Istebna z nowym parkingiem

Wraz z końcem listopada zakończono w Istebnej budowę dużego parkingu w centrum Gminy. Warty prawie dwa miliony zł parking z 67 miejscami postojowymi cieszy już mieszkańców i turystów.

27 listopada 2015 r. inspektorzy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego przeprowadzili kontrolę w centrum Istebnej – chodziło o nowy parking, który został wybudowany „Pod Grapą”. Odbyło się także spotkanie zamykające projekt, którego częścią była budowa parkingu, z udziałem Wójta Gminy Istebna, Henryka Gazurka, Artura Szmeka, Przewodniczącego Rady Gminy Istebna oraz osób reprezentujących Śląski Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Euroregion Śląsk Cieszyński, samorządy lokalne oraz partnerzy z Czech i Słowacji i odpowiadające im instytucje z Rep. Czeskiej.

W centrum Istebnej już od kilku lat zaczęło robić się ciasno, coraz więcej mieszkańców zaczęło jeździć samochodami, przybyło też zmotoryzowanych turystów. Posiadanie gminnego parkingu w centrum to był jeden z ważniejszych punktów, jaki przed sobą stawiali włodarze gminy. Starania o wybudowanie parkingu czyniono od lat, aż w końcu obecnym władzom udało się z sukcesem zakończyć te wieloletnie starania:- Parking „Pod Grapą” w centrum Istebnej był długo oczekiwaną inwestycją. Od lat podejmowano starania dotyczącego jego budowy, od zakupu gruntu, sporządzenia dokumentacji projektowej (2009 r.), uzyskania pozwolenia na budowę (2010 r.) aż do pozyskania środków i rzeczowej realizacji w 2015 r. Dzięki wsparciu środków UE i determinacji lokalnego samorządu przy aktywnym współudziale partnera czeskiego w samym centrum wsi na terenie skarpy wybudowano nowoczesny, funkcjonalny i bezpłatny parking liczący 67 miejsc postojowych – wyjaśnia Wiesław Legierski, odpowiedzialny za Projekty europejskie w Urzędzie Gminy w Istebnej.

Powstanie parkingu było możliwe dzięki środkom unijnym i międzynarodowemu projektowi realizowanemu wespół z czeską Gminą Hrčava: - W ramach pierwszego etapu po polskiej stronie granicy przebudowano drogę na Jasnowicach o długości 1300 m, a po czeskiej stronie wyremontowano drogi o łącznej długości 469 m. W 2015 r. wybudowano parking „Pod Grapą” w centrum Istebnej, a na terenie sąsiedniej gminy Hrčava drogę z centrum miejscowości w kierunku Trójstyku o długości 650 m. Wartość projektu po polskiej stronie granicy wyniosła 677 518 euro, po czeskiej 238 570 euro – podaje Legierski.

Koszt samego parkingu, jeśli wziąć pod uwagę same prace budowlane wyniósł około 1 935 000 złotych, z czego ze środków unijnych dofinansowano ok. 1 644 000 złotych.
 

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-03 09:43:47
ożyrok: A gdzie ksiądz?
2015-12-03 09:59:08
Przepierón: A mówią że nic u UNI nie ma a tu 3/4 kosztów Unia poniosła i gdzie cokolwiek budują wszystko unia dofinansowuje.
2015-12-03 11:39:55
dyżurny: Inwestycje publiczne 3x droższe niż prywatne
2015-12-03 13:39:52
as355: Szanowny Wójcie a gdzie można postawić większy autokar lub autobus wycieczkowy ,,,tylko nie na ,Dzielcu , bo wśród odwiedzających Istebną są osoby na wózku i kto ich będzie pchał do centrum .Otwarcie to jedno a pomysł na autobus to drugie ,,,,,,.Uni pomogą do dzieła .I przydało by się ograniczenie ruchu w tym miejscu ,bo zakręt i z górki a zima idzie .POWODZENIA .
2015-12-03 16:04:22
kokoteczek: Widze ze wojt sie stara...i sprawa ucichla chyba...auto wyklepane?
2015-12-03 16:47:59
pacman: To ja też dwa ciekawe smaczki tegoż projektu dorzucę jakie dziś zauważyłem:<br />-dlaczego nie ma pasów dla pieszych na przejściu przez wjazd na parking?<br />-dlaczego jedyne miejsce dla osób niepełnosprawnych na tym parkingu jest położone najdalej i to jeszcze na najniższej kondygnacji? Zawsze wydawało mi się, że osobom takim należy usuwać bariery architektoniczne a nie je tworzyć. Pewnie teraz zostanie ogłoszony nowy przetarg, w którym za 10 000zł zostanie przeniesiony znaczek osoby niepełnosprawnej z jednego miejsca na drugi.<br />No i jeszcze jedna ciekawostka, po co plac na 5 samochodów przy wjeździe na parking, skoro nie da się na niego wjechać przez wysoki krawężnik? Aha..., no tak, biznes. Pewnie za 5 lat gdy UE już się nie będzie czepiać postawiona będzie tam budka dla inkasenta, a póki co można postawić budkę z oscypkami, kreplikami i kopycami, kilka stolików piknikowo-konsumpcyjnych i lunetę dla hanysów, wszak ładne widoki się z chantyla roztaczają, prawie jak z Baraniej.
2015-12-03 16:52:42
Międzol: do przepierón.<br />A w Unia te pieniądze to skąd są ?? W tym roku wpłacamy już o 9 mld więcej niż dostajemy. Kto utrzymuje te chordy urzędników, którzy zajmują się tymi \&quot;dofinansowaniami\&quot; ? Kto finansuje te bzdurne przepisy, podatki (vaty unijne, podatki w alkoholu, papiersowach, paliwie itp.) ? MY.<br />Te wszystkie dofinansowania (75 %, 80 %, piękne) i banery, znaki, plakietkii itp. (że UNIA taka hojna), to czysta propaganda.<br />Ja wolałbym aby te pieniądze które przekazano uni, przekazać obywatelom (przekazać bezpośrednio na służbe zdrowia, szkolnictwo czy pododbną instytyucje), bo z takiego parkingu nie ma nic wymiernego (zgoda, ładny, a czy mi poprawi komfort życia, albo czy mieszkańcy będą mieli się lepiej ? NIE, dotąd dawali rade), pieniądze są przekazywane, na PICOWANIE, a nie na pomoc obywatelom.
2015-12-03 17:02:02
Przepierón: do Międzoł<br />To dlaczego w latach kiedy Polska nie należała do Uni nic się nie robiło i na wszystko pieniędzy brakowało?<br />Ja pamiętam jak drogi wyglądały (dziura w dziurze) i nawet kłopoty z załataniem były a autostradami to się za granicą jeździło. Dlaczego w latach 1990 - 2004 jak Polska taka bogata była to był syf , kiła i mogiła? Weź i nie pieprz.
2015-12-03 19:07:52
koszor: Ty nie pieprz przepierónie, bo takich zadłużonych miast i gmin jak za unii, to chyba tylko Grecja się dorobiła. Polska jest opleciona siecią ograniczeń i działających jak pijawki zachodnich firm - także dzięki unii. Teraz jesteśmy zakładnikami złodziejskich bankierów i niewolnikami we własnym kraju. Polska dla Polaków!
2015-12-03 19:35:23
Przepierón: Ty koszor, dobrze że Anglicy je wrzeszczą Anglia dla Anglików. Gdyby nie unia to byś teraz wołem po miedzy jeździł i kozy pasał. Kiedyś marzyli o fiacie 126p a teraz już audi A4 sie nie godzi, taki to ten naród, wiecznie niezadowolony, ciągle wam mało. Przypominam, od 2004 roku w Polsce się coś ruszyło a przedtem to był kraj zabity dechami.
2015-12-03 20:13:58
syroma: Przepieron dobrze mówisz. Jak słyszę pieprzenie w stylu: jak to unia to samo zło to mnie szlag trafia. Tak mogą mówić tylko stare komuchy teskniace do braci ze wschodu albo smarkacze co do majtow robiły jak żyliśmy tak \&quot;dostatnio\&quot; w latach90. Weźcie się ludzie zastanowcie zanim nawypisujecie tu farmazonow. Ja już stara jestem, wielkiego szału w życiu już raczej nie zaznam, ale mam dzieci i chcę żeby były obywatelami europy. Mam nadzieję , że w tym kraju zostało jeszcze paru normalnych ludzi, którzy nie pozwolą pisiura wyprowadzić nas z unii.
2015-12-03 20:23:29
syroma: Miedzol: wplacamy więcej niż dostajemy???? Gdzieś to wyczytal??? W Gosciu Niedzielnym??? Czy w broszurce dla fanatyków prezesa i spółki????
2015-12-04 06:03:00
koszor: Tak,UE! Policja i siły specjalne na ulicach, ludzie srają w gacie jak tylko ktoś petardą rzuci. Już widzę syroma te twoje wnuczki na kolanach brodatych capów. Niech żyje UE , tolerancja i multi-kulti! Głupotę tylko kijem się leczy. Ale spokojnie, ue-fanatycy, idzie fala uzbrojona w kamienie i kije, jak wam Polska nie pasuje, to do Paryża albo Berlina tam was wyleczą!
2015-12-05 21:03:45
Przepierón: I znowu usunęli niekorzystny ale zgodny z regulaminem komentarz, przypominam że o pijanym wójcie Istebnej sami pisaliście. Dostaje ox jakąś forse i Istebnej?<br /><br />http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,30712,kolizja-i-wypadek-w-istebnej.html<br /><br />http://wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,30799,wojt-istebnej-przeprasza.html
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją