Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Mała książka - wielki człowiek|  

 W zagonionym świecie wielu z nas zapomina, że noworodek, przedszkolak czy pierwszoklasista może również czytać/słuchać ciekawej książki. Właśnie dla zainteresowania zarówno rodziców jak i najmłodszych czytelników prowadzona jest ogólnopolska kampania społeczna Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, która przypomina właśnie o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. W kampanii bierze udział m.in skoczowska biblioteka.

  „Wierzymy, że czytelnictwo zaczyna się od kołyski, na długo przed dniem, w którym dziecko nauczy się samodzielnie składać litery. Dobrze dobrane książki rozwijają jego umysł i emocje, kształtują kompetencje językowe, rozbudzają wyobraźnię i zakorzeniają je w kulturze. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych. Czytając swojemu dziecku, wpływasz na jego przyszłość i pomagasz mu osiągnąć sukces.” – informują organizatorzy kampanii.

Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której od grudnia 2017 roku młodzi rodzice na oddziałach położniczych dostają wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę przeznaczoną pod względem formy i treści dla dzieci w wieku 0–3 lata oraz broszurę informacyjną dla opiekunów, ukazującą nieocenioną rolę książek w rozwoju ich dziecka. Miesięcznie blisko 30 tys. rodziców nowo narodzonych dzieci w ponad 90% szpitali w Polsce otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą od Instytutu Książki.

Drugim etapem kampanii jest akcja skierowana do dzieci w wieku przedszkolnym i ich rodziców, których organizatorzy kampanii wraz z bibliotekami chcą zachęcić do regularnego odwiedzania bibliotek i codziennego, wspólnego czytania. Każdy przedszkolak, który przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzymuje w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każde wypożyczenie minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego Mały Czytelnik dostaje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W naszym powiecie praktycznie wszystkie biblioteki publiczne biorą udział w kampanii, a wśród nich biblioteka w Zebrzydowicach, Cieszynie, Skoczowie, Goleszowie czy Dębowcu.

- W tej akcji uczestniczymy już od kilku lat, dokładnie od 2018 roku. Jest to cudowna inicjatywa, niezwykle lubiana u nas w bibliotece (nie tylko przez naszych czytelników)  Dzieci w wieku od 3 do 6 lat otrzymują wyprawkę czytelniczą. Książkę podpisaną własnym imieniem, kartę, na którą zbierają naklejki (wiadomo, jak dzieciaki uwielbiają naklejki), a jak zapełnią całą kartę, wówczas otrzymują dyplom czytelniczy. Każda grupa przedszkolna, jaka nas odwiedza, jest informowana o takich wyprawkach. Następnie dzieci wracają do nas z rodzicami, aby zostać czytelnikiem i otrzymać taką wyprawkę. Wiec jest to super sprawa na zachęcenie dzieci do czytania, do wspólnego spędzania czasu – usłyszeliśmy w skoczowskiej Bibliotece Publicznej.

Trzeci etap kampanii został przygotowany z myślą o wszystkich dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Dzięki przygotowanej specjalnie dla nich książce organizatorzy chcą zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie.

Zapraszamy osoby zainteresowane udziałem swoich pociech w kampanii „Mała książka – wielki człowiek” do odwiedzenia biblioteki i odebraniu wyprawki czytelniczej wraz z kuponem do zbierania naklejek potwierdzających wypożyczenia książek skierowanych do tej grupy czytelniczej.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-17 18:35:38
Gigi13: Dzisiaj dzieciakom puścić najlepiej tv czy tablet a później zdziwieni że rozdrażnione i spurne... No kto by pomyślał. Ciekawe czemu.... Ale to tacy którzy głosowali na po/lewice bo myśleli że będzie lepiej. Buahaha to samo dno!!! Ale już za niedługo wybory do parlamentu europejskiego i dalej głosujcie na cimoszewiczów, buzkow czy millerow a później zdziwieni dlaczego takie głupoty są ustalane w UE. IDIOCI!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: