Kwalifikacja wojskowa 2011
Dostałeś/aś wezwanie do komisji wojskowej? Nie panikuj. Od 2009 roku nie ma już poboru do wojska, jest kwalifikacja. Prawie 300 tys. osób, głównie z rocznika 92, powinno stawić się do przed komisjami w Polsce. Pierwsi kwalifikowani w powiecie spotkali się już z lekarzami i Wicestarostą.
Kwalifikacja dotyczy głównie mężczyzn, którzy: ukończyli w tym roku 19 lat, urodzonych w latach 1987-1991, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, osób, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się jako ochotnicy do pełnienia służby wojskowej. Mimo, że nie ma już obowiązku służby wojskowej (armia jest zawodowa), każda z wymienionych osób powinna przejść weryfikację. Obejmuje ona badania lekarskie i przyznanie kategorii wojskowej. Jeśli ktoś nie chce służyć w zawodowej armii, to przenoszony jest do rezerwy.
Kobiety, które dostały wezwanie do komisji, również nie powinny się dziwić. Zaproszenie do komisji dostaną panie urodzone w latach 1987-1992, które w roku szkolnym lub akademickim 2010/2011 kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych czy na kierunkach psychologicznych.
Weryfikowani powinni pamiętać, że stawienie się przed komisją jest obowiązkiem. Jeśli ktoś go nie dopełni w wyznaczonym terminie, może zostać doprowadzony przez policję. Za niestawienie się przed komisją grozi grzywna a nawet więzienie.
Należy pamiętać o zabraniu dokumentów wskazanych w wezwaniu, są to:
- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe;
- posiadaną dokumentację medyczną, w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej;
- aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm, bez nakrycia głowy,
- dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe,
W Województwie Śląskim przed komisją powinno stawić się ponad 28 tys. osób. W całej Polsce - 300 tys.
Więcej informacji na temat kwalifikacji na stronie WKU Bielsko oraz w Powiatowej Komisji Lekarskiej dla Powiatu Cieszyńskiego:
TERMIN URZĘDOWANIA
od 4 kwietnia do 1 czerwca 2011 roku
w godzinach 8.30 do 15.00
w dniach: 22 kwietnia oraz w terminie
od 2 maja do 6 maja komisja nie urzęduje!
SIEDZIBA
budynek Starosta Powiatowego, Cieszyn
ul. Bobrecka 29 (III piętro, pok. 200, 201, 202)
Film promujący Narodowe Siły Rezerwowe:
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.