Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Konkurs - już nie ogólnopolski, ale światowy

Znamy już laureatów XI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ''O Złotą Wieżę Piastowską''. W tym roku pierwsze miejsce zdobyła Ela Galoch z Turku.

Czy Śląsk Cieszyński jest krainą o której łatwo się pisze? Czy jest natchnieniem dla pisarzy? - Z pewnością tak – tego zdania jest również Jadwiga Lincer prezes Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie – kto do nas przyjeżdża zakochuje się i bardzo często tu wraca, albo swoje wrażenia przekazuje właśnie w wierszach.

W tym roku konkurs odbył się już po raz jedenasty. W minioną sobotę (19.11.2011) w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Cieszynie nastąpiło uroczyste podsumowanie poetyckich zmagań "O Złotą Wieżę Piastowską". Nadesłane prace oceniło jury w składzie: Maria Aulich - redaktor Głosu Nauczycielskiego, czł. Związku Literatów Polskich-Warszawa, Barbara Dziekańska – krytyk literacki i muzyczny członek Związku Literatów Polskich – Katowice oraz Beata Kalińska –poetka, przewodnicząca Grupy Literackiej „Nawias” przy ZO ZNP w Cieszynie. Po długich i burzliwych obradach jury postanowiło przyznać: I nagrodę "Złotą Wieżę Piastowską" Eli Galoch z Turku. II nagrodę "Srebrną Wieżę Piastowską" Katarzynie Zając z Ozimka oraz "Brązową Wieżę Piastowską" Pawłowi Podlipniakowi z Radomia. 

Można powiedzieć, że na tegoroczną edycję konkursu poetyckiego wpłynęło niewiele prac. - Otrzymaliśmy w tym roku 167 zestawów (każdy po 3 wiersze). Pamiętam lata, kiedy liczba ta wynosiła nawet 320. Najważniejsze jest jednak dla nas to, że ludzie chcą pisać i przysyłają swoje wiersze niemal z całego świata. Dzięki temu nasz konkurs "O Złotą Wieżę Piastowską" z ogólnopolskiego przeistacza się w konkurs światowy – podkreśla  Jadwiga Lincer. 

Wśród nagrodzonych w konkursie znaleźli się również: Małgorzata Kierat ze Świętochłowic, która otrzymała Nagrodę Burmistrza Miasta Cieszyna, Monika Michałek z Istebnej laureatka Nagrody Starosty Cieszyńskiego, oraz Małgorzata Stachowiak – Schreyner z Sulechowa, której jury postanowiło przyznać Puchar Prezesa ZNP.

To jednak nie koniec nagród. Nagrodę Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP otrzymała Hanna Dikta z Piekar Śląskich, a Nagrodę Prezesa Oddziału ZNP Ewa Musiorska z Jaworzna. Wyróżnienia trafiły na ręce: Marzeny Orczyk-Wiczkowskiej (Dąbrowa Górnicza), Karoliny Górniak (Daleszyce), oraz Adama Bolesława Wierzbickiego z Dłużka. 

- To tutaj przyjeżdżacie Państwo, żeby przedstawiać swoje uczucia, refleksje i pokazywać nam świat oczami niezwykle wrażliwych ludzi. Serdecznie gratuluję laureatom, życzę abyście nadal pisali swoje utwory, które w tym nieco zabieganym świecie pozwalają nam na chwilę się zatrzymać... Dziękuję, że w Cieszynie zostawiacie cząstkę siebie i tym wzbogacacie nasz region – podkreślał Jerzy Nogowczyk starosta cieszyński.

Uroczystości uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. J. Marcinkowej oraz impresja poetycka złożona z tekstów laureatów w wykonaniu młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie.

- Bardzo się cieszę, że takie konkursy poetyckie jak ten organizowane są w naszym mieście, bo utwierdza mnie to w przekonaniu, że to o czym tak często ostatnio słyszymy w mediach, a mianowicie o braku wrażliwości i uczuć nie jest prawdą. Mam nadzieję, że w kolejnych latach wierszy na konkurs "O Złotą Wieżę Piastowska" będzie napływało jeszcze więcej... - dodał na zakończenie Mieczysław Szczurek burmistrz Cieszyna. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: