Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Malarstwo w świątecznym klimacie. Prace Katarzyny Nowak-Zagórskiej w Galerii Muflon w Ustroniu

Jej obrazy to poematy koloru, pełne finezji i delikatności. Posiadają niezwykłą lekkość i epatują symfonią barw. Kolejną autorką, której prace prezentowane będą już niebawem, bo od 12 grudnia, w Galerii Muflon w Ustroniu, jest Katarzyna Nowak-Zagórska.

Katarzyna Nowak-Zagórska, urodzona w Radomiu, od lat związana z Tychami, gdzie tworzy i mieszka. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach. Dyplom obroniła w 1981 roku z projektowania książki u prof. Stanisława Kluski, z grafiki warsztatowej u prof. Wojciecha Krzywobłockiego, z malarstwa u prof. Andrzeja S. Kowalskiego. Zamiłowanie do malowania odziedziczyła po swoim ojcu, znakomitym grafiku i malarzu Janie Nowaku.

W moim przekonaniu malarstwo to żywioł, to misja, to wreszcie – jeśli już używamy wielkich słów – treść życia […]; Maluję w odpowiedzi na brutalność codzienności, na szarość i brud otoczenia. Bogactwo żywych, wiecznie zmieniających się form natury jest moją inspiracją. Formy te nie są jednak tylko obrazem ogrodu, łąki, bukietu, pejzażu czy martwej natury – są marzeniem o kolorach, świetle i powietrzu – mówi o swojej twórczości Katarzyna Nowak-Zagórska.

Katarzyna Nowak-Zagórska Uprawia malarstwo i rysunek. Jej obrazy to poematy koloru, pełne finezji i delikatności. Posiadają niezwykłą lekkość i epatują symfonią barw. Jednak ich kolorystyka nie stoi w sprzeczności z formą, co powoduje, że prace te cechuje harmonijność i przemyślana kompozycja. Maluje kwiaty i ptaki, bukiety, wazony i owoce, bajkowe pejzaże, obrazy o tematyce symbolicznej oraz portrety. Po wystawach indywidualnych i zbiorowych w Tychach, Siemianowicach Ślaskich, Mikołowie, Katowicach, Ostrawie i Bielsku-Białej przyszedł czas na Ustroń.

Wystawa malarstwa Katarzyny Nowak-Zagórskiej w Galerii Muflon – Sztuka dla Ciebie prezentuje charakterystyczny dla artystki dorobek twórczy, uwzględniający i odzwierciedlający powstawanie rozmaitych cykli na różnych etapach Jej twórczości. Jednak ze względu na wyjątkowy okres prezentacji szczególnie miejsce zajmują obrazy o tematyce świątecznej. Renifery, choinki, gwiazdki, pierniki, kolorowe bombki... wprowadzają w świąteczny nastrój, są tak sugestywne, iż możemy poczuć zapach świątecznych potraw.

Wystawa: Malarstwo Katarzyny Nowak- Zagórskiej
Galeria Muflon - Sztuka dla Ciebie, Ustroń, ul. Sanatoryjna 32
Wernisaż: 12 grudnia(sobota) godz. 15.00

Wystawa potrwa do końca stycznia 2016

 

Wystawa objęta jest patronatem OX.PL

 

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: