Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 31/16 - Parafia św. Mikołaja w Pierśćcu

Historia Pierśćca związała się z - trwającym od ponad 400 lat, aż do dziś - kultem figury św. Mikołaja. Sanktuarium znajdujące się w tej miejscowości należy do nielicznych w Polsce poświęconych właśnie temu świętemu. W dzisiejszym artykule przedstawimy historię Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu.

Dokładnej daty powstania Pierścca nie ustalono, wiadomo jedynie, że musiała istnieć już w XIII wieku (na co wskazuje jej nazwa). Prawdopodobnie już w kolejnym stuleciu wybudowano pierwszą kaplicę w Pierśćcu. Dane o wiosce pojawiły się w księgach z 1522 roku - w czasie, gdy przeszła ona na własność burmistrza Cieszyna.

W 1616 roku wybuchł pożar, który strawił niemal całą wieś. Jako jedyną uratowano figurę św. Mikołaja - co uznano na cud i znak. Dwa lata później doszło do ewenementu - protestanci wybudowali nowy kościółek... p.w. św. Mikołaja - warto dodać, że luteranie nie dedykują swych świątyń świętym. W 1718 roku świątynia powróciła do rąk katolików; została poddana jurysdykcji katolickiemu proboszczowi w Skoczowie. Uroczyste poświęcenie miało miejsce rok później. 

Miejscowa lokalia powstała w 1785 roku. Rozwój pobliskich wiosek, jak i samego Pierśćca, a także wzrost ruchu pielgrzymkowego spowodowały potrzebę wybudowania nowego, większego kościoła. Jego budowa trwała jedynie rok. Konsekrację w 1889 roku przeprowadził biskup cieszyński. Stary kościółek rozebrano, a na miejscu ołtarza postawiono krzyż. Z kościoła pozostało sporo detali: cztery barokowe płaskorzeźby, tematycznie związane z kultem św. Mikołaja, dwie figury aniołów, płaskorzeźba św. Jana oraz cztery obrazy.  

Najważniejszym przedmiotem jest umieszczona w ołtarzu głównym figura św. Mikołaja, pochodząca z XVI wieku, mająca 60 cm wysokości. W okresie wojen religijnych została ona pozbawiona rąk i nóg. Utarła się tradycja, że figurę ubiera się w szaty odpowiednie dla czasu w roku liturgicznym. W ołtarzu umieszczono również relikwie świętego, które w 1964 roku przywiózł z Bari kardynał Bolesław Kominek.

Obecny kościół został rozbudowany w 1988 i 1997 roku - wówczas dobudowano zakrystię i nawy boczne. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Paprocki.

Informacja o mszach i nabożeństwach: http://www.piersciec.bielsko.opoka.org.pl/serwis/nabozenstwa.html.

Parafia św. Mikołaja w Pierśćcu
ul. Ks. Antoniego Langera 2,
43-430 Skoczów
http://www.piersciec.bielsko.opoka.org.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-31 13:32:16
MARKOSŁAW: Piękna parafia, Cudowna figura św. Mikołaja, ale proboszcz dramat. Ustalający kwotę za odprawienie pogrzebu, ślubu czy udzielenie każdego sakramentu. Oj na dywanik do Franciszka proboszczu Paprocki !
2016-07-31 16:10:26
andr0460: w Puńcowie był taki proboszcz totalny dramat .mały zakompleksiony kowboj .Ale za tyle lat niewoli mamy teraz super KSIĘDZA.
2016-08-02 11:24:30
czytelniczka: Ale brednie z tym gotowym cennikiem .... Znajomi chrzcili niedawno w tym kościele, żadnego cennika nie było, dali tyle ile uważali. <br />Fakt faktem, że remonty kosztują, każdy wie, że jak się podejmie np. malowania ile go to wychodzi. A tam organy w naprawie, cały chór do przebudowy. A i wielebny Maybachem nie jeździ ;) ostatnio nawet cały autobus dzieci wziął za free do Energylandii, podobno do koloni dzieciom tez doplacil pare tysiecy. <br />Weźmy przykład z braci ewangelików- tam składki są konkretnie podane, pogrzeb 500 zł a jak nie płacisz regularnie - to 1500 zł.<br />Ile kosztuje pogrzeb? http://www.skoczow.luteranie.pl/Pytania/Pogrzeb.html<br />\&quot; Cena pogrzebu w naszej Parafii ustalana jest przez Radę Parafialną i wynosi 1500 zł (Dla osób spoza parafii oraz dla tych, którzy nie mają opłaconej na bieżąco składki parafialnej). Opłata dla osób regularnie opłacających składkę wynosi 500 zł\&quot;<br /><br />Nikt larma nie podnosi w internecie, że cenniki, że dużo .... :) <br />To tylko tak katolicy se poradzom pluć i sr...ć do swojigo gniozda :(<br />
2019-09-07 18:56:07
Edi: Strona parafii zablokowana od wiosny ,bo proboszcz nie opłacił rocznej składki 85zł. fundacjii "Opoka".
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: