Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościół z Cieszyna liderem

Kościół Jezusowy z szansą na otrzymanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Do końca grudnia trwało internetowe głosowanie na jedno z kilkunastu miejsc w naszym kraju. Świątynia z Cieszyna przebiła wszystkich rywali.

Miejscowości, obiekty sakralne, ale i wydarzenia – rywalizowały do końca ubiegłego roku w internetowym głosowaniu o nominację do Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Wśród rywali cieszyńskiego Kościoła Jezusowego znalazły się m.in. Bitwa Warszawska, Gniezno, Góra Św. Anny, Kościół p.w. św. Jana w Gdańsku, Pole bitewne na Westerplatte czy Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim. Jak się okazuje największe poparcie wśród internautów otrzymał kościół z Cieszyna. Głosowało na niego 40 % internautów. Jednak to nie koniec starań o otrzymanie znaku.

Obiekt przeszedł teraz do dalszej rywalizacji. Jak wyjaśnia biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - głosowanie internetowe było jednym z kilku etapów selekcji na szczeblu krajowym, w ramach którego wyłonione zostaną kandydatury do otrzymania Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Aktualnie wszystkie kandydatury poddawane są dalszej ocenie merytorycznej. Zgodnie z obowiązującym harmonogramem, ostateczne decyzje zostaną podjęte do 1 marca 2017 roku.

W najbliższym czasie planowane jest spotkanie Komitetu ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego, powołanego zarządzeniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w skład którego wchodzą zarówno eksperci Ministerstwa, jak i przedstawiciele instytucji kultury. Komitet, po przeprowadzeniu merytorycznej oceny obiektów, w oparciu kryteria ujęte w decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady, ustanawiającej działanie Unii Europejskiej na rzecz znaku dziedzictwa europejskiego, przedstawi Ministrowi rekomendacje dotyczące potencjalnych kandydatów. Ostateczną decyzję podejmie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W odniesieniu do potencjalnych korzyści płynących z uzyskania Znaku trzeba podkreślić, iż jest to cenne wyróżnienie promujące obiekty dziedzictwa kulturowego i podnoszące ich prestiż. Uzyskanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego daje możliwość lepszej promocji obiektu w ramach strategii komunikacji i promocji UE, umieszczenia obiektu na stronie Znaku Dziedzictwa Europejskiego i eksponowanie logo Znaku Dziedzictwa Europejskiego na obiekcie. Obiekty opatrzone Znakiem nie otrzymują bezpośredniego finansowania. Mogą one jednak ubiegać się o wsparcie z innych programów Unii Europejskiej
- czytamy w informacji przesłanej do naszej redakcji z ministerstwa.

Wśród polskich miejsc, które mogą pochwalić się otrzymaniem Znaku Dziedzictwa Europejskiego są m.in. Unia Lubelska, zawarta między Polską i Litwą w 1569 roku – Kościół p. w. Św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, Kościół św. Trójcy, pomnik Unii Lubelskiej, Historyczna Stocznia Gdańska – obiekty związane z powstaniem „Solidarności” , Konstytucja 3 Maja, Cmentarz wojenny nr 123 - Łużna-Pustki z okresu I wojny światowej.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

8
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-10 14:13:39
tajemnica poliszynela: Zakrzyknąć trzeba by jak Marcinkiewicz \&quot;yes, yes, yes\&quot; gdyby nie to, że jakoś czarno to widzę pod rządami ministra jedynie słusznej opcji.Choć z drugiej strony, 700 mln zł już z naszych podatków niepotrzebnie wydał na jedyny w Polsce obraz*, może połasi się na darmowy mały rozgłos?<br />* patrz Vinci
2017-01-11 07:39:49
bronsky1964: Pewnie niektórych boli,że to Ewangelicka Świątynia wygrała a nie Katolicka,a też brały udział w głosowaniu,a po drugie ciekawy jestem czy głosowały na Kościół Ewangelicki osoby wyznania katolickiego,te które chodzą do spowiedzi do ewangelickiego kościoła? może tak...
2017-01-11 11:58:18
jo.papuga: Hej Bronek, ty szokosz zaczepki, czy tylko tak se pieprzysz?
2017-01-11 22:39:29
bronek91: Z tego co wiem, to największy zbór protestancki w kraju. Uważam, że nie tylko Rotunda Św. Mikołaja powinna być budynkiem rozpoznawczym regionu;) Życzę powodzenia.
2017-01-12 04:24:33
Ludwik16: Dużo właśnie widzi co dzieje się w kościele katolickim i przechodzą na wiarę Ewangelicką. Pozdrawiam nowych wiernych.
2017-01-12 11:58:53
yamah: A co takiego panie Ludwik dzieje się w kościele katolickim? <br />Ja znam takich co przeszli w drugą stronę i bardzo sobie chwalą.<br />Ludzie wredni, źli i pospolicie głupi są wszędzie...
2017-01-12 12:39:25
torcin: Zmiana wiary z katolickiej na ewangelicką to jak jazda na tym samym rowerze,zmieniasz pedały i jedziesz dalej.
2017-01-13 10:34:38
jo.papuga: A po moimu to je właśnie zmiana rowera w trakcie wyścigu. Jedziesz dali, ino ci się kapke lżej kręci i wygodniej siedzi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: