Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kremówka w nagrodę

Młodzież ze skoczowskich gimnazjów wspominała 20. rocznicę wizyty Ojca Świętego w Skoczowie. W dzień jego urodzin - 18 maja - wzięli udział w grze miejskiej. Jej akcja toczyła się w wielu częściach miasta. Tam, gdzie 20 lat temu był papież.

Młodzież z gimnazjum nr 2, w kwietniu, w pierwszą rocznicę kanonizacji Papieża – Polaka odbyła wycieczkę do Wadowic, by tam zwiedzić jego dom rodzinny. Była też wyprawa na Groń Jana Pawła II. Wczoraj, 18 maja w urodziny Ojca Św. odbyła się kolejna część wydarzeń, związanych z wspominaniem papieża. „Śladami Jana Pawła II po Skoczowie” to tytuł gry miejskiej, w której wzięło udział kilkudziesięciu mieszkańców miasta.

Start gry zaplanowaliśmy na miejskim stadionie„Beskid”, gdzie wylądował papieski śmigłowiec, dalej po śladach Ojca Św. dotrzemy na Kaplicówkę
. - mówi Barbara Mendroch, nauczycielka z Gimnazjum nr 2 w Skoczowie. Chcemy uczcić jego pamięć, przypomnieć postać. Wpisuje się to w całościowe obchody rocznicy wizyty papieża w naszym mieście. W szkole postanowiono, żeby każdą ważną datę związaną z papieżem, w jakiś sposób uczcić.

Jak mówi Mendroch, ważne jest to, żeby młodym osobom przypominać osobę Ojca Świętego. Nasze pokolenie jest ostatnim, dla którego wizyta papieża w Skoczowie nie jest historyczna. Myśmy w niej jeszcze uczestniczyli. Dla tych młodych osób to już historia, oni jedynie z naszych opowiadań mogą poznać te wydarzenia. Dla nich to odkrywanie nowych rzeczy, szperanie w dokumentach dziadków, rodziców, pytanie znajomych o te wydarzenia. - mówi.

Dla młodych osób 20 lat to rzeczywiście odległe czasy. Dla nich brak telefonów komórkowych w ówczesnych czasach jest rzeczą nie do pomyślenia. To, że studio dla dziennikarzy, na czas wizyty papieża w Skoczowie trzeba było wyposażać w telewizory z sklepu rtv – jest dla nich niepojęte. - przyznaje Mendroch.

Ale jak równocześnie dodaje Barbara Mendroch, najważniejsze z tych spotkań z Ojcem Świętym to wspomnienia duchowe. Gra miejska to zabawa, ale pochylamy się też nad słowami papieża, które do nas skierował. W kopertach, w zadaniach które rozwiązuje młodzież są słowa papieskiej homilii. To niesamowite, jak ciągle sa one aktualne – zauważa nauczycielka.

Internet i albumy – na te pozycje jako źródło wiedzy o wizycie papieża w mieście nad Wisłą wskazuje młodzież. Ale część z nich informacje o historycznym spotkaniu wiernych z Ojcem Świętym czerpie również z rozmów z bliskimi. Moi rodzice wspominają, że bardzo trudno było się dostać na Kaplicówkę, tak wiele ludzi było - mówi jeden z uczestników gry miejskiej. Wielu mieszkańców miasta posiada fotografie i inne pamiątki związane z tym wydarzeniem.

Młodzież grę miejską rozpoczęła na boisku, kolejna jej część rozgrywała się przy Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Uczestnicy zwiedzili m.in. izbę pamięci, ale też były zawody sportowe, jak wiadomo – papież lubił sport. Przy kościele św. Piotra i Pawła czekały na nich rebusy. Nagrodą za ich poprawne rozwiązanie były kremówki w cukierni. Zadanie czekało też pod kościołem ewangelickim, tam na czas układano puzzle. Na Kaplicówce były zawody z łucznictwa i test wiedzy z wizyty papieża w Skoczowie.

23 maja dla upamiętnienia 20 rocznicy pobytu Jana Pawła II w Skoczowie, młodzież z gimnazjum zaprasza do Teatru Elektrycznego na spektakl „Księga życia” w wykonaniu uczniów należących do koła teatralnego.

Jan Bacza


źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-21 09:42:39
cd minerwa: Inne czasy, inne okazje i nagrody.<br />Teraz kremowka a kiedys szturmowka i parowka...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: