Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Listy dla Ziemi w Cieszynie

Cieszyn w tym roku przystąpił do największej akcji ekologicznej w Polsce (rok 2018), zatytułowanej ''Listy dla Ziemi''. Jest to projekt Fundacji Ekologicznej Arka z Bielska-Białej, z którą miasto współpracowało już wcześniej, między innymi w czasie akcji skierowanych do uczniów z cieszyńskich szkół.

- Głównymi celami Listów dla Ziemi są edukacja ekologiczna oraz promowanie ważnego dla samorządów tematu segregacji odpadów i recyclingu. Pomysł, na który wpadła bielska fundacja, jest bardzo prosty. Dzieci z gmin, które zgłosiły chęć udziału w projekcie, w kwietniu podczas zajęć szkolnych, na specjalnym ekologicznym papierze (zrobionym z makulatury), będą pisać specjalne listy. Ich tematyka może być związana m.in. z gospodarką odpadami, a zatem tematem bardzo dziś gorącym i aktualnym. Listy dzieci zabiorą do domów i przekażą je dorosłym: rodzicom, dziadkom, wujkom. W ten sposób edukacja będzie miała podwójny wymiar. Uczniowie – chcąc napisać list – będą musieli zapoznać się z omawianym tematem, dorośli – zawsze zainteresowani tym, co ich pociechy robią w szkole – przeczytają przyniesione prace i razem ze swoimi dziećmi będą mieli szansę zrobić coś dla środowiska – relacjonuje Bogdan Ficek z Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Jak wskazuje sama fundacja na swojej stronie internetowej, miesiącem pisania takich listów jest właśnie kwiecień. Listy mają zostać przygotowane przez dzieci i młodzież oraz dostarczone do rodziców, dziadków, znajomych, czy też przyjaciół. Dzięki takim listom istnieje szansa, że informacje o ochronie środkowiskach i działaniach, które może podjąć każdy z nas, dotrze do możliwie dużej ilości odbiorców.

Listy dla Ziemi to akcja proekologiczna, która została zapoczątkowana przez Fundację Ekologiczną ARKA w 2013 roku. Tegoroczna edycja ma być szóstą, jak dotąd w akcji wzięło udział ponad 1000 gmin i ponad 10000 szkół i przedszkoli oraz ponad milion uczestników. Akcja ma na celu łączenie tematyki niskiej emisji i gospodarki odpadami oraz szerzenie świadomości społecznej w ww. tematach.

W całorocznym programie, który został dla tegorocznej edycji stworzony przewidziane jest wiele atrakcji. Zainteresowane osoby będą mogły na przykład uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, happeningach oraz konkursach. Jako główne wydarzenie wskazywane są wielkie ogólnopolskie święto Listy dla Ziemi i obchody Dnia Ziemi.

 

JŚ/ Wiadomości Ratuszowe

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-04-10 14:38:28
goleszowianin2010: super, ale zajmijcie się ważniejszymi rzeczami, znajdźcie fundusze na dofinansowanie gospodarstw domowych w przejściu na gaz i dofinansujcie rachunki za gaz. To smog jest najgorszy.
2018-04-10 21:04:18
bronek91: Jeżeli chodzi o cenę gazu, to nie wina PiS, to nawet nie wina PO, ale o ile się nie mylę, stosowną i niekorzystną umowę dla nas wynegosłował pan z PSL... Sięgać dalej, przez Polskę miała iść nolejna nitka gazociągu, ale Kwaśniewski, pod presją musiał odmówić..... <br /><br />To celowa polityka, kto nie będzie miał na gaz będzie musiał kupić piec i drogie paliwo. Polak nie może mieć oszczędności, musi zaciągnąć kredyt. Tak oto pod rządem POPiS rozwija się banksterska struktura a wszystko w imię rzekomej ochrony przyrody...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: