Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 19/16 - Parafia pw. św. Rocha w Zamarskach

Zamarski to jedna z najstarszych wsi Księstwa Cieszyńskiego. Miejscowy kościół pod wezwaniem Świętego Rocha został wybudowany w 1731 roku, jednak nie był on pierwszą świątynią w tym rejonie - jego poprzednik powstał w okolicach XV wieku.

Zamarski (lub jak mówili niektórzy: "Zamarska") były wymienione po raz pierwszy w dokumencie biskupa wrocławskiego Wawrzyńca w 1223 roku. To właśnie on podarował zakonnicom kościoła św. Zbawiciela w Rybniku dziesięciny biskupie z 14 wsi w Księstwie Cieszyńskim, w tym właśnie z Zamarsk. W swojej historii należał m.in. do ks. Henryka Fryderyka Wilczka, rodu Radockich, baronów Frachów, a także do księcia sasko-cieszyńskiego Alberta.

Jaka była historia poprzednich świątyń w Zamarskach? Wiadomo tylko, że pierwszy spalił się około 1585 roku, po czym odbudowano jedynie dzwonnicę, którą zaopatrzono w dzwon. Sto lat później, wizytyator kościelny niesłusznie określił ową dzwonnicę jako... kościół filialny. To tłumaczyłoby, dlaczego protokoły wizytacyjne z 1679 i 1688 roku nie zawierają żadnej wzmianki o miejscowej świątyni.

W 1731 roku został wybudowany drewniany kościół o konstrukcji zrębowej, na kamiennej podbudówce. Mówiąc konkretniej, świątynia została dobudowana do istniejącej od XVI wieku drewnianej wieży z fundacji Henryka Fryderyka (z rodu Wilczków). Po zakończeniu prac, działalność w placówce rozpoczęli Jezuici. Według niektórych źródeł, przez pewien czas misjonarzem zamarskim był sam Leopold Tempes, znany z prowadzenia misji rekatolizacyjnej na Śląsku Cieszyńskim. Po zniesieniu zakonu w 1773 roku, kościół zamarski przydzielono jako filialny do kościoła parafialnego w Cieszynie, a następnie do parafii w Hażlachu.

W 1880 roku do starszego dzwonu dołączył drugi, jednak już 36 lat później został on odebrany na cele wojenne. Dopiero po erygowaniu parafii w 1981 roku zyskała ona wezwanie św. Rocha (wcześniej był pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa).

W ołtarzu głównym kościoła znajdują się obrazy: Serca Pana Jezusa z XIX wieku oraz patrona kościoła św. Rocha. W świątyni znajduje się także ambona w stylu rokokowym z posągiem Mojżesza z dekalogiem oraz z Duchem Świętym w podniebieniu baldachimu. Wewnątrz odnajdziemy też rzeźby, m.in. Chrystusa Frasobliwego (późnogotycką, z pierwszej połowy XVI wieku) oraz św. Katarzyny i św. Barbary (barokową, z XVII w.).

Proboszczem Parafii pw. św. Rocha w Zamarskach jest ks. Piotr Beczała.

Msze święte odbywają się w:
- niedziele i święta - 7:30, 9:00, 10:30
- poniedziałki - 7:00
- wtorki - 18:00 (w okresie zimowym 17:00)
- środy - 18:00 (w okresie zimowym 17:00) - szkolna
- czwartki - 18:00 (w okresie zimowym 17:00)
- piątki - 18:00 (w okresie zimowym 17:00)
- soboty - 7:00

Parafia pw. św. Rocha w Zamarskach

ul. Ogrodowa 13
43-419 Zamarski
tel. 607 614 497
http://www.zamarski.pl/parafia

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: