Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: podsumowanie dnia (30.03)

Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bielsku-Białej podał dane dotyczące ilości osób wobec których podejmowane są działania na terenie Powiatu Cieszyńskiego w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2. Stan na dzień 30.03.2020.

Z danych Inspektora Powiatowej Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej w Bielsku-Białej który przejął obowiązki czasowo zamkniętej stacji z Cieszyna wynika, że na dzień 30.03 o godzinie 14.00 w Powiecie Cieszyńskim mamy:

  • 528 osób w nadzorze sanitarnym
  • 264 osoby w domowej kwarantannie
  • 16 osób hospitalizowanych

Przypomnijmy. NADZÓR SANITARNY to sytuacja w której np. osoba pracowała w tym samym budynku w którym potwierdzono zakażenie u innej osoby - osoba dozorowanana nie miała jednak kontaktu z zakażonym. Nadzór sanitarny trwa 14 dni. Pracownik inspekcji sanitarnej przeprowadza wywiad epidemiologiczny i pozostaje z nadzorowaną osobą w kontakcie telefonicznym. Osoba nadzorowana powinna przejść w tryb pracy zdalnej, zawiesić życie towarzyskie, ograniczyć do minimum wyjścia z domu, dwa razy dziennie mierzyć temperaturę ciała oraz kontrolować stan zdrowia.

KWARANTANNA DOMOWA to sytuacja w której osoba zdrowa miała bliski kontakt z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem. Od 15 marca każda osoba wracająca do kraju poddawana jest kwarantannie. Osoba w kwarantannie może być bezobjawowym nosicielem koronawirusa i w tym czasie zakażać inne osoby - to dlatego tak ważna jest izolacja i obserwowanie stanu zdrowia. Będąc poddanym kwarantannie domowej nie wolno:

  • wychodzić, nawet z psem na spacer, do sklepu czy do lekarza
  • przyjmować gości

Uwaga - jeśli podczas przebywania w kwarantannie domowej wystąpią objawy takie jak gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

Osoby powracające z zagranicy, nie mające możliwości lub warunków do przeprowadzanie kwarantanny domowej - kierowane są do wskazanego przez służby ośrodka.

Podstawa prawna - Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. 2019 poz. 1239)

Apel cieszyńskich ratowników

Stan na dzisiaj w województwie podsumowuje Śląski Urząd Wojewódzki

Ministerstwo zdrowia informuje o ilości wykonanych testów

COVID-19 w Polsce. COVID-19 na świecie. Mapa aktualizowana co 2 h

link do mapy: COVID-19 w Polsce i na świecie. Mapa

TD

źródło: ox.pl
dodał: tede

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-31 06:35:11
koszor: Stwórz problem, a potem daj gotowe rozwiązanie. Na skalę globalną jak widać też ta metoda działa. Już niedługo powstaną super szczepionki, a ich twórców okrzykną zbawcami świata.
2020-03-31 07:25:09
Andrzej Dupa: a co na to towarzysz Budyń, porażka absolutna? : "Jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić normalnie do sklepu, to są i warunki do tego, żeby pójść do lokalu wyborczego" - no tak, urny na nas czekają, w zakładach pogrzebowych - ja dziękuję, niech Budynia pakują
2020-03-31 08:37:47
św. Patryk: no to podsumujmy: "Msza święta nie jest miejscem, przestrzenią i czasem rozprzestrzeniania wirusów, tylko przychodzenia Pana Boga - twierdzi ks. Tadeusz Guz, wykładowca KUL. "
2020-03-31 08:38:55
św. Patryk: "Czy nie wydaje się wam to już nie tylko nielegalne, ale i moralnie obrzydliwe? Czy prezydent Andrzej Duda uparł się, żeby być prezydentem z kwarantanny? Czy chce być zapamiętany jako tchórz, który doszedł do celu po trupach? - pytał Hołownia na briefingu przed gmachem Sejmu. Do tablicy wywołał też ministra Łukasza Szumowskiego, apelując do jego odpowiedzialności jako lekarza. - Mówię wam, opamiętajcie się, na Boga. Zobaczcie, co się dzieje. Ludzie chorują, ludzie umierają, za chwilę będziemy ich wysyłali na rzeź, dlatego że PiS musi rządzić, a wy nie potraficie się zjednoczyć? - mówił Hołownia, wzywając swoich kontrkandydatów do wspólnego apelu ws. wprowadzenia klęski żywiołowej."
2020-03-31 08:39:44
św. Patryk: "Ta ustawa jest ślepa na potrzeby polskiej gospodarki i przedsiębiorców - tak tarczę antykryzysową podsumował senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej. I zaproponował poprawki. Wśród nich wprowadzającą zmiany w zasiłku chorobowym."
2020-03-31 08:43:10
św. Patryk: "Oceniał tym samym rozwiązania, zawarte w ustawie stanowiącej tzw. tarczę antykryzysową. - 80 proc. przepisów tej ustawy jest skierowana do administracji i urzędników, a nie do obywateli - stwierdził. Jak podkreślał, w ustawie nie ma mowy o wsparciu większych firm. - A przecież jak one upadną, to efektem domina upadną także małe i średnie przedsiębiorstwa - powiedział Szejnfeld. Wskazywał przy tym na inne niedoskonałości, również w kontekście zasiłku chorobowego. - Proszę zauważyć, że w przypadku choroby, hospitalizacji czy ewentualnej kwarantanny przez pierwsze 33 dni wynagrodzenie płaci pracodawca, dopiero później ZUS. A przecież to ZUS bierze składkę, więc powinien brać na siebie zasiłek od pierwszego dnia - mówił senator Koalicji Obywatelskiej. Szejnfeld w imieniu swojego ugrupowania przedstawił poprawki, które uwzględniają m.in. wakacje kredytowe, zwolnienie z zaliczek na PIT i CIT czy urealnienie zasiłków specjalnych i kwestie związane z firmami, działającymi w Specjalnych Strefach Ekonomicznych."
2020-03-31 08:43:45
św. Patryk: "- Pożyczka 5 tys zł na firmę, zatrudniającą 9 osób? Na ile to wystarczy? - pytał retorycznie. Krytykował również świadczenie postojowe dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. - To pomoc symboliczna, która nie uratuje ludzi - powiedział Szejnfeld. Zdaniem Szejnfelda wielu pracodawcom bardziej opłaci się zwolnić pracownika niż go utrzymywać. I to nawet mimo dopłat od państwa. - One są po prostu na zbyt niskim poziomie - powiedział przedstawiciel opozycji. Zapowiedział również usunięcie z ustawy zapisów dotyczących Kodeksu wyborczego czy Rady Dialogu Społecznego."
2020-03-31 08:46:44
św. Patryk: Dzisiaj już wiemy, że rząd świadomie i celowo zaniża dane dotyczące liczby zachorowań i zgonów z powodu koronawirusa - pokazuje w nich tylko te przypadki, które były poddane testom, a testów jak wiadomo przeprowadza się w Polsce znikomą ilość - już niedługo czeka nas prawdziwy epidemiologiczny Armagedon, bez dwóch zdań. Po trupach do władzy.
2020-03-31 09:06:32
czesiohill: św. Patryk: mimo czerwonych łapek masz rację. Ciekaw jestem, jakie argumenty mają ci czerwonołapkowcy. Ich kryzys nie dotyczy?
2020-03-31 09:21:15
św. Patryk: czesiohill - czerwone łapki to ma taki na przykład donek/bronek/romuald, co z kilku kont tymi łapkami klika - zresztą całe to pisiackie towarzystwo wzajemnej adoracji tutaj to "czerwone łapki"
2020-03-31 09:23:38
Kriss84: Ha ha ha mowie to samo
2020-03-31 09:26:24
Kriss84: Polska tylko ładnie na papierze wygląda. Jestesmy panowie w czarnej d. ...!! A przez takich czerwonołapkowców przyszłość to nam się na czarno maluje.
2020-03-31 09:28:06
Kriss84: Niebać czerwone łapki!! Niebać! !
2020-03-31 09:57:37
św. Patryk: niebać y yebać
2020-03-31 11:55:35
vis: Czy ktoś się orientuje, czy miasto obniży czynsze swoich lokali wynajmowanych predsiebiorcom w Cieszynie? Myślę że pora by juz była najwyższa żeby coś zaproponować, zima była łagodna więc kasa jest zaoszczędzona z odśniezania.
2020-03-31 15:26:13
jasper: Co wy sie tak przejmujecie, wazne, ze rzad wyslucha kwilenie o zapomoge o. biznesmena z Torunia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: