Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 44/16 - Parafia św. Brata Alberta w Ustroniu-Zawodziu

W 1992 roku w części uzdrowiskowej Ustronia wybudowana została drewniana kapliczka, w której odprawiane były msze święte głównie dla kuracjuszy i turystów. Dwa lata później wybudowano tymczasową kaplicę, poświęconą przez Ks. Biskupa Ordynariusza Tadeusza Rakoczego.

3 grudnia 1995 roku dekretem Biskupa Bielsko-Żywieckiego powstał Ośrodek Duszpasterski przy istniejącej kaplicy. W piątą rocznicę tego wydarzenia, w I Niedzielę Adwentu Wielkiego Roku Jubileuszowego, erygowano nową parafię pod wezwaniem św. Brata Alberta Chmielowskiego. Kaplica, w której sprawowana była liturgia, okazała się niewystarczająca wobec potrzeb parafii. Kuria Bielsko-Żywiecka wyraziła zgodę na podjęcie przygotowań do rozpoczęcia budowy.

W czerwcu 2002 roku przedstawiciele parafii udali się z pielgrzymką do Rzymu. Ojciec Święty Jan Paweł II przyjął delegację osobiście i udzielił im błogosławieństwa. Papież Polak ofiarował również kamień węgielny pod nową świątynię, wyjęty z grobu św. Piotra, a także tablicę wskazującą miejsce wmurowania owego kamienia. Ten gest został odebrany jako szczególnego rodzaju łaska i wyróżnienie oraz znak Opatrzności Bożej.

Półtora roku później, po uciążliwych staraniach w różnych urzędach i instytucjach, uzyskano zezwolenie na budowę kościoła. 13 września 2003 roku, w tutejszej kaplicy została odprawiona msza święta o Boże Błogosławieństwo dla dzieła budowy. Po Eucharystii tutejszy ks. proboszcz poświęcił teren i wykopał symboliczny pierwszy sztych. Położono bardzo głębokie i wyjątkowo mocne fundamenty.

Po roku od momentu rozpoczęcia budowy zakończono prace przy wykończeniu dachu i wieży. W wieży kościoła o wysokości 33 metrów, zawieszony został dzwon „Chrystus Król”, ważący 2050 kg., poświęcony przez Ks. Biskupa Ordynariusza Tadeusza Rakoczego. Prace budowlane, wykończeniowe i malarskie również postępowały szybko i sprawnie. Od lipca 2005 roku artyści malarze rozpoczęli zdobienie i upiększanie wnętrza kościoła.

Proboszczem parafii jest ks. Tadeusz Serwotka.

Aktualizowane na bieżąco informacje nt. nabożeństw: OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE.

Parafia św. Brata Alberta w Ustroniu-Zawodziu
ul. Sanatoryjna 8
43-450 Ustroń
tel.: (33) 854 44 27
http://www.chkw.home.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: