Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Krystyna Czubówna poczyta na żywo w wiślańskim parku

Już jutro, 5 września odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania. W Wiśle akcja będzie miała miała dwie odsłony. Pierwsza rano, połączona z spacerem po Wiśle i druga, podczas której gościem specjalnym będzie Krystyna Czubówna. Na żywo będzie można usłyszeć piękny głos dziennikarki i lektorki.

To już 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, tym razem będziemy czytali powieść Bolesława Prusa „Lalka”. Do czytania włączyła się również Wisła. Biblioteka publiczna zaprasza z tej okazji do wzięcia udziału w spacerze po Wiśle. Będzie to spacer literacki, śladami Bolesława Prusa przez Wisłę. W czasie tego spaceru będziemy czytać fragmenty 'Lalki' wpisując się Program Narodowego Czytania, który odbywa się pod patronatem pary prezydenckiej. - mówi Renata Czyż dyrektor biblioteki w Wiśle.
Uczestnicy pojawią się m.in. przy obelisku Juliana Ochorowicza, przyjaciela Bolesława Prusa. Warto zaznaczyć, że Ochorowicz był pierwowzorem jednej z postaci w 'Lalce'. Na pewno będziemy pod tablicą, która upamiętnia pobyt Prusa w Wiśle, w roku 1900 – dodaje dyrektor. Spacer będzie prowadził takimi zakątkami miasta, które w swojej korespondencji Prus opisywał.

Zbiórka chętnych przed Domem Zdrojowym o godzinie 9.00. Jak liczą organizatorzy, spacer potrwa około trzech godzin. Uczestnicy, którzy przyniosą własne egzemplarze „Lalki”, będą mogli otrzymać okolicznościowy stempel pamiątkowy.

To pierwsza część akcji w Wiśle. Druga już po południu. Rozpocznie się ona w okolicach amfiteatru, tam niedawno powstała Wiślańska Letnia Czytelnia. W specjalnych drewnianych budkach, pochowane są książki. Można usiąść na ławce i poczytać książkę, która w budce się znajduje - mówi Dorota Jamrozińska z Wiślańskiego Centrum Kultury. Rozpoczętego tytułu nie trzeba od razu oddawać, można zabrać go do domu, nie trzeba przy tym wypisywać żadnych kart. Liczymy po prostu na uczciwość wypożyczających i to, że książki trafią z powrotem na swoje miejsce. Chodzi o promocję czytelnictwa, chcemy żeby ludzie bez zbędnej biurokracji, mogli wypożyczyć sobie książkę. - dodaje Jamrozińska.

Twórcy letniej czytelni zachęcają też do tego, aby własnoręcznie uzupełniać zapasy książek w budkach i dzielić się różnymi tytułami. Jedna z takich skrzynek znajduje się przy placu zabaw. Tutaj znajdziemy czytanki dla najmłodszych.

Właśnie przy Wiślańskiej Letniej Czytelni odbędzie się jutro (5 września) spotkanie z Krystyną Czubówną. Znana prezenterka 'Panoramy' a przede wszystkim lektorka filmów przyrodniczych czytać będzie książki na głos.  Od godziny 14:00-15:00 czytamy dla dzieci, a od 15:00-16:00 dla dorosłych. Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w imprezie oraz przynoszenia książek do czytelni – zachęca Dorota Jamrozińska.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: