Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Magnolie nie tylko w Cieszynie

Za miasto magnolii od lat uznawany jest Cieszyn. Tu tutaj powstał bijący rekordy popularności Szlak Kwitnącej Magnolii, a turyści zjeżdżają z całej Polski, żeby je zobaczyć. Tych pięknych roślin nie brakuje również w sąsiednich miejscowościach. Jak wskazał Czesław Stuchlik, działacz regionalny z Pogwizdowa, również w tym sołectwie można poruszać się szlakiem pięknych, wiosennych kwiatów.

- Od kilku lat wykonuję zdjęcia magnolii, których w Pogwizdowie jest naprawdę dużo. Od niewielkich, ale obsypanych kwiatami aż po ogromne, które pamiętają dawne czasy. Dużo ich znajduje się na trasie od centrum Pogwizdowa w kierunku Marklowic – tłumaczy Czesław Stuchlik.

Magnolie to rośliny, które przetrwały epokę lodowcową, jest więc to jedna ze starszych roślin, jakie możemy znaleźć na świecie, zgodnie z badaniami naukowców pochodzi z trzeciorzędu, w związku z czym piękne kwiaty można podziwiać od około 1,8 miliona lat. Gdy uznajemy je za drzewa, niższe i bardziej rozłożyste, klasyfikujemy, jako krzewy – magnolie prawdopodobnie rosły na ziemi już w epoce dinozaurów, w związku z czym jest to naprawdę niezwykle stara roślina. Prawie równie stare są miłorząb japoński oraz tulipanowiec amerykański, jednak w naszym regionie to właśnie magnolie stały popularne – dodaje Stuchlik.
 
Roślina ta wygląda na dosyć delikatną, jednak jest w stanie przetrwać susze oraz duże mrozy. Najniższe z drzew mają około 2 metrów, najwyższe sięgają nawet kilkunastu. Uprawia się je ze względu na piękne kwiaty (chociaż magnolie zwykle kojarzą się z kolorem różowym, w rzeczywistości można je spotkać w wielu innych barwach, spotyka się kwiaty biało-różowe, białe, różowe, fioletowe, żółte, niebieskie a czasem nawet brązowe), które pojawiają się zwykle w połowie kwietnia i utrzymują przez kilka tygodni.
 
- Magnolia bardzo wcześnie stała się popularna w rejonach Ameryki Południowej oraz na Dalekim Wschodzie, szczególnie w Japonii i Chinach. Chińczycy do dziś traktują ją, jako symbol czystości i niewinności. W tamtejszych zwyczajach wciąż można spotkać, że panna na wydaniu wplata we włosy kwiaty magnolii, aby podkreślić swoją niewinność. W rejonie Śląska Cieszyńskiego nie ma tradycji związanych z zastosowaniem kwiatów magnolii, rośliny te są jednak doceniane ze względu na ich walory estetyczne – tłumaczy Czesław Stuchlik.
 
źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: