Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego [cz.2]: ''Szpitalik '' w Skoczowie

Rozpoczynamy nową serię artykułów o kościołach na Śląsku Cieszyńskim. Dziś przyjrzymy się skoczowskiemu Szpitalikowi.

Początki omawianego kościoła datowane są na XIV w. Drewniany budynek był pierwotnie częścią miejskiego szpitala dla ciężko chorych; pełnił również funkcję przytułku dla bezdomnych. W czasie reformacji (1560-1654) „Szpitalik” służył garstce katolików jako kościół parafialny.

W tym miejscu, 20 grudnia 1576 roku został ochrzczony późniejszy prezbiter i męczennik Jan Sarkander. Do dziś w prezbiterium kościoła znajduje się zabytkowa, kamienna chrzcielnica, będąca niemym świadkiem tamtych wydarzeń.  W 1958 roku patronowi Śląska i Moraw poświęcono  trzy malowidła na sklepieniu „Szpitalika”, których autorem był Jakub Kawulok z Istebnej. Jan Sarkander został kanonizowany 21 maja 1995 roku przez Papieża Jana Pawła II w Ołomuńcu, podczas pielgrzymki do Czech i Polski.

W 1718 roku doszło do pożaru drewnianego budynku kościoła. Dzięki ofiarności lokalnych wiernych, udało się go odbudować 160 lat później. Parafię założono w 1981 roku. Jej obecnym proboszczem jest ks. kan. Krzysztof Klajmon.

Parafia Znalezienia Krzyża Świętego organizuje piesze i autokarowe pielgrzymki do miejsc świętych: w Polsce (Jasna Góra, Kalisz, Licheń) oraz za granicą (w tym roku planowana jest wyprawa do Włoch, podczas której wierni odwiedzą m.in. Watykan, Asyż oraz Neapol). Szczegółowy program pielgrzymki   można odnaleźć na stronie internetowej kościoła.

„Szpitalik” oraz jego wierni wspierają polskich misjonarzy i misjonarki w Rwandzie (Afryka Środkowa). Dzięki nim udało się m.in. zebrać środki na wybudowanie dwóch domów dla biednych rodzin oraz na dożywianie dzieci w szkole ojców Marianów w Nyakinama, a także na zakup nowego pieca do ośrodka rekolekcyjnego Ogniska Miłości (Foyer de Charite) w Remera Ruhondo. Do osiągnięcia pozostało jeszcze wiele celów, dlatego Parafia nadal prowadzi zbiórki pieniędzy.

Msze święte w „Szpitaliku” odbywają się:

  • w niedziele i święta: 7:00, 9:00, 13:00
  • w tygodniu: 18:00

Kancelaria parafialna jest czynna po każdej Mszy świętej, również w niedzielę.

Parafia Znalezienia Krzyża Świętego "Szpitalik" w Skoczowie
43-430 Skoczów, ul. Szpitalna 2
tel. 33 853 24 16

Strona internetowa: http://szpitalik-skoczow.pl/

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-22 09:13:06
zabuncia1986: W tekście jest pomyłka. Msze święte niedzielne są o godzinie 10:30, a nie 13:00.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: