Koronkowa robota - wystawa

Od 09.09.2017 możemy na Cieszyńskiej Wenecji podziwiać wystawę koronek koniakowskich i nie tylko. ''Galeria w Bramie'' zgromadziła wiele wyrobów, które dziś są klasyfikowane, jako rękodzieło artystyczne. Koronki można podziwiać każdego dnia, w godzinach działania galerii, a eksponatów jest wiele. Z pewnością każdy odwiedzający wyjdzie z wystawy, będąc pod wrażeniem kunsztu koronkarskiego.
- Na naszej wystawie można znaleźć zarówno tradycyjne wyroby z koronki koniakowskiej, jak i różne wariacje na temat koronkarstwa. Z pewnością należy zwrócić uwagę na różnorodność wzorów i form. Goście wystawy mogą podziwiać na przykład klasyczne obrusy oraz serwety, sukienkę, a nawet bieliznę wykonaną z koronki koniakowskiej. Dodatkowo znajdziemy na przykład koronkę, która została oblana gliną a następnie poddana obróbce cieplnej, dzięki czemu powstały oryginalne naczynia, bądź też wzory koronek odciśnięte na naczyniach, dzięki czemu powstały na nich wspaniałe wzory - mówi Iwona Szupina-Brawańska, organizatorka wystawy.
 
- Warto również zwrócić uwagę na biżuterię, przy której wykonaniu również został zastosowany motyw koronki - do wykonania koronki znajdującej się na przykład na kolczykach, bądź naszyjnikach znajdujących się na wystawie zastosowany został jedwab japoński. To bardzo cienkie nitki, w związku z czym wykonanie takiej biżuterii wymaga ogromnej precyzji - wyjaśnia organizatorka wystawy.
 
Żeby w całości pojąć kunszt koronkarstwa, z pewnością trzeba wystawę tę odwiedzić samemu. Wstęp jest wolny a odwiedzający mogą liczyć na wyjaśnienia, dotyczące wykonania koronek oraz dodatkowe informacje o eksponatach, które zostaną udzielone przez osoby odpowiedzialne za organizację wystawy. Wyrobów jest wiele. Niektóre to klasyczne koronki, inne z kolei to rozmaite wariacje na ich temat. Nie zmienia to jednak faktu, że każda koronka z osobna wprawia w zachwyt i wzbudza niekwestionowany podziw.
 
 
Joanna Świba
źródło: OX.PL
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją