Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kręcą film o Zawodziu

Trwają prace nad powstaniem filmu dokumentalnego ''Uzdrowisko. Architektura Zawodzia''. Premiera odbędzie się 16 czerwca 2017 roku w ramach rozpoczęcia sezonu uzdrowiskowego w Ustroniu.

"Z wielkim zainteresowaniem przyjąłem informację dotyczącą projektu nakręcenia filmu dokumentującego powstanie dzielnicy leczniczo-rehabilitacyjnej Zawodzie w Ustroniu - jednego z najciekawszych projektów architektonicznych w Polsce... Chętnie poprę inicjatywę popularyzującą wiedzę o postaciach, które miały niewątpliwy wpływ na rozwój polskiej myśli architektonicznej, a źródłem dodatkowej dumy i radości jest fakt, że autorami tych wybitnych rozwiązań są absolwenci Politechniki Krakowskiej.” - napisał Jego Magnificencja Rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Jan Kazior, obejmując Patronatem Honorowym produkcję filmu dokumentalnego o architekturze Zawodzia.

Myślę, że zdecydowana większość z nas nie miała świadomości olbrzymich walorów architektonicznych ustrońskiej dzielnicy Zawodzie. Na pewno wytworzyły one naszą regionalną tożsamość, każdy widział „inność” tych budynków, które popularnie nazywamy „piramidami”. Dziś chcemy poprzez film dokumentalny spopularyzować wiedzę, którą do tej pory posiadali specjaliści i fascynaci w tej dziedzinie – Zawodzie jest dziełem sztuki funkcjonalnej, jak nazywa się patetycznie architekturę.

Prace nad filmem już ruszyły, za nami pierwsze dni zdjęciowe, podczas których realizowaśmy wywiad z Panem Aleksandrem Frantą, architektem Zawodzia. Wywiad ten będzie osią narracji filmu, uzupełnianej przez wypowiedzi osób związanych z Zawodziem, w tym wybitnych architektów czy historyków. Możemy zdradzić, że w styczniu oprócz sfilmowania zimowej scenerii Zawodzia, przeprowadzimy wywiad z Robertem Koniecznym, najbardziej rozpoznawalnym polskim architektem "młodego pokolenia", który niedawno zdobył nagrodę za zaprojektowanie najlepszego budynku na świecie.

Studio odpowiedzialne za produkcję filmu to marka „Lunar Six“ z Warszawy. Reżyserem dokumentu jest redaktor naczelna Design Alive – portalu i magazynu o projektowaniu, trendach, wnętrzach i architekturze, a także organizator oraz członek kapituły konkursu Design Alive Awards, prestiżowej nagrody dla architektów oraz projektantów. Osoba o ogromnej charyzmie, wiedzy I doświadczeniu w zagadnieniach związanych z projektowaniem i architekturą.

Film realizuje Gromada Górali na Śląsku Cieszyńskim z siedzibą w Ustroniu.

Do tej pory patronat nad filmem objęli: Burmistrz Miasta Ustroń, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Rektor Politechniki Krakowskiej, Krajowa Izba Architektów RP, Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.

Jesteśmy przekonani, że film dokumentalny o dzielnicy Zawodzie stanie się wyjątkową promocją Ustronia, a więc i naszego regionu, a mieszkańcy śląska cieszyńskiego poczują sie dumni, że ten wyjątkowy kompleks mieści się właśnie u nas.

Zapraszamy do polubienia i śledzenia produkcji filmu na naszym fejsbukowym fanpejdżu.

Mateusz Bielesz


źródło: ox.pl
dodał: MB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: