Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Małysz dostał dom po Rudzkim

W Koniakowie wybudować się nie było łatwo. Pierwsze chałupy, które tu powstały w XVI w. zostały zburzone ze względów politycznych. Jednak w 1712 roku pierwsi mieszkańcy Koniakowa postawili na swoim. Wybudowane pierwsze sześć chałup dało początek wioski, która w 2012 roku obchodzi swoje 300 urodziny.

Najpierw powstała Istebna. Jednak aby jej mieszkańcy mogli się utrzymywać potrzebowali bydła, a tym samym łąk do wypasu. Ludzi przybywało, więc niektórzy postanowili szukać łąk wyżej tym samym niejednokrotnie karczując lasy i przesuwając kamienie graniczne, naruszając wyznaczniki ówczesnych urzędników. Władze polityczne usiłowały przeszkodzić niszczeniu lasów, a tym samym otwieraniu nieprzyjacielowi wstępu do kraju. Dlatego ks. Elżbieta Lukrecja kazała zburzyć pierwsze chałupy, które powstały na miejscu dzisiejszego Koniakowa w XVI wieku.

Jednym z takich „skasowanych” Koniakowian  był Jałowiczarz, który i tak dopiął swego. W 1712 roku był właścicielem jednej z sześciu chałup, które dały początek Koniakowa. Oprócz niego osiedlili się tam: Małysz, który nie potrzebował stawiać chałupy, bo objął już gotową po Rudzkim, który zbiegł, dalej Czmiel, Ligocki, Bielesz i Samiec. Ten ostatni już w następnym roku, nie mogąc się utrzymać na gruncie, sprzedał go Urbaczce, a ten odsprzedał go zaraz z zarobkiem owemu Jałowiczarzowi. A potem dzieje wioski toczyły się dalej. Kto bardziej wnikliwy, może poznać całą historię tej wsi na stronie internetowej www.koniakow.eu, która jest dziełem jubileuszu 300- lecia sołectwa. 

Koniaków, choć jest niewielką miejscowością, to znany jest na całym świecie. To tu ze splotu nici powstają koniakowskie koronki, które podbiły już niejedno serce. Tu jest jedyne w kraju muzeum koronki. Tu również można zjeść prawdziwego oscypka z licencją, czy podziwiać Beskidy z Ochodzitej i robić tysiące innych rzeczy...

W tym roku atrakcji przybędzie, bo górale z Koniakowa świętować będą przez cały 2012 rok. Z racji jubileuszu przygotowano szereg imprez, które mają podkreślić rangę uroczystości. Uroczysta inauguracja roku jubileuszowego będzie miała miejsce w sylwestrową noc. – Obchody 300-lecia Koniakowa rozpoczną się 1 stycznia 2012 roku o północy specjalnym hymnem odegranym na trombicie przez Tadeusza Ruckiego na szczycie Ochodzitej. To będzie iście góralskie powitanie Nowego Roku  – mówi Aneta Legierska, szefowa promocji Gminy Istebna. 

Jednak to tylko początek wielkiego świętowania. Przez cały rok będą odbywać się imprezy uświetniające 300-lecie miejscowości.  –  Zależy nam szczególnie na zaangażowaniu wszystkich mieszkańców - bez względu na wiek,  w uroczyste obchody, zaś gości i turystów zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach i imprezach – dodaje Aneta Legierska. 

Szczegółowy kalendarz imprez można znaleźć tutaj.

ZOBACZ KORONKOWE CUDA NA CHOINCE.

Dorota Kochman

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: