Koronki w Discovery

Proces dziergania koronek koniakowski pokaże telewizja Discovery. Od poniedziałku w Trójwsi gości ekipa programu "Jak to jest zrobione" ("How do they do it?"). Program przybliży cały proces powstawania serwety z tradycyjnej koronki koniakowskiej. - Pokazana zostanie fabryka nici w Łodzi oraz wytwórnia szydełek, a potem to, jak powstaje tradycyjna serwetka, od pierwszego uchwycenia hakiem nici po krochmalenie i prasowanie – wyjaśniła Lucyna Ligocka-Kohut, promotorka koronek koniakowskich.

We wtorek ekipa telewizyjna gościła w domu koronczarki Marii Wojtas, gdzie kilka pań dało popis heklowania. Z tej okazji wszystkie panie ubrały się w tradycyjne stroje. - Chcemy godnie przedstawić całemu światu naszą miejscowość i jej kultur – dodała Ligocka-Kohut, która opiekuje się ekipą telewizyjną.

W poniedziałek filmowcy realizowali zdjęcia w ośrodku kultury w Istebnej, gdzie eksponowana jest ogromna serweta, a także na wystawach twórczości ludowej. Widzowie Discovery zobaczą, co można zrobić z koronki, choćby różnego rodzaju pamiątki, czy elementy odzieży. Koronki koniakowskie w przeszłości w przeszłości otrzymali m.in. papież Jan Paweł II oraz królowa angielska Elżbieta II. W 2013 r. pięć mieszkanek Koniakowa stworzyło największą koronkę na świecie. Serweta ma średnicę 5 m.

Propozycja zaprezentowania heklowania koronek światu wyszła od producentów programu. - Zadzwonili do nas, że chcieliby coś takiego zrobić i przyjechali. To dla nas wspaniała promocja. Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że telewizja zainteresowała się naszymi koronkami, a program ukaże się na całym świecie. Miliony ludzi to obejrzą. To niesamowite wyróżnienie – powiedziała Ligocka-Kohut.

Wciąż żywa tradycja heklowania sięga początków XX w. Taki sposób szydełkowania nie jest stosowany nigdzie indziej, a jego sekrety przekazywane są z pokolenia na pokolenie. W rejonie Koniakowa mieszka ok. 700 koronczarek. W ub.r. heklowanie zostało wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Koronki są wizytówką wsi Koniaków w Beskidzie Śląskim. Są wykonywane z białych lub kremowych nici bawełnianych. Twórczynie wykorzystują motywy przyrodnicze i ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Koronki powstają bez żadnego szablonu czy wzornika, a mnogość elementów pojawiających się w danym dziele zależy głównie od wyobraźni koniakowskiej koronkarki. W 2013 r. pięć mieszkanek Koniakowa stworzyło największą koronkę na świecie. Serweta ma średnicę 5 m.

anszaf

 

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-11-07 08:19:52
alouette: Krok milowy w promocji koronki, świetnie!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją