Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Potomek dębu cystersów posadzony w szpitalnym parku w Cieszynie

W czwartek, 28 lipca br. - w ramach jubileuszu 25-lecia Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego - w zabytkowym parku Szpitala Śląskiego w Cieszynie został posadzony dąb wyhodowany z żołędzi dębu ''Cysters'' - najstarszego drzewa rosnącego na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Rudach.

Sadzonka dębu szypułkowego posiada certyfikat i została podarowana przez Państwowe Gospodarstwo Leśne, Nadleśnictwo w Ustroniu. Dąb - posadzony naprzeciw "starej księgowości" - uzupełni drzewostan zabytkowego, szpitalnego parku. Od 25 lat pracownicy Nadleśnictwa wpłacają regularnie na konto Fundacji.

Na ręce nadleśniczego Leona Mijala prezes Fundacji Janusz Martynek przekazał podziękowania za wieloletnią hojność pracowników i dodał - uważa się, że dąb to siła i długowieczność, niechaj będzie symbolem dla Fundacji i jej przyszłych działań. Wszystkim darczyńcom życzymy "dębowego" zdrowia.

W tej skromnej uroczystości wzięli udział: nadleśniczy Leon Mijal, prezes Fundacji Janusz Martynek, Wiceprezes Fundacji Inez Scherle, przedstawiciel Dyrekcji Szpitala Śląskiego Jerzy Stanieczek, członek Zarządu Barbara Karnas-Greń, pracownik biura Fundacji Helena Harok oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego Katarzyna Raszka-Sodzawiczny

450- letni dąb "Cyster" ma swoją historię i jest jednym z najokazalszych drzew na Górnym Śląsku. Jego wysokość wynosi 31 metrów a obwód pnia - na wysokości 130 cm od ziemi - wynosi 740 cm. Dąb rośnie w Rudach, gmina Kuźnia Raciborska.
 

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: