Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

ZUS: sprawdź ile odłożyłeś na emeryturę

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przygotował najnowsze podsumowanie składek dla niemal 23,2 mln osób z całej Polski. Dane są wyliczone na dzień 31 grudnia 2021 r., a indywidualną informację można sprawdzić wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Od 2020 r. Zakład nie wysyła tych informacji w formie papierowych listów, więc jeśli ktoś nie posiada konta na PUE, może je założyć sam korzystając ze strony internetowej www.zus.pl lub poprosić o pomoc w każdej placówce ZUS.

Jak informuje ZUS Udostępniona na Platformie Usług Elektronicznych informacja pokazuje łączny stan konta emerytalnego na koniec 2021 roku po ostatniej rocznej waloryzacji składek. Ponadto wskazuje, jaką kwotę jako ubezpieczeni zgromadziliśmy na dziedziczonym subkoncie w ZUS oraz jaka kwota trafiła do otwartego funduszu emerytalnego. Na stronie do dyspozycji jest też wykaz składek emerytalnych z ubiegłego roku w podziale na miesiące.

Wszystkie osoby, które w ubiegłym roku skończyły 35 lat, dostają dodatkowo prognozę emerytury w kilku wariantach (tzw. hipotetyczną emeryturę). Ubezpieczony dowie się, jakiej kwoty mógłby spodziewać się, odprowadzając składki średnio takie, jak w poprzednich latach, pracując do obecnego progu wieku emerytalnego. Drugi wariant prognozy pokazuje, co by było, gdyby ubezpieczony teraz przestał pracować, a emeryturę miał wyliczoną wyłącznie z dotychczasowych składek.

Jednak należy pamiętać, że to tylko prognoza, która będzie się zmieniać wraz z kolejnymi okolicznościami w życiu zawodowym przyszłego emeryta (wyższa pensja, wyższe składki, waloryzacje, ewentualne przerwy w ubezpieczeniu, średnia prognozowana dalsza długość życia w wieku uprawniającym do emerytury).

Jak można dowiedzieć się na stronie ZUS informacje o stanie konta ubezpieczonego są generowane i udostępniane tylko elektronicznie, przez portal PUE ZUS. Dostęp do swojego profilu można uzyskać, rejestrując się na platformie z użyciem podpisu elektronicznego (np. profilu zaufanego), internetowej bankowości, podczas e-wizyty w ZUS lub w lokalnej placówce ubezpieczyciela.

AK, ZUS

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-31 10:47:07
sierżant_Niemyty_Wycior: młodzi mogą zapomnieć o emeryturze z ZUS, ich składki idą się dziś paść finansując PiS-owskie rządy darmozjadów i złodziei, a sam ZUS już de facto jest bankrutem - rada dla nich: unikać ile tylko można opłacania składek, uratowane w ten sposób od zmarnowania pieniądze oraz dodatkowe oszczędności inwestować w nieruchomości, akcje, waluty itp - PiS akurat was młodych wydymał najbardziej, bo całe życie będziecie spłacali potężny dług jaki te dziady zaciągnęły by się jak najdłużej utrzymać przy korycie
2022-07-31 19:19:44
bolo 5064: Cześć.To całe sprawdzanie nie ma sensu.Te kwoty to tylko "zapis elektroniczny".Powinno to być pokazane w środkach trwałych . Np.nasz premier ,cygón,kupuje ziym,bo wiy że to jest wartość.Złotówka Yarka/przykro to powiedzieć/ nie jest tyle warta co złotówka niemca Tuska.I tak nas ciulają politycy,dowają rozmaite plusy,dodatki,a maszyny do druku g...no wartych pieniędzy rozgrzote do czyrwóności.Czy wy tego nie widzicie? Balcerowicz /nie lubię go / przeprowadził denominację 1 : 10 000. Z milionerów /to oczywiście taki żarcik/ zrobił z nas żebroków.Dolar kosztował 2,40 PLN. Można podawać wysokość emerytury ,oprócz ziemi np w złocie. Przykładowo ,dostaniesz 15 gram złota na miesiąc /malutka sztabeczka 5 gram to 1381 PLN/. Lepsze to niż "1 taczka zadrukowanego papióru" tzn, pieniędzy g...no wartych.Pozdrawiam. PS Ja wiem że złota już niema bo go kupili ci co się bali o wartość waluty.
2022-08-01 07:52:38
św. Patryk.: bolcio wszystko się zgadza [oczywiście z tym Balcerowiczem to żartowałeś :), gdyby nie tamten rząd i tamte reformy gospodarki dziś uciekalibyśmy w gumofilcach przez ruskimi sołdatami]
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: