Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Konserwatorzy wciąż obecni w skoczowskiej świątyni

W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie od ponad dekady (z przerwami) trwają prace konserwatorskie. Obecnie specjaliści pochylają się nad prospektem oraz organami. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach podsumowuje działania.

Prace konserwatorskie w skoczowskim kościele trwają z przerwami od 2010 roku. Renowacja objęła drewnianą balustradę chóru muzycznego i empor. Działania były skomplikowane. Na początku zdemontowano jedno przęsło balustrady i wykonanie badań. Rozróżniono warstwy malarskie, oceniono stan zachowania obiektu oraz przygotowano program prac konserwatorskich.

Zabytek pochodzi z 1762 roku, w związku z czym najpierw należało poznać szczegóły i poczynić przygotowania do przywrócenia obiektom dawnego blasku - Działania mające na celu przywrócenie pierwotnego stanu polegały na m.in. usunięciu przemalowań i wtórnych nawarstwień, uzupełnieniu ubytków stolarskich, uzupełnieniu i rekonstrukcji złoceń i polichromii balustrady. Dzięki przeprowadzonym pracom nie tylko przywrócono balustradzie jej autentyczne walory estetyczne i artystyczne. Nadto została odpowiednio zabezpieczona historyczna substancja, a konieczna rekonstrukcja wykonana została z zachowaniem oryginalnej formy i technologii – wyjaśnia Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.

Prace renowacyjne dotyczące balustrady zostały zakończone, jednak to nie koniec działań konserwatorów w skoczowskiej świątyni. Obecnie w kościele prowadzone są prace konserwatorskie przy prospekcie oraz organach firmy Gebrüder Rieger z 1892 r.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-18 21:22:56
miriam11: swojego nicku ( literówka)
2021-03-19 12:58:39
Ar--Ai: będzie jak znalazł na muzeum kościelnego baroku
2021-03-19 22:00:52
krzysztof mm: hmm... wygląda na to, że kilka moich i innych autorów komentarzy na temat historii parafii i renowacji kościoła p.w. św. ap. P&P zniknęło stąd wskutek interwencji Siły Wyższej
2021-03-19 22:01:55
krzysztof mm: ★ ★ ★ ㋡ ★ ★ ★
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: