Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronczarki tu są najważniejsze

Koniaków obchodzi w tym roku 300-lecie istnienia, dlatego też tegoroczne Święto Koronki było bogate, podobnie jak koniakowski splot w moc atrakcji. Najważniejsza ma zostać tu na lata. W centrum wsi powstał mural, który przypomina o tym, kto jest najważniejszy w Koniakowie.

 

Święto Koronki od lat kultywuje Tadeusz Rucki, właściciel koniakowskiej Chaty na Szańcach. To tu corocznie gromadzą się tłumy, aby podziwiać misternie heklowane arcydzieła. Tradycją są już pokazy koronkowej mody i wybór najpiękniejszej koronki. W tym roku najpięknieszą wyheklowała Gabriela Suszka. Jak mówi do szydełka rwie się zaraz po pracy.   – Pierwszy raz miałam je w ręce 28 lat temu. To, że hekluję zawdzięczam mojej teściowej, która mnie nauczyła koronczarstwa. Dziś jestem zadowolona i szczęśliwa, że mogę odbierać taką nagrodę – mówiła Portalowi OX.PL Gabriela Suszka. Drugie miejsce w koronkowym konkursie zajęła Teresa Legierska. Trzecie miejsce przypadło Marioli Wojtas. Jak mówią koronczarki każdy splot jest oryginalny, a pomysły czerpie się z otaczającej rzeczywistości. – Kwiaty, liście i inne elementy przyrody – to nam daje pomysły na koronki – mówiła Teresa Legierska. Średniej wielkości serwetę hekluje się kilka miesięcy.  

Misterną pracę heklowaczek doceniła Justyna Łodzińska, która na 300-lecie Koniakowa stworzyła mozaikowy mural, który ma być pomnikiem dla wszystkich koronczarek. Mieści się on w centrum wsi na frontowej ścianie remizy strażackiej. –Chciałam pokazać kobiety w tym co robią najlepszego. Ta mozaika jest dla nich. Chciałabym, aby idąc do kościoła, czy sklepu zatrzymywały się na chwile i przypominały sobie, że to one są tu najważniejsze – mówi artystka. Mozaika wytrzymała jest na mróz, deszcz i śnieg. Jak dodaje Justyna Łodzińska z pomysłem na temat pracy nie miała problemu. – Od początku wiedziałam, że będą to heklowaczki. Wychowałam się w domu, gdzie heklowała, mama siostra, ciocie, sąsiadki. To jest dla mnie właśnie Koniaków

 

Dorota Kochman

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: