Łucznicy wrócili z medalami

Duże sukcesy odnieśli łucznicy z regionu, którzy brali udział w ubiegły weekend (14-15.09.2013) w LXXVII Mistrzostwach Polski Seniorów w Łucznictwie w Głuchołazach.

Mimo, iż od XV wieku, wraz z wynalezieniem broni palnej, łuk stracił na znaczeniu jako oręże walki,  z czasem stał się narzędziem dyscypliny sportowej, w którym wymagane jest nie tylko sokole oko, ale silne mięśnie i umiejętność opanowania oddechu. Co ciekawe, w Polsce łucznictwo zostało zaszczepione w okresie międzywojennym przez dwóch członków Związku Strzeleckiego, którzy nauczyli się strzelać od... plemion indiańskich w Ameryce Południowej.

Choć łucznictwo nie jest sportem popularnym tak jak piłka nożna czy siatkówka, zawodnicy z powiatu cieszyńskiego odnoszą w nim duże sukcesy. Na zakończonych w ubiegłą niedzielę (15.09.2013) LXXVII Mistrzostwach Polski Seniorów w Łucznictwie Anna Stanieczek, Gabriela Cieślar, Dariusz Sobel (wszyscy z klubu LUKS Orlik Goleszów) oraz Grzegorz Śliwka z Bażanowic i Tomasz Cis z Goleszowa (obaj z klubu LKS Łucznik Żywiec) zanotowali bardzo udane występy.

Ekipa z Goleszowa zaprezentowała się świetnie. W konkurencji łuków bloczkowych kobiet drugie miejsce zajęła Anna Stanieczek, która ponadto wspólnie z Konradem Wojtkowiakiem zdobyła złoty medal. W tej samej konkurencji na trzeciej pozycji uplasował się drugi duet Orlika Goleszów: Gabriela Cieślar i Dariusz Sobel.

Tomasz Cis z Goleszowa i Grzegorz Śliwka z Bażanowic, którzy ostatnio w barwach Łucznika Żywiec zdobyli 10. miejsce podczas VI Klubowego Pucharu Polski równie dobrze pokazali się na mistrzostwach w Głuchołazach. Grzegorz Śliwka (w sierpniu zajął trzecie miejsce w rywalizacji mężczyzn podczas Turnieju Kwalifikacyjnego Kadry Polskiego Związku Łuczniczego) zdobył złoto w turnieju mikstów i brąz w turnieju indywidualnym, a Tomasz Cis srebro w zawodach mikstów. Zespołowo w olimpijskiej klasie łuków klasycznych panowie stanęli na drugim stopniu podium.