jutro✍ https://natemat.pl/282027,kim-jest-emilia-od-wiceministra-piebiaka-razem-niszczyli-sedziow ✍ takim pis-g^wnem karmi się pisiacki glon, efekty widoczne także na ox
2019-08-22 20:29:01
krzysztof.mm: ...w tych tekstach zawarta jest niestety jedynie drobna część całej brudnej prawdy o bolszewickich rządach PiS
2019-08-22 20:29:31
donekT: krzysztof-Q, do dziś nie przedstawiłeś, jakie wartości Ty reprezentujesz. Tak się zastanawiam, jak nazwać Twoją krzysztof-Q działalność, której się podejmujesz, chociażby na tym portalu od lat. Z tego, co można zauważyć, Twoja krzysztof-Q postawa niewiele różni się od tej reprezentowanej przez określonych sędziów.
2019-08-22 20:34:50
krzysztof.mm: to jeden z nich - sędzia Tomasz Szmydt, Dyrektor Wydziału Prawnego KRS oraz członek Zespołu ds. czynności Ministra Sprawiedliwości podejmowanych w postępowaniach dyscyplinarnych sędziów i asesorów sądowych, prywatnie mąż hejterki Emilii, sam po u s z y w akcji zorganizowanego hejtu na sędziów, w wywiadzie sprzed niespełna roku mówi tak: "PYTANIE: Jak więc skłonić sędziów do zaprzestania agitacji politycznej. Może postępowania dyscyplinarne pozwolą na zatrzymanie tego niebezpiecznego trendu? ODPOWIEDŹ: Stanowisko Sądu Najwyższego jest jednoznaczne. Takie zachowanie nosi znamiona deliktu dyscyplinarnego. Waga tego deliktu zależy od naruszenia i od oceny niezawisłego sądu dyscyplinarnego. Chciałbym zwrócić uwagę, że ujawnianie politycznych poglądów przez sędziego kreuje w społeczeństwie pogląd, że niektórzy sędziowie związani są z określoną opcją polityczną, a to przekłada się na kwestię zaufania do takie sędziego i sądownictwa w ogóle." +++ https://wpolityce.pl/polityka/414089-nasz-wywiad-jak-walczyc-z-upolitycznieniem-kasty
2019-08-22 20:40:53
jasper: PiS wypromowal kolejny standart - farme hejterow. Kolejna grupa maluczkich i nie tylko zostala dowartosciowana. Co widac chocby na ox.pl, gdzie pojawil sie emil vel donek-bronek.
2019-08-22 20:48:32
donekT: A tymczasem krzysztof-Q, kiedy rzekoma opozycja zajmie się tematyką kwestii PRODUKCJI DÓBR? Chińczycy wiecznie nie będą pracować za półdarmo, aby na ZACHODZIE ŻYŁO SIĘ LEPIEJ. W tle coraz bardziej nasila się nowe globalne rozdanie kart, czas geopolitycznego odprężenia mamy za sobą a w Europie, tym bardziej w Polsce, jakie tematy się podejmuje??? Co więcej, po 2001 roku USA zaangażowało się w konflikty peryferyjne i odpuściło sobie dominację na wszechświatowym oceanie, co wykorzystały np. Chiny. Natomiast topniejące lody otwierają kolejny front w Arktyce i nie bez znaczenia strategicznego była propozycja Trumpa zakupu Grenlandii. Co w sytuacji, kiedy przyzwyczajone do dobrobytu społeczeństwo, zwłaszcza zachodnie, będzie zmuszone do obniżenia poziomu życia (może nawet drastycznego) i powrotu do POŻYTECZNEJ PRACY. SAMOREALIZACJA raczej niezbędnych do życia dóbr nie dostarczy... Równolegle nasze EUROposły nie tłumaczą, na czym ma polegać ów rzekomo PROEUROPEJSKI kierunek? Można odnieść wrażenie, w związku z zaistniałym tłem, iż na kontrolowanej destabilizacji i zaprowadzeniu nowego reżymu politycznego, kto wie o jakim obliczu, które ujmie w karby, w nowym projekcie europejską społeczność? Nadchodzący kryzys może okazać się ku temu niezłą okazją. Być może się mylę. A tymczasem Ty krzysztof-Q zajmujesz się swoim zaściankiem... Ewidentny przejaw z Twojej krzysztof-Q strony typowej wioskowej mentalności.
2019-08-22 20:49:08
jasper: Najsmutniejsze i najtragiczniejsze jest to, ze Polska rzadzi PATOLOGIA. Mimo tego, podejrzewam, ze im wieksze przekrety, to notowania PiS rosna. Suweren lubi jak mu wladza szambo na glowe wylewa. Widac, taki kraj ...
2019-08-22 20:51:28
donekT: jasper-Q → R.E. Saletra się kłania.
2019-08-22 20:56:11
donekT: jasper-Q jak to jest, napisałeś cytat "Najsmutniejsze i najtragiczniejsze jest to, ze Polska rzadzi PATOLOGIA." koniec cytatu. Jak to w końcu jasper-Q jest: 1) Polska rządzi PATOLOGIĄ, czy 2) PATOLOGIA rządzi Polską? Zresztą, jasper-Q co w sprawie "HOMOSEKSUALIZMU", stanowi cechę nabytą, czy wrodzoną? Nie ustosunkowałeś się do dziś. Dlaczego? Może wiedzy brakuje?
2019-08-22 21:35:53
rainman: Wszystkim, którzy tęsknią za czasami PO - proponuję ten film https://www.youtube.com/watch?v=9EXnM-DKOkE
2019-08-22 22:11:45
jasper: Rozumiem rainman, ze to szambo tego rzadu Ci odpowiada. Mialo byc uczciwie, sprawiedliwie, skromnie i takie tam inne bajeczki, jakie PiS i TVP rezimowa serwuja oglupionemu za 500+ oglupionemu ludowi. Stare przyslowie a jakze aktualne - za pieniadze lud sie podli, za pieniadze ksiadz sie modli. Gratuluje jeszcze, poczucia humoru rainman.
2019-08-22 22:37:37
donekT: jasper-Q, A to znasz //https://www.youtube.com/watch?v=zLtTeSIA4Es // Kim był/jest Detlef Ruser??? Dlaczego w Instytucie Gaucka nie są ujawnione jeszcze wszystkie teczki dotyczące jego działalności, zwłaszcza te z drugiej połowy lat 80. XX wieku plus??? Kto przejął materiały i spuściznę po STASI? PS Właśnie zasięgi reżymowej telewizji były dziś jedną z głównych osi dyskusji w TOK FM. Jaki z tego wniosek? Na jakiego wyborcę się liczy?
2019-08-23 05:44:06
krzysztof.mm: i pomyśleć, że takimi obrzydliwymi t y p a m i firma Putin i Spółka od 4 lat obsadza wszystkie ważniejsze stanowiska w s ą d a c h RP...
2019-08-23 12:31:29
altacet: Wstyd dla władz miasta za zaproszenie tego typa.Czy naprawdę nie ma nikogo godnego do zaproszenia do Cieszyna?
2019-08-23 14:03:58
krzysztof.mm: to nie miasto go zaprosiło - sam się wprosił na Letnią Szkołę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: