Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lekcje nie tylko dla uczniów

Na naukę nigdy nie jest za późno. Postanowili o tym przypomnieć pracownicy Książnicy Cieszyńskiej.

Poszerzanie wiedzy to domena nie tylko dzieci, ale również osób odkrywających, że w wolnym czasie można zgłębiać swoje zainteresowania. W dobie Internetu wiele materiałów jest dostępnych dla każdego, jednak czasem zebranie ich w logiczną całość może okazać się problemem. Dla pasjonatów historii i starych księgozbiorów doskonałą alternatywą są przygotowane przez Książnicę Cieszyńską konspekty lekcji, które mogą również posłużyć, jako wstęp do zgłębiania regionalnej (i nie tylko) wiedzy historycznej osobom, które czasy szkolne dawno mają już za sobą - Stanowiące bogate źródło informacji na temat historii, zawartości oraz wartości cieszyńskich bibliotek zabytkowych lekcje, są warte zarekomendowania nie tylko nauczycielom przedmiotów humanistycznych i studentom bibliotekoznawstwa, ale wszystkim osobom zainteresowanym historią piśmiennictwa (nie tylko w ujęciu cieszyńskim) – wyjaśniają pracownicy Książnicy Cieszyńskiej.

Lekcje, czy raczej zbiór materiałów został przygotowany w ramach projektu „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego”, którego wartość wyniosła ponad 2 mln euro (pochodzących w zdecydowanej większości ze źródeł zewnętrznych). W projekcie udział wzięły również inne instytucje. Zaliczają się do nich: Archiwum Państwowe w Katowicach Oddział w Cieszynie, Archiwum i Biblioteka Konwentu Zakonu Bonifratów, Biblioteka i Archiwum im. B. Tschammera, Biblioteka Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

Czego dowiemy się z przygotowanych materiałów? Pliki, które można pobrać tutaj, zawierają informacje, zdjęcia, słownik pojęć i wiele ciekawostek, dotyczących nauki o dawnej książce - Za wybór tematyki lekcji i ich merytoryczną konstrukcję, zawartość tekstową całości, dobór ilustracji, a także szatę graficzną prezentacji odpowiada dr Henryk Hollender, znany w środowisku bibliotekarskim ekspert w dziedzinie historii książki oraz zarządzania bibliotekami i informacją, m.in. dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie w latach 1992–2003 – wyjaśniają pracownicy Książnicy Cieszyńskiej.

Dostępne materiały:

 • Dawna książka… czyli jaka?
 • Prawdziwe skarby
 • Impressa exactissime
 • Litery
 • W Muzeum Drukarstwa
 • Na kartach książek: dawni właściciele i użytkownicy
 • Jan Recmanik: introligator z Cieszyna
 • Ład wśród książek: wstęp do nowożytnej historii bibliotek
 • Długie trwanie klasztornej biblioteki
 • Książki ewangelików XVI-XVII w.
 • Książki ewangelików XVIII-XIX w.
 • Investigator Tessinensis. Rozwiązujemy 10 zagadek, wprawiając się w badaniu cieszyńskich źródeł historycznych

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-28 10:52:14
wyśmienity cwaniaczek: NO BO 3 MIESIĘCY lekcje są przede wszystkim dla rodziców !!!!! i to oni zapewne powinni odebrać świadectwo OCZYWIŚCIE Z PASKIEM !!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: