Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 39/16 - Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu-Lipowcu

Lipowiec to jedna z najstarszych wsi Śląska Cieszyńskiego. Wiemy, że miejscowy drewniany kościółek znajdował się tutaj w 1305 roku, jednak wiele wskazuje na to, że mógł on powstać już w XI wieku. Pierwsze zapiski o parafii w Lipowcu pojawiają się już w 1335 roku.

Lipowska parafia niedługo cieszyła się swoim istnieniem - jeszcze w XIV wieku została zlikwidowana i połączona ze Skoczowem, jednak w Lipowcu nadal istnieje drewniany kościółek, podobny do tego w Nierodzimiu, pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego.

W XVIII wieku działalność w Lipowcu rozpoczęli ojcowie jezuici - Leopold Tempes, Józef Roeller, Józef Kirchenhann i Jan Pohl. Prowadzili oni akcję misyjną oraz rekatolizacyjną na terenie całego Śląska Cieszyńskiego. Po podziale Śląska między Prusy i Austrię miejscowy kościół - podobnie jak pobliskie parafie - wchodził w skład Generalnego Wikariatu w Cieszynie. Od 1795 roku Lipowiec ponownie tworzył samodzielną parafię i od tego momentu prowadzone są księgi metrykalne. Pierwszym proboszczem odnowionej parafii został o. Kirchenhann.

Ze względu na groźbę zawalenia się starego, drewnianego kościoła, proboszcz skoczowski ks. Józef Różański dokonał 5 maja 1808 roku poświęcenia kamienia węgielnego pod nową świątynię. Dwa lata później ksiądz Bernard Farbowski poświęcił nowy kościół w Lipowcu. W 1852 roku powstał trzykondygnacyjny neobarokowy ołtarz, w którego wnętrzu znajduje się rzeźbiona scena Podwyższenia Krzyża Świętego. W drugiej połowie XIX wieku zbudowano też ambonę z baldachimem, na którym umieszczono figurę Mojżesza z tablicami dziesięciu przykazań. W samej ambonie umieszczono płaskorzeźbę Dobrego Pasterza.

W 1833 roku poświęcono nowy cmentarz. Wcześniej miejsce pochówku zlokalizowane było wokół starego kościoła. Jednak już na początku XX wieku zaczęło brakować na nim miejsca, dlatego na parceli Jerzego Janika utworzono kolejny cmentarz (poświęcony w 1910 roku), który swoją funkcję pełni do dziś.

Po wybuchu I wojny światowej w lipowskiej parafii zabrakło proboszcza (którego powołano na wikarego polowego), co wiązało się z brakiem Mszy świętych. Dopiero po odzyskaniu niepodległości, w roku 1925, Lipowiec wszedł w skład nowoutworzonej diecezji katowickiej. W okresie międzywojennym (w latach 1926-1930) parafia prżeżywała Misje prowadzone przez ojców redemptorystów. Pamiątką po nich jest uroczyście poświęcony krzyż misyjny.

Gdy minął czas okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej, w Lipowcu zaczęły powstawać liczne grupy modlitewne; wśród nich: Czciciele św. Franciszka - III Zakon, Bractwo Różańcowe Dominikańskie, Żywy Różaniec, Adoratorki Najświętszego Sakramentu, Sodalicja Panieńska czy Stowarzyszenie Dziecięctwa Jezusowego.

Od 2015 roku proboszczem w Lipowcu jest ksiądz Marian Kulik, który tuż po objęciu urzędu przygotował parafię na peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Mszy święte odbywają się:
- w niedziele i święta - 7:00, 9:00, 11:00
- w poniedziałki i środy - 7:00
- we wtorki, czwartki, piątki i soboty - 17:00

Kancelaria parafialna urzęduje od poniedziałku do piątku, zawsze pół godziny po Mszy świętej.

Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu-Lipowcu
ul. Lipowska 133
43-450 Ustroń
tel. (33) 854 70 95
http://lipowiec.duszpasterstwa.bielsko.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: