Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Konkurs na najlepszy przepis kuchni cieszyńskiej

Szlajszki, buchty, strudle i zozworki - ile tajemnic kryje w sobie jeszcze kuchnia cieszyńska? By dowiedzieć się tego Urząd Miejski organizuje konkurs. Znasz przepis na tradycyjne danie kuchni cieszyńskiej? Zgłoś go do konkursu. Wygrać można sprzęt AGD. Najciekawsze przepisy zostaną opublikowane. Konkurs trwa do 15 grudnia.

Współczesne gotowanie to mieszanina smaków z całego świata. Cierpi na tym regionalna kuchnia, która pełna jest smakowitych ciekawostek. Konkurs na cieszyńskie danie organizowany jest po to, by ocalić cieszyńską kuchnię od zapomnienia. 

- Zależy nam na tym, by podtrzymywać tradycję gotowania cieszyńskiego. Nie chcemy żeby ślad po cieszyńskiej kuchni zaginął gdzieś pomiędzy pizzą a kebabem - mówi Renata Karpińska, naczelnik Wydziału Promocji i Informacji w Cieszynie.

By wziąć udział w konkursie należy przesłać przynajmniej jeden przepis kulinarny na tradycyjne danie kuchni cieszyńskiej. Jeden uczestnik może zgłosić kilka przepisów. Co stanie się z przepisami po konkursie?

- Najlepsze przepisy opublikujemy, najprawdopodobniej w formie kalendarza na rok 2013 – mówi Renata Karpińska. – Do stworzenia kalendarza potrzebujemy przynajmniej 12 przepisów, natomiast jeśli konkurs spotka się z większym zainteresowaniem i przepisów będzie bardzo dużo rozważymy stworzenie broszury, a może nawet książki. Myślimy także o tym, by nawiązać współpracę z miejscowymi restauratorami, którzy mogliby wprowadzić najciekawsze przepisy do menu okolicznych restauracji - dodaje naczelnik.

W 2004 roku miasto wydało książkę „Tradycje Kulinarne Cieszyna”. To, czy powstanie kolejna tego typu publikacja zależy od tego, ile osób będzie chciało podzielić się swoimi przepisami. Czy gospodynie i gospodarze ze Śląska Cieszyńskiego mają jeszcze w zanadrzu jakieś nieodkryte dotychczas receptury?

- Stare przepisy są jak skarb, a skarbami nie każdy chce się dzielić – stwierdza naczelnik cieszyńskiego Wydziału Promocji. - Mamy świadomość, że nadesłane do nas przepisy mogą kryć w sobie małe sekrety – może to będzie zatajony składnik, albo cenna wskazówka do sposobu wykonania przepisu. Nic dziwnego, że kucharz chce zachować oryginalną recepturę tylko dla siebie – dodaje naczelnik.


Co musi znaleźć się w przepisie? Oczywiście składniki oraz ich ilość, a także dokładny opis sposobu przyrządzania. By przepis był jeszcze bardziej atrakcyjny, warto dołączyć zdjęcie przyrządzonej potrawy oraz ciekawostki na jej temat.


- Nadesłane przepisy niekoniecznie muszą pochodzić od naszej prababci, ważne żeby były tradycyjne, cieszyńskie. Bardzo dobrze jeśli będzie to przepis, który często gości w jadłospisie osoby, która go zgłasza – mówi Renata Karpińska.

Na podstawie nadesłanych przepisów przygotowane zostaną potrawy, które oceniać będzie czteroosobowe jury w składzie: Bożena Pieszka z Technikum Gastronomicznego w Cieszynie, Halina Sajdok-Żyła – prezes Koła Gospodyń Wiejskich Cieszyn – Mnisztwo, cieszyńska restauratorka Alina Bańczyk oraz Renata Karpińska z Urzędu Miasta.

W konkursie może wziąć udział każdy, nawet osoby niepełnoletnie – wystarczy, że złożą deklarację z podpisem rodzica.

Konkurs trwa do 15 grudnia 2011 roku. Przepisy należy dostarczyć osobiście w budynku Ratusza na I piętrze, w pokoju 3 i 4 lub przesłać na adres: Wydział Promocji i Informacji Urzędu Miejskiego w Cieszynie, Rynek 1, 43-400 Cieszyn.

[AG]
 

źródło: ox.pl
dodał: AGA

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: