Oczami niewidomego. Odcinek 63: Narodowy Program Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących
W swoim wystąpieniu poruszyła priorytetowy temat na najbliższy czas powstanie „Narodowego Programu Rehabilitacji Osób Niewidomych i słabowidzących”. Poprosiła zebranych ze środowiska niewidomych, aby byli „ambasadorami tego programu”.
Z takim apelem na początku tego roku zwróciło się środowisko osób niewidomych i słabowidzących na spotkaniu Zarządu Głównego w Ustroniu Morskim.
„Program ten powinien zapewnić każdej osobie z dysfunkcją wzroku bez względu na miejsce zamieszkania dostęp do systematycznej, kompleksowej i interdyscyplinarnej pomocy w osiągnięciu maksymalnie samodzielnego, aktywnego i satysfakcjonującego funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym” – możemy przeczytać w apelu skierowanym do Prezydenta oraz rządu.
Potrzeba stworzenia takiego programu to reakcja nas na brak instytucjonalnego systemu rehabilitacji osób z dysfunkcją wzroku oraz narastające trudności organizacji pozarządowych w pozyskiwaniu pieniędzy na zaspokojenie potrzeb niewidomych, ociemniałych i tracących wzrok.
- We wszystkich krajach Europy, ale także i na świecie rehabilitacja osób niewidomych jest finansowana z budżetu centralnego, albo z budżetu centralnego i budżetów lokalnych, a w Polsce robią to organizacje pozarządowe. Jeżeli Polski Związek Niewidomych przegra konkurs, bo stajemy do takiego w Państwowym Funduszu Rehabilitacji, to ja nie mam wtedy pieniędzy na rehabilitację niewidomych. To jest chore zjawisko – mówiła w Katowicach Anna Woźniak – Szymańska. I dalej dodała: - Ja nie mogę odpowiedzieć rodzicom, którym się urodzi niewidome dziecko albo osobie, która ulegnie wypadkowi samochodowemu i ociemnieje, że ja ich nie przyjmę na rehabilitację, bo przegrałam konkurs.
Głównym celem „Narodowego Programu Rehabilitacji Osób Niewidomych i Słabowidzących” jest, aby w przypadku oślepnięcia rehabilitację podstawową zapewniało państwo. Środki na rehabilitację można podzielić pomiędzy państwo, a władze lokalne.
W tym roku rozpoczęły się obrady Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, który podjął temat tego programu. Przychylnie do tematu jest również nastawiony Prezydent Andrzej Duda, kancelaria prezydencka oraz Premier Beata Szydło.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.