Kwiaty w Boże Ciało
- Boże Ciało to jest taka tradycyjna nazwa – mówi dla portalu OX.PL ks. Józef Budniak, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. – Ale dzisiaj, po odnowie liturgicznej, czyli po Soborze Watykańskim II jest taka dłuższa: Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. I zawsze w Kościele rzymsko-katolickim uroczystość ta obchodzona jest po Oktawie Zesłania Ducha Świętego, czyli w pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Przenajświętszej.
Po raz pierwszy święto to obchodzone było koło Liège (Belgia) w 1246 roku, ale Kościół ustanowił je dopiero w 1317 roku. Trzy lata później po raz pierwszy miała ona miejsce w państwie polskim, a dokładnie w Krakowie. - Jak sama nazwa wskazuje – wyjaśnia dalej ks. prof. Budniak - jest to święto, które chce nam poprzez procesje uświadomić, że Chrystus który jest obecny pod postacią chleba i wina, w takiej właśnie widzialnej postaci pragnie przejść ulicami naszych miast i wiosek.
Podczas procesji stawiane są zawsze cztery ołtarze, a każdy z nich odnosi się do jednego z ewangelistów. - Z kolei sypanie kwiatów nawiązuje do Niedzieli Palmowej, kiedy Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy i kładziono przed Nim kwiaty i gałązki oliwne – tłumaczy ks. Budniak. A kwiaty to oddanie czci Panu Jezusowi w Boże Ciało, za to, że jest wśród nas.
(ÿ)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.



























Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
