Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kukuczka wykreślony

Jerzy Kukuczka został wykreślony z Księgi Rekordów Guinnessa z drugiego miejsca – wraz z zajmującym miejsce pierwsze Reinholdem Messnerem. Powód?

Jerzy Kukuczka (1948 - 1989) był uznawany za drugiego człowieka, który zdobył wszystkie najwyższe szczyty na świecie – tuż za Reinholdem Messnerem. Teraz obaj zostali usunięci z Księgi Rekordów Guinnessa. Dlaczego?

Jak donosi „Przegląd sportowy” Księga Rekordów Guinnessa wymazała zarówno Kukuczkę, jak i Messnera z Księgi. Messner był wpisany jako pierwszy, który zdobył wszystkie czternaście ośmiotysięczników na ziemi, drugi był właśnie Kukuczka.

Jako powód podano raport Eberharda Jurgalskiego, który wraz z zespołem przeanalizował wszystkie wejścia na najwyższe szczyty. "Doszli do wniosku, że w przypadku wielu szczytów (szczególnie Annapurny I, Dhaulagiri I i Manaslu) "prawdziwe szczyty" nie były poprawnie identyfikowane przez wiele lat" – piszą w raporcie. W związku z tym wielu wspinaczy omyłkowo myślało, że zdobyło szczyt, a rzeczywistość była tak naprawdę inna. 

Kukuczka miał zatrzymać się zaledwie osiem metrów przed szczytem – zdaniem Jurgalskiego miało to miejsce podczas próby zdobycia Manaslu. Wielu innych wspinaczy kończyło swoją wspinaczkę około 190 metrów przed szczytem góry.

Rodzina himalaisty odpiera te zarzuty, twierdząc, że zdjęcie na które powołuje się Jurgalski były robione pod szczytem, ale po zejściu z niego przez Kukuczkę.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-09-29 12:21:00
Brzęczyszczykiewicz: Niech sobie szwabisko pisze co uważa. Facet nie był w życiu w Himalajach a będzie wyrokował o rzeczach które zna z literatury. Dla mnie Jurek jest bohaterem, jest zdobywcą wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Myślę, że podzielam opinię polskich miłośników gór.
2023-09-29 13:09:34
Ar--Ai: myślę że ci nacjonalizm nieźle zrył banię
2023-09-29 19:33:04
Marx.: ty himalaista, a na temat Messnera też masz własne zdanie narodowe? polaczek się znalazł, kołtun zasrany
2023-09-30 10:21:46
M53: Najwyżej wyszli, ale "nie wyszli", bo błędnie określono szczyty. Obaj nie żyją, obaj nie mogą się bronić. Narodowość nie ma tu znaczenie, ich wyczyn był i jest niepodważalny.
2023-09-30 20:48:33
Oko: Podejrzewa się, że wiadome szczypawki, z czasem będą powodować wzmożone zachowania agresywne.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: