Kościół z Cieszyna liderem
Miejscowości, obiekty sakralne, ale i wydarzenia – rywalizowały do końca ubiegłego roku w internetowym głosowaniu o nominację do Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Wśród rywali cieszyńskiego Kościoła Jezusowego znalazły się m.in. Bitwa Warszawska, Gniezno, Góra Św. Anny, Kościół p.w. św. Jana w Gdańsku, Pole bitewne na Westerplatte czy Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Jak się okazuje największe poparcie wśród internautów otrzymał kościół z Cieszyna. Głosowało na niego 40 % internautów. Jednak to nie koniec starań o otrzymanie znaku.
Obiekt przeszedł teraz do dalszej rywalizacji. Jak wyjaśnia biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - głosowanie internetowe było jednym z kilku etapów selekcji na szczeblu krajowym, w ramach którego wyłonione zostaną kandydatury do otrzymania Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Aktualnie wszystkie kandydatury poddawane są dalszej ocenie merytorycznej. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, ostateczne decyzje zostaną podjęte do 1 marca 2017 roku.
W najbliższym czasie planowane jest spotkanie Komitetu ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego, powołanego zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w skład którego wchodzą zarówno eksperci Ministerstwa, jak i przedstawiciele instytucji kultury. Komitet, po przeprowadzeniu merytorycznej oceny obiektów, w oparciu kryteria ujęte w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającej działanie Unii Europejskiej na rzecz znaku dziedzictwa europejskiego, przedstawi Ministrowi rekomendacje dotyczące potencjalnych kandydatów. Ostateczną decyzję podejmie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W odniesieniu do potencjalnych korzyści płynących z uzyskania Znaku trzeba podkreślić, iż jest to cenne wyróżnienie promujące obiekty dziedzictwa kulturowego i podnoszące ich prestiż. Uzyskanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego daje możliwość lepszej promocji obiektu w ramach strategii komunikacji i promocji UE, umieszczenia obiektu na stronie Znaku Dziedzictwa Europejskiego i eksponowanie logo Znaku Dziedzictwa Europejskiego na obiekcie. Obiekty opatrzone Znakiem nie otrzymują bezpośredniego finansowania. Mogą one jednak ubiegać się o wsparcie z innych programów Unii Europejskiej - czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji z ministerstwa.
Wśród polskich miejsc, które mogą pochwalić się otrzymaniem Znaku Dziedzictwa Europejskiego są m.in. Unia Lubelska, zawarta między Polską i Litwą w 1569 roku – Kościół p. w. Św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, Kościół św. Trójcy, pomnik Unii Lubelskiej, Historyczna Stocznia Gdańska – obiekty związane z powstaniem „Solidarności” , Konstytucja 3 Maja, Cmentarz wojenny nr 123 - Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej.
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.