Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„K…y polské” na Jaworowym

Ktoś zdewastował tablicę z nazwiskami osób i nazwami firm, które wsparły finansowo budowę pomnika na Jaworowym przymocowaną do długiej kamiennej ławy, dopisując napis „Kurvy polské” i dorysowując prymitywny znak.

Jaworowy to szczyt znajdujący się w Beskidzie Śląsko-Morawskim w Czechach, w pobliżu Trzyńca, popularny w regionie wśród turystów zarówno z Polski jak i Czech oraz Słowacji. Roztacza się z niego widok na polskie Beskidy oraz w kierunku słowackich Tatr. Zbiega się na nim wiele szlaków. Kilkakrotnie zapraszaliśmy na wycieczkę, której był celem [Pisaliśmy: Z Gutów na Jaworowy, Jaworowy raz jeszcze)

W 100-lecie istnienia PTTS „Beskid Śląski”, pod koniec października 2021 roku, na szczycie ustawiono obelisk z nieszlifowanego granitu, na którym wyryto dwujęzyczną nazwę szczytu Jaworowy-Javorový, jego wysokość (1032) oraz logo PTTS Beskid Ślaski – charakterystyczną świerkową gałązkę. Obok obelisku ustawiono zaś długi na 10 metrów rząd kamieni układających się w falistą ławę, która ma służyć turystom do odpoczynku. Pisaliśmy: Zaolzie: PTTS świętuje 100-lecie istnienia.

Niestety, nie minał rok od tej chwili, a na tablicy pojawił się wulgarny napis.

Pierwsza o sprawie poinformowała redakcja  „Głosu” na której łamach ( https://glos.live/ ) czytamy: – Jest mi przykro – komentuje Halina Twardzik, prezes „BŚ”, która o zdarzeniu dowiedziała się od „Głosu”. – Niedawno rozmawialiśmy na ten temat. Cieszyliśmy się, że po pierwszym szoku i fali niepochlebnych komentarzy na Facebooku ludzie uspokoili się i teraz spotykamy się tylko z pozytywnymi opiniami. Sama obserwuję, że turyści chętnie zamieszczają zdjęcia, jakie robią sobie przy pomniku. Mówiliśmy, że to fajnie, że ludzie zaakceptowali pomysł pomnika i teraz będzie tylko dobrze. I chyba nie w porę to powiedzieliśmy – przyznaje szefowa PTTS.

 

 

Jak informuje redakcja „Głosu” Komenda Obwodowa Policji RC w Trzyńcu zajmie się sprawą uszkodzonej tablicy.

Na drugie pytanie, które Redakcja Głosu zadała rzeczniczce policji Kateřinie Kubzowej,  czy wyrycie napisu obrażającego Polaków można uznać za pogwałcenie artykułu 355 czeskiego Kodeksu Karnego („Zniesławienie rasy, narodu lub innej grupy etnicznej”), na razie nie otrzymno odpowiedzi.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-10-06 12:19:42
tomi71: Nigdy Czesi nie byli naszymi przyjaciółmi, więc trudno liczyć na pełną akceptację polskiego pomnika na czeskim szczycie. Wyczyścić / odnowić i spróbować jeszcze raz.
2022-10-06 12:23:21
Anonimus: Pokłosie 1968. Nie jesteśmy i nie będzimy tam nigdy lubiani.
2022-10-06 12:51:03
john: Ale do Biedry i Kaufa to chętnie przyjeżdżają.Wtedy im 1968 nie przeszkadza.
2022-10-06 15:00:02
pół_Sasina_z_Wiślicy: po jakiego grzyba się pchać na czeski szczyt z polską tablicą? wyobrażam sobie co by się działo gdyby na przykład na Baraniej albo Stożku Niemcy swoje pomniki zaczęli stawiać, a mają do tego historycznie prawo bodaj większe niż Polacy do tego Jaworowego
2022-10-06 15:00:34
pół_Sasina_z_Wiślicy: durnie polskie, i fanatyczni intryganci
2022-10-06 15:57:38
Gigi13: Kto był kuxwą to już 2wojna swiatowa dobitnie pokazała... Kto komu jaja lizał aby ich miasta oszczedzono.
2022-10-06 19:09:36
one: Po wpadce z Mieszkiem nie ryzykowałbym na miejscu forumowego ignoranta dalszych historycznych spekulacji. Kurz jeszcze od tego blamażu nie opadł. xD
2022-10-06 20:16:09
koszor: Jaki czeski szczyt? Tóż to jest polska ziemia? "Płyniesz Olzo" Jana Kubisza słuchacie, "Ojcowski dom" na każdym weselu czy pogrzebie śpiewacie, a nie wiecie, że Kubisz był z Gnojnika? Gnojnik, Trzyniec, Bystrzyca i aż do Łómnej to polska ziemia, starzy ludzie dali godajom po naszymu. Chodziliście ignoranci na historię do szkoły, czy na piwo pod lipkę? Jak możecie mieć tak niski poziom wiedzy o własnej, Cieszyńskiej Ojczyźnie? Wstyd!
2022-10-06 21:29:26
Oko: Nie wymagaj zbyt wiele @koszor od antypolskiego gnoju. Taki podły element, Polaka do gazu wyśle, bo nie nosi firanki na twarzy, a za nieroba o ciemnej karnacji da się pokroić.
2022-10-06 22:38:06
barbara1945: dokładnie m na orlenie tez stoja setkami tak jakby Polacy w ogóle nie jezdzili autami. za 20 halezy daja sie pokroic. po co sie zadawac z nimi. bo zostawiaja te 20 halezy?? no litości
2022-10-06 22:38:53
Mach: Polska Organizacja Turystyczna na Zaolziu jest historycznie starsza od każdej czeskiej na tym obszarze. Uroczystości obchodzono wspólnie z organizacjami czeskimi. Ten wybryk nie ma żadnego odniesienia w budowaniu poprawnych relacji z Czechami. Chuligański wybryk- zdarzyć się może wszędzie np. pomnik Mieszka . należy pamiętać, że tam gdzie stoi Mieszko wcześniej w "cywilizowany sposób" władze usunęły postać Franciszka Józefa I wystawionego na cześć 60 lecia sprawowania rządów przez cesarza.
2022-10-07 08:13:14
pół_Sasina_z_Wiślicy: dopóki aktywna będzie w języku polskim agentura ruska typu oczko czy babcia basia, Czesi mają powody by nie przepadać za Polakami
2022-10-07 08:16:59
pół_Sasina_z_Wiślicy: i spokojnie czekamy na upamiętniające działalność Beskiden-Verein niemieckojęzyczne tablice i pomniki na polskich i czeskich szczytach Beskidów - w końcu tym wszystkim naziolowatym pseudo-patriotom wyłącznie o sianie fermentu chodzi
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: