Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościół w czasach pandemii. Czy spowoduje ona kryzys wiary?

Zamknięte kościoły, transmisje mszy, zakazy zgromadzeń - to nowa rzeczywistość, z którą się muszą zmagać kościoły katolickie. Jak uważa ks. dr Roland Manowski-Słomka, proboszcz parafii w Stonawie, epidemia może spowodować pewien kryzys dotyczący praktyk religijnych, nawet po złagodzeniu restrykcji z nią związanych.

- Mam wrażenie, że po ustaniu epidemii kościoły mogą się już nie napełnic...Będzie dobrze, jeśli 80 procent wiernych znów zacznie chodzić regularnie na msze św. Może być przecież tak, że przez pewien czas ludzie będą się po prostu bali przychodzić do kościoła, nawet po ustaniu tej epidemii. Według mnie istnieje w jakimś stopniu zagrożenie, że ludzie stracą nawyk chodzenia na liturgię. A liturgia to przecież "źródło i szczyt" życia Kościoła - uważa duchowny.

Z czego to może wynikać? - Jest przecież dyspensa od obowiązku uczestniczenia w eucharystii. Obawiam się, że niektórym się to może spodobać (śmiech). Niemniej pamiętajmy, że to Pan Bóg jest źródłem wiary, więc z pewnością sobie z tym wszystkim poradzi - dodaje.

Zakaz wstępu do kościołów jest też trudny dla samych księży. - Nie zapominajmy, że znajdujemy się w szczególnej sytuacji naszego życia, w której czekamy na powrót do normalności - dotyczy to także życia Kościoła. Oczywiście to nie jest tak, że nie ma dziś liturgii - one przecież są odprawiane każdego dnia, jednak osobiście przyznam, że "trochę boli serduszko" jak trzeba stanąć samemu przy ołtarzu - bez braci i sióstr - przyznaje ks. Roland. 

Wiele kościołów decyduje się na transmitowanie mszy w mediach społecznościowych. Stonawska parafia, do której należy około 80. wiernych (głównie Polaków, ale również Czechów często z polskimi korzeniami) nie rozważa jednak takiego rozwiązania. - Nasi parafianie w większości to ludzie w wieku 70. czy 80. lat, którzy nie będą jej oglądać w mediach społecznościowych, bo liturgię oglądają w telewizji polskiej lub czeskiej. Każda telewizja daje codziennie taką możliwość - podkreśla duszpasterz.

Jego zdaniem nie można jednak stawiać znaku równości między rzeczywistym uczestnictwie w eucharystii, a oglądaniem jej w telewizji. - Msza transmitowana oczywiście ma wartość, korzystamy z technologii XXI wieku, ale nigdy nie zastąpi prawdziwego spotkania. To trochę tak, jakby pan jechał na rowerze, ale stacjonarnym. Sakrament wymaga fizycznej obecności, nawiązania pewnej szczególnej relacji, przebywania w żywej wspólnocie. Msza to nie tylko ofiara eucharystyczna, ale także kontakt z braćmi i siostrami, gdzie tworzy się społeczność. To bardzo ważne dla Kościoła - zauważa.

Cieszyn czy Goleszów to przykłady gmin, które zdecydowały się uruchomić dla mieszkańców bezpłatne teleporady psychologiczne. Skorzystać mogą z nich ci, którzy nie radzą sobie emocjonalnie z epidemią. Czy wiara może być również pomocna? - Oczywiście, ona i góry przenosi, ale w historii przeżywaliśmy już gorsze wydarzenia. Wojny, prześladowania, ludzie byli rozstrzeliwani, więc nie możemy nakładać na siebie zbyt dużej presji. Oczywiście, mamy problem z wirusem, którego nie należy absolutnie lekceważyć, bo przecież powoduje śmierć wielu ludzi, szczególnie starszych. Jednak należy zwrócić uwagę na to, że oprócz tych, którzy z powodu koronawirusa umierają, są także ci, którzy zostają wyleczeni, a o tym się niewiele mówi. Może warto by było i ten stan rzeczy bardziej podkreślać? Tym niemniej uważam, że Pan Bóg, który rządzi światem, w swojej mądrości dobrze pokieruje naszą przyszłością - kończy ks. dr Roland Manowski-Słomka.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

29
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-04-12 09:25:00
farorz: Powiadam wam: Jeśli ci umilkną, kamienie wołać będą.
2020-04-12 09:29:47
utopiec: Cisi.
2020-04-12 09:29:47
farorz: Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust.
2020-04-12 09:30:38
farorz: Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego: Znam twoje czyny, że ani zimny, ani gorący nie jesteś. Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust. Ty bowiem mówisz: "Jestem bogaty", i "wzbogaciłem się", i "niczego mi nie potrzeba", a nie wiesz, że to ty jesteś nieszczęsny i godzien litości, i biedny i ślepy, i nagi. Radzę ci kupić u mnie złota w ogniu oczyszczonego, abyś się wzbogacił, i białe szaty, abyś się oblókł, a nie ujawniła się haniebna twa nagość, i balsamu do namaszczenia twych oczu, byś widział. Ja wszystkich, których kocham, karcę i ćwiczę. Bądź więc gorliwy i nawróć się! Oto stoję u drzwi i kołaczę: jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze Mną. Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie, jak i Ja zwyciężyłem i zasiadłem z mym Ojcem na Jego tronie. Kto ma uszy, niechaj posłyszy, co mówi Duch do Kościołów.
2020-04-12 09:36:22
farorz: Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi. Słudzy nieużyteczni jesteśmy; wykonaliśmy to, co powinniśmy wykonać.
2020-04-12 09:41:35
farorz: nie zastąpi prawdziwego spotkania- OBCOWANIA ŚWIĘTYCH!
2020-04-12 09:53:28
pogromca ciemnoty: Nie ma kasy, to nie ma Boga.
2020-04-12 09:59:31
donekT: Gdzie znika zdrowy rozsądek, znajduje miejsce ciemnota, gusła i zabobony. Coraz bardziej zauważalne.
2020-04-12 10:02:40
jasper: Dobrze, jesli wiara w Boga pomaga aby nie byc szubrawcem, zlodziejem, kanalia, klamca, manipulantem, hipokryta, sprzedawczykiem. Gorzej jak udawanie wiary ma usprawiedliwiac to wszystko, co wymienione powyzej ...bo tylko wierza ?
2020-04-12 10:04:05
pogromca ciemnoty: No donuś, na reszcie zmądrzałeś. Jednak moje nauki nie poszły na marne
2020-04-12 10:09:07
donekT: ... patrz przykład Republiki Czeskiej. Dziękuję za wnikliwą lekturę i docenienie treści, które przedstawiam od lat.
2020-04-12 10:15:43
pogromca ciemnoty: Czesi to mądry kraj, pewnie dlatego, że większość to ateiści.
2020-04-12 10:19:01
pogromca ciemnoty: A najlepsze jest to, że gdyby ten niezłomny naprawdę istniał, to kościółki nie byłby do niczego potrzebne.
2020-04-12 10:28:32
pogromca ciemnoty: W kościele przebywało 70 osób". Policja interweniowała w Podkowie Leśnej. Jak potwierdziła nam rzeczniczka komendy w Grodzisku Mazowieckim Katarzyna Zych, funkcjonariusze przyjechali do kościoła świętego Krzysztofa w piątek po godzinie 20. - Przyjechaliśmy, gdy nabożeństwo już się skończyło. Okazało się, że w kościele przebywało 70 osób - przekazała rzeczniczka. - Odpowiedzialność spada na organizatora zgromadzenia, w tym przypadku proboszcza parafii. Nie zastosował się do obostrzeń, dlatego skierowaliśmy wniosek do sądu o ukaranie go - dodała. Brawo!
2020-04-12 11:01:31
krzysztof.nn: jaki tam kryzys wiary - choćby taki 'donek', ten coraz mocniej wierzy - że jest, jak o sobie pisze, kościelnym i wędrownym kaznodzieją, 'bronkiem' i 'romualdem', 'farorzem' i 'politykierem' w jednej osobie - tylko za chiny nie chce się przyznać przed samym sobą widać, że jest stoszkiem arturem, niespełnionym samorządowcem co go nawet rodzinna wieś nie chciała - no to rozlazł się po ox-ie jak wesz po kożuchu i posuwa te swoje pierdoły ku uciesze ledwie paru mu podobnych frustratów - moja rada: nie karmić wiślickiego trolla
2020-04-12 11:12:24
jasper: Obluda PiS poraza - „ W kontekście kontrowersyjnej wizyty Jarosława Kaczyńskiego na teoretycznie zamkniętym Cmentarzu Powązkowskim przypomniano wpis Andrzeja Dudy z 2012 r. "Jeśli ktoś jest u władzy i zakłada, że razem z kolegami jest ponad prawem, to rzeczywiście jest problem" - napisal owczesny posel. Jest problem, bo sekta PiS stawia sie ponad prawem - bo im sie po prostu nalezy. A ciemny pisowski lud kazda oblude kupi.
2020-04-12 15:04:57
romuald.saletra: krzysio+, najwidoczniej jesteś bardzo NIESZCZĘŚLIWĄ istotą. Jak trudno Tobie krzysio+ pojąć, iż kwestia wyznania/wiary to sprawa indywidualna każdego. Posługa wyznaniowa to moje dodatkowe zajęcie. Na co dzień realizuję się w ZUL. krzysio+, bardzo To smutne, iż od lat emanujesz NIENAWIŚCIĄ na tym portalu, a święta zamiast w gronie rodzinnym, po raz kolejny spędzasz na OX... O czym to świadczy?
2020-04-12 15:07:15
donekT: jasper-Q, czym jest sekta? Niektórzy wypowiadający się na tym portalu nadużywają tego pojęcia.
2020-04-12 15:12:47
koszor: "Epidemia" nie może spowodować kryzysu wiary, ale na pewno może doprowadzić Kościół do oczyszczenia. Jeśli dla kogoś są to tylko puste rytuały i zwyczaje, to rzeczywiście może odtąd zrezygnować z uczestnictwa w życiu Kościoła. Jeśli ktoś pragnie przebywania z Bogiem, to ten czas jeszcze to pragnienie wzmocni. Do komentujących powyżej- tak, jest to obłuda jeśli ktoś w niedzielę pędzi na mszę, a od poniedziałku żyje jakby Boga nie było. Ludzi można próbować oszukiwać i zakładać maski pasujące do sytuacji. Natomiast przed Bogiem nic nie jest zakryte, przenika całą naszą istotę.
2020-04-12 16:50:50
senturrin: Oby tak było, pora wyjść z ciemnogrodu i przestać modlić się do figurki na ścianie
2020-04-12 19:50:49
krzysztof.nn: koszor - no to jest problem - na moje wyczucie [ale i według kościelnych badań] jakieś 70% populacji ochrzczonych owieczek to klienci kościoła wyłącznie kulturowego, rytualnego, celebracji, katechizm i ewangelie maja gdzieś - a i na te celebry, kadzidła i inne ozdobniki decydują się motywowani wprasowanym w dzieciństwie w mózgi strachem przed diabłem z widłami i kotłem wrzącej smoły - wiec reasumując kościoły wcześniej czy później będą w Polsce tak puste jak teraz [a ja myślę że jednak wcześniej ;)]
2020-04-12 20:04:30
politykier: o ile dożyjesz
2020-04-13 09:02:45
jasper: Tak, tak koszor - a po powrocie z mszy do domow ci sami pobozni Polacy dalej beda nienawidzic dzieci z Aleppo, pluc na przeciwnikow politycznych, obrabiac tylki innym bliznim, lamac konstytucje na ktora wczesniej przyrzekali - tak mi dopomoz Bog ( prof. Strzembosz policzyl, ze prezydent Duda 7 razy zlamal Konstytucje), uzywac prezerwatyw i wypelniac inne „dobre“ uczynki. Czy to nie nazywa sie obluda ?
2020-04-13 09:39:11
donekT: jasper-Q, ...znowu powielasz stereotypy... dokonujesz fałszywych skrótów myślowych... POBOŻNOŚĆ nie jest żadną cechą wartościującą, wbrew powszechnej opinii, niczego nie dowodzi, ma różne oblicza, przykład? Fundamentaliści islamscy, Zeloci, Faryzeusze, byli (i są) wbrew pozorom osobami pobożnymi, jakkolwiek to brzmi. Z całym szacunkiem dla dorobku uczonego, być może nawet ma rację, niestety jest to tylko jego opinia. Kto jasper-Q, zgodnie z obecnie obowiązującą Konstytucją, jest kompetentny do stwierdzania zgodności, lub braku zgodności z Konstytucją? Skoro ktoś powołuje się na Konstytucję, warto, aby sam zachowywał konsekwencję. Co do przedstawionego z Twojej jasper-Q strony zachowania wielu- skąd ci ludzie mają brać wzorce? Czytelnictwo i autorytet upada, natomiast MEDIA i obecni w nich POLITYCY i celebryci kreują taki właśnie sposób postępowania, jaki opisałeś.
2020-04-13 09:41:04
donekT: Zatem czego oczekujesz od zwykłego szaraczka? Zamiast wiedzą i konsekwentną treścią karmiony jest medialną papką a w miejsce Istoty Najwyższej i spójnego systemu norm, czynią to tacy właśnie jak Ty jasper-Q, promowany jest KONSUMPCJONIZM, "poped" i relatywizm moralny. Jakich zatem Ty jasper-Q efektów się spodziewasz?
2020-04-13 11:43:18
jasper: Polska pozwolila KK na zawlaszczenie swiata swieckiego w imie zle pojetej tradycji i cnoty wiary. Uwlaszczony na Bogu kler nie ma zadnych hamulcow. Coz sie jednak dziwic, skoro pozornie swiecka wladza oddaje im cale polacie naszego zycia, przy okazji pouczajac nas jakim grzechem jest powatpiewanie w uczciwe zamiary kleru. Madrzy Czesi juz dawno nie pozwolili na tworzenia quasi panstwa w ich ojczyznie. Polacy niestety nie moga sie wyzwolic z folwarcznej mentalnosci, w ktorej lezenie plackiem przed klerem jest cnota a nie oznaka niedojrzalosci. I tyle w temacie.
2020-04-13 13:21:13
donekT: ... jasper-Q, cytuję "Polska pozwolila KK na zawlaszczenie swiata swieckiego w imie zle pojetej tradycji i cnoty wiary." koniec cytatu; KIEDY?........ jasper-Q, a jakie "hamulce" (moralne) posiada osoba, która ZANEGOWAŁA ISTOTĘ NAJWYŻSZĄ i związaną z tą Istotą moralność np. dotyczącą poszanowania KAŻDEGO LUDZKIEGO ŻYCIA i przedstawiającą KAŻDĄ ISTOTĘ LUDZKĄ jako CZŁOWIEKA? U "mądrych Czechów" (element oceny, wartościowania wobec innych narodów) obecnie kwitnie ZABOBON i GUSŁA, nad czym ubolewają czołowi krzewiciele rzekomego "postepu". Podobny proces, wzrostu popularności MAGII obserwujemy wszędzie, gdzie ustępują zinstytucjonalizowane formy wyznaniowości. I co ty na to jasper-Q??? Fajnie zamieniać ROZSĄDEK na fałszywe ideologie i gusła?
2020-04-13 13:26:32
donekT: PS jasper-Q, jaka instytucja odpowiedzialna jest, stoi u zarania powstania poszczególnych europejskich państw/narodów? Przypominam, iż pojęcie NARÓD to wytwór kulturowy, tymczasem co wpłynęło w sposób zasadniczy na ukształtowania się obecnej formacji kulturowej Europy? Obawiam się, iż w przeciwnym wypadku pewne obecnie istniejące narody nie zostałyby ukształtowane i nie miałyby swojej ojczyzny;)
2020-04-13 13:29:16
donekT: LIKWIDACJA KULTUROWYCH PODSTAW PAŃSTWA = przewartościowanie wartości = UPADEK PAŃSTW = N E O M A R K S I Z M
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: