Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościół w blasku

Na murach XVIII-w. budynku pojawiły się pęknięcia i zawilgocenia. Niezbędny był więc remont. Prace trwały od 2018 roku. W piątek odebrała je komisja konserwatorska. Tym samym zakończyła się renowacja zewnętrznej części Kościoła Jezusowego w Cieszynie.


Kościół Jezusowy to największa świątynia luterańska w Polsce. Miejsce niezwykle ważne nie tylko dla wiernych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Cieszynie, ale również całego Śląska Cieszyńskiego. 31 października 2016 roku to właśnie tutaj odbyło się nabożeństwo inaugurujące obchody w Polsce jubileuszu 500 lat Reformacji.

Bp. Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katowickiej luteran przypomniał wówczas, że po 31 października 1517 roku nie tylko Kościół powszechny, ale świat już nie był taki sam. - Szybko okazało się, że zreformowany człowiek, czyli wierzący, że został usprawiedliwiony z łaski, chciał w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem reformować świat. – mówił biskup.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach poinformował w piątek, że zakres robót objął m.in. wykonanie hydroizolacji i drenażu opaskowego, wzmocnienie i zabezpieczenie ścian fundamentowych, remont ścian zewnętrznych i ich zszycie, konserwację wątku kamienno-ceglanego, odtworzenie tynków oraz konserwację detalu architektonicznego.

Wykonano także prace towarzyszące, które były związane z konserwacją ślusarki okiennej zewnętrznej i stolarki drzwiowej.

Koszt remontu określony został na ok. 20,8 mln zł. Cieszyńska parafia luterańska pozyskała na ten cel dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 17,6 mln zł.

Wieża Kościoła Jezusowego ma 75 m. Został wzniesiony na początku XVIII w. w stylu określanym barokiem austriackim. Do 1781 r., w którym cesarz Austrii Józef II wydał "patent tolerancyjny", zezwalający luteranom, kalwinom i prawosławnym praktykowania swojego wyznania, był jedyną świątynią ewangelicką na Śląsku Cieszyńskim.

Kościół pod koniec lat 90. XX w. przeszedł remont wnętrza i dachu.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-31 09:59:01
inigo: Ciąg dalszy ekumenicznej nowomowy: nie kosciol tylko zbór, nie ksiądz tylko pastor, nie biskup tylko intendent. Nazwa protestanci nie wzięła się znikąd, chcieli na siłę być inni, więc odrzucili ryt, sakramenty i nazewnictwo, bądźcie konsekwentni.
2022-07-31 10:05:21
inigo: Tu autor osiagnał szczyt: "Bp. Marian Niemiec, zwierzchnik diecezji katolickiej luteran"
2022-07-31 12:15:35
Artur_z_bažin: powiedzmy sobie szczerze, kościół E-A jest także skazany na skansenizację - tyle, że po nim nie zostanie jak po KRK kupa smrodu i niesmak na pokolenia
2022-07-31 12:17:01
Artur_z_bažin: a ty inigo nie próbuj na siłę wmawiać innym jak się nazywają, na pewno lepiej od ciebie to wiedzą
2022-07-31 12:17:40
stokrotkacc: Inigo jo ta nie wim. Piszę jak byk katowickiej. Okulory pucuj.
2022-07-31 12:21:02
inigo: Bo, pożal się Boże, niedouczony redaktór poprawil juz tekst, zrobiłem zrzut ekranu, do wgladu
2022-07-31 12:28:26
stokrotkacc: Aaa to zwracam honor.
2022-07-31 12:46:23
AntyklerForte+: W Kanadzie papież Franciszek nie tylko przepraszał za zbrodnie katolickich ośrodków wychowawczych dokonywane na rdzennej ludności. Papież musiał także zmierzyć się z tematem, który wcale nie jest mu obcy, biorąc pod uwagę jego związek z Ameryką Południową, która podobnie jak Ameryka Północna była tematem XV-wiecznych dokumentów papieskich (bulli). Tych bulli, w których mocą swojego autorytetu poprzednicy Franciszka sankcjonowali i błogosławili dokładnie to, co dziś patriarcha Cyryl i jego Cerkiew błogosławią z Bogiem na ustach w Ukrainie: brutalne podbijanie kraju, mord, gwałty, kradzież, niszczenie kultury i języka. Świat dokonał postępu, ale czy naprawdę? W bulli "Dum diversas" z 1452 r. papież Mikołaj V zezwolił portugalskiemu królowi Alfonsowi V na "podbijanie krajów niewiernych, wypędzenie ich mieszkańców, podporządkowanie ich i zmuszenie do wiecznej niewoli". Dokument miał zachęcić monarchę do udziału w krucjacie przeciwko Turkom, ale dość szybko znalazł inne zastosowanie - choćby do kolonialnego podboju Afryki.
2022-07-31 12:46:56
AntyklerForte+: Kolejni papieże rozszerzali przywileje na królów hiszpańskich, dzieląc nowo odkryty świat tępym mieczem, po którym spływała krew i łzy rdzennych mieszkańców. Późniejsze, składające się z trzech osobnych dokumentów tzw. ‘bulle nadania’, promulgowane przez papieża Aleksandra VI Borgię (1493), dzieliły Nowy Świat na strefy wpływów i w zamyśle miały dawać argumenty przeciwko "wrogom Chrystusa i poganom". Stały się one ideologiczną podstawą niewolnictwa i bezwzględnego podboju i to nie na lata, ale na wieki.
2022-07-31 12:47:56
AntyklerForte+: I nawet jeśli kolejni papieże (Paweł III) próbowali odkręcić niechlubną tradycję, to jednak fala podboju i poczucia wyższości Europejczyków nad innymi przebierała coraz to większe rozmiary. Zresztą, nie tylko katolicy – także protestanckie kraje, odrzucające papieską władzę i autorytet - zachowały sobie to, co dziś znane jest pod nazwą "doktryny odkrycia", a więc systemu, który w prostej linii doprowadził do tego, że dziś papież Franciszek - w pióropuszu lub bez - przeprasza za nieszczęścia, jakie spotkały szacunkowo 150 tys. dzieci rdzennych mieszkańców Kanady w kościelnych ośrodkach różnych wyznań, głównie katolickich.
2022-07-31 12:50:09
AntyklerForte+: Masowe groby, w których spoczęły zabrane od swoich rodziców dzieci, torturowane psychicznie i fizycznie, gwałcone i poniżane, przemówiły do całego społeczeństwa, a pojęcie traumy międzypokoleniowej powtarzane jest przy każdej okazji. Co ciekawe, często podkreślają je nie tylko bezpośrednie ofiary ośrodków, które przeżyły, ale i ich potomkowie, wnuki – młodzież, która ponownie odkrywa swoją tożsamość i walczy o nią. Przedstawiciele organizacji Pierwszych Mieszkańców doceniają gesty i słowa papieża, wyrażając jednocześnie nadzieję, że papież jednoznacznie, a nie poprzez delikatne aluzje, odniesie się do "doktryny okrycia", potępiając ją. Uczyniły to już niektóre Kościoły protestanckie i organizacje ekumeniczne. Pytanie, jak dalece potępienie dokumentów poprzedników obciążyłyby en bloc instytucję papiestwa i budowlę całego Kościoła?
2022-07-31 12:53:01
AntyklerForte+: Tego nie chce katolicki beton. ten przekonuje, że właściwie papież przepraszając za chrześcijan dokonuje… zdrady, bo przecież Kościół doświadczył męczeństwa, bo przecież przyniósł światło cywilizacji i w ogóle jest to przejaw nienawiści wobec samego siebie, a więc skutek upadku wiary itd. Takich obrończych wylewów upominających się o "pamięć i honor" chrześcijańskich męczenników nie brakuje i w Polsce. Tymczasem Kościół z pewnością będzie miał jeszcze za co przepraszać. Wczoraj Irlandia, dziś Kanada, za parę lat albo dekad Polska. W miarę coraz większej sekularyzacji, którą podczas przemówienia w Quebecu papież nawet docenił, owe przeprosiny będą coraz mniej zautomatyzowane, ale czy wtedy ktoś jeszcze będzie nimi zainteresowany? ===> wiadomosci.wp.pl/irlandia-kanada-byc-moze-za-pare-lat-polska-kosciol-bedzie-mial-jeszcze-za-co-przepraszac-opinia-6795682458295264a
2022-07-31 16:10:30
Jakkolwiek Żywy : Może za czasów Lutra o coś chodziło i czymś tam się różniło, a teraz podobnie jak w kościele katolickim lokalnym pastorom ich rodzinom chodzi o najlepsze stołki, o kasę, samochody, wpływy. I jest niekończąca się jatka kto kogo wydyma oraz pretensje i zawiść. I koniec końców jak w świątyniach katolickich tak protestanckich niedługo będą tylko kluby i restauracje, bo na mieszkania molocha przerobić się nie będzie dało. Tak jest w całej Europie, a Polska zawsze parę lat do tyłu, ale wszystko zmierza w tę samą stronę.
2022-07-31 17:11:20
Bartel: Smutna prawda
2022-07-31 18:14:23
AntyklerForte+: to dobra nowina, a nie smutna prawda - kościół katolicki w Polsce ma tyle na sumieniu, tak bardzo negatywnie wpływa na nasze życie i na naszą państwowość, że tylko cieszyć się, że wreszcie kończy się jego bezkarne panoszenie, obłudne politykierstwo i zachłanne zagrabianie pod siebie
2022-08-02 03:01:42
Artur_z_bažin: Bp. Marian Niemiec: "Szybko okazało się, że zreformowany człowiek, [...] chciał w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem reformować świat." - no i niestety "reformował" - protestanci też mają swój haniebny wkład w historię gwałtów, mordów, grabieży i poniżenia będących dziełem chrześcijan na całej kuli ziemskiej
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: