Kto Cię sprawdza?

Krajowy Rejestr Długów oferuje możliwość sprawdzenia czy jakakolwiek instytucja nie szukała informacji o osobach na podstawie numeru PESEL.

PESEL, imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, numer i seria dowodu osobistego – takie informacje potrafią wykorzystać przestępcy, którzy na nasze konto mogą zaciągnąć zobowiązania w postaci pożyczki, kredytu, zakupów na raty oraz kupna czegokolwiek. W konsekwencji spoczywa na nas obowiązek spłaty długu, którego nigdy nie zaciągnęliśmy.

Jeśli ktoś pyta o nasze zadłużenie w Krajowym Rejestrze Długów, to powinniśmy wyrazić na to pisemna zgodę. Taka możliwość jest interesująca dla banków, firm pożyczkowych, operatorów telefonicznych oraz wielu innych podmiotów. Problem pojawia się gdy takiej weryfikacji nie chcieliśmy. Oznacza to, że ktoś próbuje wyłudzić od nas pieniądze. Nie można bowiem kontrolować naszej zdolności kredytowej bez zezwolenia.

KRD informuje, że oferuje wszystkim konsumentom bezpłatne konto w Serwisie Ochrony Konsumenta (www.konsument.krd.pl), w ramach którego mogą sprawdzać kto o nich pytał. Warto więc skorzystać z takiej możliwości i zabezpieczyć się na przyszłość.

Uwaga! W związku z pojawiającymi się komentarzami oraz telefonami do Redakcji dotyczącymi artykułu, precyzujemy - usługa sprawdzenia po PESEL jest bezpłatna TYLKO dla osób indywidualnych. Podmioty gospodarcze, a więc także osoby prowadzące działalność gospodarczą, muszą już za taką usługę zapłacić w ramach określonego przez KRD abonamentu.

red.

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-25 11:52:16
koszor: Ten system nie ma sensu.
2016-09-25 13:24:53
TomLem: Bezpłatne??? Nie ma nic za darmo!!! Jeżeli chronimy swoje dane to również przed takimi ofertami bezpłatnej usługi, bo polega ona na wyciągnięciu danych włącznie z nr tel. a przede wszystkim oświadczeniu wyrażenia zgody na przetwarzanie danych. Wystarczy jeden taki krok a skrzynka sms-u i email będzie stale zapełniana. Dane personalne są towarem jak wszystko w otaczającym nas świecie i jeżeli chcemy się ustrzec przed handlem naszymi danymi należy być ostrożnym ujawniając je. Tekst artykułu jest nielogiczny z jednej strony zapewnia, że do weryfikacji są upoważnione określone podmioty takie jak banki z drugiej namawia by we własnym zakresie sprawdzić w KRD czy nieupoważniony podmiot dokonał weryfikacji naszych danych. Wygląda na przyjęcie reklamy KRD przez OX i dobry biznes pod szyldem " bezpłatne", zapominając, że KRD jest zobowiązane do ochrony naszych danych jeżeli znalazły się już w tym systemie.
2016-09-26 08:55:27
wojta1979: Jakie bezpłatne ??? W zeszłym tygodniu KRD oferował mi swoje \"usługi\" i za to miałem mieć abonament w wysokości 300 zł miesięcznie. Ox niech najpierw zweryfikuje informacje zanim zacznie wypisywać takie pierdoły : KRD informuje, że oferuje wszystkim konsumentom bezpłatne konto ... Zgadzam się z TomLem. To jest reklama KRD przez Ox
2016-09-26 09:16:10
crank: Zgadzam się z powyższymi wpisami. Cała ta reklama wygląda na wielką ściemę i raczej próbę wyłudzenia danych osobowych przez KRD. Już wcześniej były takie same mętne \"zachęty\" na innych portalach.
2016-09-26 21:29:53
TomLem: W/z z opublikowaną przez redakcję \" Uwagą\" należy się poważnie zastanowić czy wyłudzenie danych personalnych przez KRD jest w interesie prywatnej osoby, która daje się złapać na lep \" bezpłatnej usługi\"
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją