Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościół jak wieża w Pizie

Niewiele zabrakło, aby został zniszczony, teraz stał się atrakcją regionu i samych Czech. Mowa o barokowym kościele św. Piotra z Alkantary w Karwinie Dołach, który w wyniku działalności kopalni znajduje się obecnie o  37 metrów  niżej niż pierwotnie i przekrzywił się o prawie 7 stopni. 

Barokowy kościół św. Piotra z Alkantary został wybudowany w 1736. Obecnie kościół jest chronionym zabytkiem. Budynek już się nie przekrzywia, gdyż fedrunek na tym terenie jest dużo mniejszy niż w przeszłości. Kościół jest nadal czynny i co tydzień odbywają się tutaj msze w językach czeskim i polskim.

Dzięki temu, że budynek się przekrzywił, stał się bardzo chętnie odwiedzany przez turystów nie tylko z Czech i Polski, ale również z całej Europy. Miejsce jest już nazywane nieoficjalnie - czeską Pizą – turyści bardzo chętnie fotografują się z nim w tle. Wielu także pragnie poznać dosyć specyficzne uczucie, kiedy stoi się na ziemi, a ściany kościoła dosłownie „spadają” na człowieka. Kościół został także wpisany do Czeskiej Księgi Rekordów i Osobliwości jako najbardziej krzywy kościół w kraju.

Kiedy jesienią ubiegłego roku we współpracy parafii i miasta Karwina rozpoczęto akcje weekendowego zwiedzania kościoła i jego okolic, mało kto przewidywał, jak bardzo to miejsce stanie się popularne: – Zeszłoroczna akcja cieszyła się ogromną popularnością, tylko przez cztery pierwsze weekendy akcji kościół odwiedziło ponad 2000 ludzi. – mówi rzecznik prasowy miasta Šárka Swiderová.

PL

zobacz na mapie:


Pokaż kościele św. Piotra z Alkantary w Karwinie Dołach na większej mapie
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: