Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Książkobus, przystanek Cieszyn

Wiele atrakcji czekało w miniony czwartek na dzieciaki, które przyszły na cieszyński rynek. Zawitał tutaj bowiem ksiażkobus - wydawnictwa Media Rodzina. W Cieszynie właśnie zakończył tournée po Polsce. Wydawnictwo, z okazji swojego Jubileuszu 20- lecia istnienia, odwiedziło 20 miast w Polsce, gdzie organizowało akcje czytelnicze.
Ostatnim przystankiem książkobusu był cieszyński rynek, gdzie z tej wspaniałej okazji odbył się happening czytelniczy z udziałem najmłodszych. Niezwykły pojazd ustawiony w centrum miasta stał się ośrodkiem zabaw i warsztatów. Wejście do specjalnie zaaranżowanego wnętrza oznaczało przekroczenie granic wyobraźni, gdzie na dzieci czekało wiele atrakcji. Po przekroczeniu stopni autokaru, dzieciaki nagle znalazły się... w brzuchu rekina, gdzie odbywało się wspólne czytanie książek. Każdy uczestnik wyszedł z upominkiem. Dodatkową atrakcją były warsztaty czytelnicze w namiocie, które prowadziły bibliotekarki, warsztaty literackie, zorganizowane przez Świetlicę Krytyki Politycznej „Na Granicy”, a nawet taneczne, które z wielką energią i pasją poprowadziła Izabela Tymich. Nie zabrakło także kiermaszów książek i zabawek edukacyjnych.
 
Cała akcja krążyła wokół czytania i co ważne - głośnego czytania dzieciom. Bo ono rozwija słownictwa i poszerza wiedzę u dzieci. I czytać nie tylko kiedy dziecko już zaczyna mówić, ale już od urodzenia - dodaje Henryka Kucharczyk z fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom.
 
 
Książka to dobry pomysł na lato bo można się z nią dobrze bawić zarówno kiedy jest pogoda i kiedy jej nie ma.  - mówi Izabela Kula szefowa cieszyńskiej Biblioteki Miejskiej. W Cieszynie pogoda dopisała, dlatego tez dzieciaki tłumnie odwiedzały książkobus i kolorowe stoiska.
 
Wizyta specjalnego pojazdu w Cieszynie wiązała się również z specjalnym prezentem, które wydawnictwo ufundowało dla biblioteki. Na cieszyńską imprezę przybył sam Robert Gamble, właściciel Wydawnictwa Media Rodzina, by przekazać dar w postaci ponad 500 woluminów i 150 audiobooków. Wydawca m.in. Opowieści z Narnii C.S. Lewisa oraz Harry'ego Pottera chętnie cytował powiedzenie J.K. Rowling, że nie wierzy w magię, jedynie w siłę wyobraźni.
Takich pozycji nie mieliśmy jeszcze w naszych zbiorach, do tego dochodzą również książki edukacyjne dla rodziców - dodaje Kula.
 
 
Robert Gamble prowadzi wydawnictwo od dwudziestu lat. Amerykanin z irlandzkimi korzeniami - jak mówi - zakochał się w Polsce. Pierwszy raz był tutaj w roku 1958. Będąc studentem miałem egzotyczne wakacje za żelazną kurtyną. Kiedy w następnych latach odwiedzałem wasz kraj, widział jak się zmienia. Szczególnie w ostatnich latach. Gamble, który w Ameryce jest pastorem, angażuje się mocno również w ruch Anonimowych Alkoholików. Te tematy, problemy jak i treści związane z wychowaniem dzieci, Gamble przenosi do Polski.
A dlaczego Cieszyn? Bo tutaj bardzo mocno jest realizowana akcja Całą Polska Czyta Dzieciom - dodaje Gamble.
 
 
 
 
Partnerem akcji byli Miasto Cieszyn i Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom.
 
Jan Bacza
 
źródło: OX.PL/mat.prasowe
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: