Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. PTTS świętuje 100-lecie istnienia

Polskie Towarzystwo Turystyczno Sportowe „Beskid Śląski” w RC w marcu 2022 roku będzie obchodzić 100 lat od założenia. Polscy turyści i sportowcy z Zaolzia akcentować okrągły jubileusz zaczęli już teraz. W ramach obchodów rocznicy założenia Towarzystwa w miniony wtorek na szczycie Jaworowego odsłonięto kamienny obelisk z wyrytymi logiem i nazwą Towarzystwa. Obok obelisku ustawiono zaś długi na 10 metrów rząd kamieni układających się w falistą ławę. - Ma to być miejsce dla turystów i sportowców służące wszystkim: i „Beskidziokom, i turystom z Klubu Czeskich Turystów, i po prostu wszystkim przechodzącym, by mogli tutaj usiąść i odpocząć – wyjaśnia ideę kamiennej ławy Halina Twardzik, prezes PTTS.

Na obelisku z nieszlifowanego granitu wyryto dwujęzyczną nazwę szczytu Jaworowy-Javorový, jego wysokość (1032) oraz logo PTTS Beskid Ślaski – charakterystyczną świerkową gałązkę. Obok jest też coś w rodzaju kwadratowego stołu z wyznaczonym kierunkiem północy. Jest to pokrywa betonowego kręgu, który istniał tam już wcześniej ochraniając punkt triangulacyjny i, zapełniany przez „turystów” śmieciami, szpecił krajobraz.

Realizatorem dzieła od strony artystycznej jest rzeźbiarz Martin Kuchař, od strony projektowej zaś architekt Karol Cieślar. Wybudowanie tego obiektu działaczom Polskiego Towarzystwa Turystyczno Sportowego „Beskid Śląski” w RC udało się dzięki finansowemu wsparciu sponsorów, a także władz województwa morawskośląskiego oraz miasta Trzyniec. Przedstawiciele obydwu: wicewojewoda Stanisław Folwarczny oraz burmistrz miasta Trzyniec Věra Palkovská 23.11 przecięli symboliczną wstęgę podczas uroczystości odsłonięcia obiektu. I choć wybudowanie go w górach wzbudziło sporo kontrowersji i wywołało tyleż głosów aprobaty, co niezadowolenia z ingerencji w naturę na górskim szczycie, to oboje włodarze przyznali, że oni osobiście pomysł uważają za dobry. Folwarczny podkreślał zasługi PTTS-u dla polskiej społeczności na Zaolziu, a co za tym idzie potrzebę godnego i trwałego zaakcentowania 100-letniej obecności organizacji. Palkovská z kolei uważa, że jest to fajny cel wypraw na szczyt i miejsce spotkań, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: